Zeliha Uğuz Zeliha Uğuz

Bireysel Emeklilik'ten çıkmak istiyorum...

Merhaba, 1 yılı aşan süre önce Avivasa'dan bireysel emeklilik yaptırdım. Fakat sistemden çıkmayı düşünüyorum. Bu durumda bana yapılacak geri ödeme nasıl hesaplanıyor? Bilgisi olan arkadaşların cevaplarını bekliyorum. Teşekkürler.
Seda Sar Seda Sar
Ynt: Bireysel Emeklilik'ten çıkmak istiyorum... nenden sistemden çikmak istiyorsunuz?bildiğim kadarıyla belli bir süre ara verebiliyorsunuz bir süre sonra tekrar para yatırmaya devam edersiniz
Ongun Onganer Prof. Ongun Onganer
Ynt: Bireysel Emeklilik'ten çıkmak istiyorum... evet zeliha hanım 1 yıl için sisteme girmiş olmanız birşey ifade etmez ara verebilirsiniz ve içerde paranız değerlenmeye devam eder siz neden ayrılmak istiyorsunuz ?
Zeliha Uğuz Zeliha Uğuz
Ynt: Bireysel Emeklilik'ten çıkmak istiyorum... Açıkçası farklı alanda tasarrufa yönelebileceğimi düşünüyorum belki de belirsizlik olması endişenlendirdi beni ve iyi bir hizmet aldığımı düşünmüyorum.
Ongun Onganer Prof. Ongun Onganer
Ynt: Bireysel Emeklilik'ten çıkmak istiyorum... iyi bir hizmet olmadığı kanısına ya da güvenilir olmadığı kanısına nasıl vardınız . az önce 02 haziran rakamlarını güncelledim 1.730.171 sözleşme oldu şu anda bireysel emeklilik sisteminde bu sistemin amacı tasarruf ve yatırım planı olması ve de emeklilik döneminde ikinci bir gelire sahip olmanızdır .
Ongun Onganer Prof. Ongun Onganer
Ynt: Bireysel Emeklilik'ten çıkmak istiyorum... giriş aidatları ytl bazlı alınmaktadır ve aylık brüt asgari ücretin 3/4 ü oranında alınmaktadır şirketten şirkete değişen bir durum söz konusu değildir sadece bazı özel planlarda giriş aidatı alınmaz .
Erdoğan Akyüz Erdoğan Akyüz
Ynt: Bireysel Emeklilik'ten çıkmak istiyorum... Merhabalar, Plan Avivasa dan yapıldığı için muhtemelen giriş aidatını girişte ödemiş olabilirsiniz. Veya taksite bölünerek alınmış olabilir. Eğer böyleyse % 15 stopaj kesilir ayrıca yine plana göre değişmekle birlikte aylık max. % 8 olan katkı payınızdan yön. gideri kesintisi de olmuştur. Velhasıl şu haliyle ayrılmak külliyen zarardır. Ama en büyük zarar ise, gerçekten başlamış olan çok güzel bir planı iptal etmenizdir. Hele bir yıl gibi bir sürenin geçmiş olmasıda "zamanın geri gelmiyecek olması bakımından" çok önemlidir. Farklı alanlarda değerlendirmekten söz etmişsiniz. Böyle dediğiniz anda, ben size yaptırmış olduğunuz BES planı hakkında yeterli bilgi aktarımı yapılmadığını düşünürüm. Lütfen şirketinizi tekrar arayarak, Finansal Danışmanınızdan yeterli bilgi alın. Yok eğer şirketten memnun değilseniz, nasıl olsa bir yıl dolmuş. Farklı bir şirkete geçiş yapın. Sıkışıksanız, katkı payı ödemelerinizi dondurun, yüksek ödüyorsanız, alt limit sınırına kadar çekebilirsiniz. .Ama bence sakın bitirmeyin. İnanın sonradan çok pişman olursunuz.. saygılarımla,
Erdoğan Akyüz Erdoğan Akyüz
Ynt: Bireysel Emeklilik'ten istifa Merhabalar, Plan Avivasa dan yapıldığı için muhtemelen giriş aidatını girişte ödemiş olabilirsiniz. Veya taksite bölünerek alınmış olabilir. Eğer böyleyse % 15 stopaj kesilir ayrıca yine plana göre değişmekle birlikte aylık max. % 8 olan katkı payınızdan yön. gideri kesintisi de olmuştur. Velhasıl şu haliyle ayrılmak külliyen zarardır. Ama en büyük zarar ise, gerçekten başlamış olan çok güzel bir planı iptal etmenizdir. Hele bir yıl gibi bir sürenin geçmiş olmasıda "zamanın geri gelmiyecek olması bakımından" çok önemlidir. Farklı alanlarda değerlendirmekten söz etmişsiniz. Böyle dediğiniz anda, ben size yaptırmış olduğunuz BES planı hakkında yeterli bilgi aktarımı yapılmadığını düşünürüm. Lütfen şirketinizi tekrar arayarak, Finansal Danışmanınızdan yeterli bilgi alın. Yok eğer şirketten memnun değilseniz, nasıl olsa bir yıl dolmuş. Farklı bir şirkete geçiş yapın. Sıkışıksanız, katkı payı ödemelerinizi dondurun, yüksek ödüyorsanız, alt limit sınırına kadar çekebilirsiniz. .Ama bence sakın bitirmeyin. İnanın sonradan çok pişman olursunuz.. saygılarımla,