Only visible to XING members.

AYRILAN EŞLERİN ÇOKCUKLARI İÇİN YAPMALARI GEREKENLER

Merhabalar,

Boşanmıs olmak başlıbaşına bir sorundur aslında,hele birde arada cocuk varsa. Benim öyle bir sorunum var. Geçen yıl bu zamanlarda eşimle ayrılmasya karar verdik ve bitti....

5 yasında bir oğlum var sürekli babasını soruyor. Verecek cevap bulamıyorum. Ayda 1 yada iki ayda bir ancak görüyor babasını. İnanın cok zor bir durum. ne olur akıl verin bana arkadaslar :(((

Allah kimseyi çaresiz bırakmasın....

Sevgiler,

Only visible to XING members.

Re: AYRILAN EŞLERİN ÇOKCUKLARI İÇİN YAPMALARI GEREKENLER

Merhaba;

Sormayı gözyaşlarıyla sürdürecek.Çünkü bir babaya ihtiyaç duyuyor. Ya babası ile daha sık görüşme ortamı oluşturmanız ya da baba rolünü üstlenip, çocuğunuzun ihtiyacı olan sevgiyi verebilecek biri -ki bu yeni bir eş, dede, dayı, vb. olabilir- biri ile görüşmesini sağlamanız gerekiyor. Ayrıca özellikle erkek çocuk olması nedeni ile davranışlarını model alabileceği aynı cinsiyetten birine ihtiyacı var.

Ana ve baba çocuk için düşünemeyeceğimiz kadar önemli varlıklar ve gerekliler. "Kötü bir evliliği sürdürmektense ayrılın." düşüncesi bence bekar ve çocuksuz birine ait. Çünkü çocuk ebeveyn kaybı yaşıyor ve bu onun tüm yaşamını etkiliyor. Majör depresif bozukluk en çok ebeveyn kayıplarında ortaya çıkan bir durum ki kendini değersiz hissetme, intihara yönelim tavırları görülüyor.

Bu durumu aşmak, kayıp duygusunu en aza indirmek ancak kayıbın yerine konması ile mümkün. Çocuğun yaşının küçük olması onun yeni bir kişiyi kabullenmesini kolaylaştırıyor. Gözlemlerimle, bu güne kadar edindiğim deneyimle-ancak çocuğu gerçekten sevebilecek ve baba olabilecek biri ile-oluşturulmuş ailelerde yaşayan ya da ayrı kaldığı ebeveynle sık görüşüp, sevgisini hisseden çocuklarda veya evde dayı, dede ile birlikte yaşayanlarda kayıp travması çok görülmüyor.

Allah kolaylık versin. Sevgiyle kalın.

Only visible to XING members.

Re: AYRILAN EŞLERİN ÇOKCUKLARI İÇİN YAPMALARI GEREKENLER

merhaba seda hanım:

yazınızı okudum aynı şeyleri paylaşıyoruz sizinle bende 4sene oldu eşimden boşanalı ve 5,5 yaşında ise oğlum var sizin yavrunuz gibi benim pamuğum da hemen hemen hergün ağlıyor sürekli görmek istiyor,zaman geçirmek istiyor yani babayı yaşamak istiyordu ki hala daha öyle çok savaşlar ve gözyaşları döktüm zorla görüştürdüm ama şimdi yoruldum ve sadece oğlumu düşünerek belkide çok bencilce bir karar aldım ve artık 2 aydır görüştürmüyorum çünkü zorla bişey olmuyor eğer sizde bunu biliyorsanız ltf zorlamayın biliyorum kimsenin yeri malasef doldurulamıyor heleki bir babaysa konu hiç:( fazlasıyla zaman geçirin bol bol eğlensin ve öğrensin çevre çok önemli yanlız kaldığını sezdirmeyin cocuğunuza hep bunun buruklıuğu olacak ama doldurulamıyacak.eğer ilgili biri ise eski aşiniz bence ortasını bulup ortak zamanlar geçirmelisiniz biraz büyüyene kadar zaten sonrasında su akıp yolunu buluyor herşeyi oturtacaklarına eminim.zor bir yol az hasarlarla büyütüp en güzel yerlerde görmeyi diliyorum evlatlarımızı.
sevgiyle kalın ve sıkıca sarılın göz bebeğinize

Only visible to XING members.

Re^3: AYRILAN EŞLERİN ÇOKCUKLARI İÇİN YAPMALARI GEREKENLER

merhabalar zeynep hanım yazınızı okudum hani bunu tabiki dikkate alırım fakat zaten bilinçsiz ve elinde çocuğu koz olarak kullananlardan hiçbir zaman olmadım tam tersi ayrılsak da biz hep oğlumuz için var olan bir aklı başında anne baba rolünde varızı empoze etmeye çalıştım ki ben babası ne kadar iyi bir eşti ve beraberken neleri yapardık onu anlatan bir anneydim şimdi ne kötülüler ne de şuhursuzca oğlumun küçücük beynini doldururum sadece orada vurgulamak istediğim şey bu işin tek başına yorucu ve çok akıllı olunmasıydı.paylaşımınız için yinede teşekkür ederim.sevgiler.