Necmettin Türkoğlu Necmettin Türkoğlu Moderator

Dünyanın en zor problemini çözen Rus matematikçi, ödülle ilgili kararını verdi 1 milyon doları elinin tersiyle itti mi?

1 milyon doları elinin tersiyle itti mi?
Dünyanın en zor problemini çözen Rus matematikçi, ödülle ilgili kararını verdi
01 Temmuz 2010 Perşembe, 20:06:59

Rus haber ajansı RIA Novosti'nin bildirdiğine göre, ödülü vadeden Clay Matematik Enstitüsünün (CMI) internet sayfasında yayımlanan açıklamada, "Dr. Perelman, bir milyon dolarlık para ödülünü almayacağı konusunda bizi bilgilendirdi. CMI, bu paranın matematik yararına nasıl kullanılacağına bu yıl sonbaharda karar verecek" denildi.

Perelman, önceki ay kendisini arayan gazetecilere, ödül konusunda son kararını vermediğini, nihai kararı verdiğinde ilk olarak Clay Matematik Enstitüsüne bildireceğini ifade etmişti.

Rusya Matematik Enstitüsünden 2005 yılında ayrıldıktan sonra bilim insanı annesiyle kaldığı evinden pek çıkmayan Perelman, hayatını annesinin emeklilik maaşı ve özel derslerden elde ettiği gelirle sürdürüyor.

Matematikçilerin 100 yıldır çözemediği Poincare Varsayımı problemini çözen Perelman, çözümü de internette yayımlamıştı. Bu problemin çözümünün, evrenin şeklinin belirlenmesine yardımcı olabileceği kaydediliyor.

ABD'deki Clay Matematik Enstitüsünün koyduğu bir milyon dolarlık ödülü önce reddeden Perelman, "Meşhur olmak istemiyorum. Kahraman falan değilim" demişti.

Perelman'ın komşusu Vera Petrovna da gazetecilere daha önce yaptığı açıklamada, "Bir kere dairesine girdim ve şoke oldum. Sadece bir masası, bir klozeti ve daha önceki oturanlar tarafından bırakılmış kirli bir yatağı vardı. Apartmandaki hamam böceklerinden kurtulmaya çalışıyoruz, ama onun dairesinde saklanıyorlar" diye konuşmuştu.

Dr. Grigoriy Perelman, ABD'deki bir üniversitenin matematik hocalığı yapma teklifini de geri çevirmişti.

Kaynak: AA

Grigori Perelman işte bu teoremi 2002 yılında ispatlayarak dünyanın en zor matematik problemi olan poincare varsayımının çözümünü bulmuş oldu.

Bende bu haberi 1 kaç saat önce duydum magazin makle vs okudum anlamaya calıştım şimdi anladım. anladımki benimde yıllardır düşündüğüm zeze benzer bir şey

Bende 2 boyut yoktur diyordum herşey en az 3 boyutludur ve de daha fazlası olabilir.bir çizginin 2 boyutlu olmasından bahsetmek anlamsızıdır. sadece geçicibir kabullenmedir.mutlaka bir kalınlıgı vardır.

Sevgili fransız felsefeci poincare de bundan bahsediyor. Onu andım ve anladım. hissettim. Sevgili Grigory Perelman ise bunu görebilmiştir.gördüğü sey çözdüğü problemiin cevabı hep olmuş hiçlikile hiç olmamış arasındaki farkı anlamakla alakalıdır.Bu durum onun için bu ödül ün hiçbir anlamı olmadığını ifade eder ve uygular.

perelmenın hayatı yaşam tarzı incelendiğinde bir adım ötesini görmektedir.Matemetik olarak hesapladıgında yaşamdaki yapılanların hiçe eşit olduğunu bilmektedir. Hiç bir şeyin yok tan farkı olmadığı mesajını anlatmaktadır.ödü lü alması anlamsızıdır. ödülüaldığı zaman yaşamının degişeceginide zannetmeyin. Sevgili perelmanı anlıyorum. Sevgili ALBERT Einstein de gazetecile dil çıkararak bunu anlatmaya çalışmadımı.Hayati Bingöl ise bunu gördüama tam yorumlamadı bence . Veya tercihi bir şey degiştirmeyecekti.Ömrü yetmedi.

Necmettin Türkoğlu Necmettin Türkoğlu Moderator

ilginç detaylar var
poincare konjekturu'nu kanıtladığına inanılan ve kanıtını internette yayınladıktan sonra ortalıktan kaybolan saint petersburg lu kişi.

http://www.milliyet.com.tr/.../09/08/yasam/yas04.html


ispatı doğru bile olsa akademik bir çalışma sunmadıkça ödülü alamayacak bilim adamı.

çözdüğü problem karşılığında kendisi için bir ödül olmayan parayı almayarak; "onun yerinde bir türk olsaydı koşa koşa parayı almaya gider, matematik bilgisini de borsada kullanırdı" dememe sebep olan kişilik. mavi gözlü bir dev.


vakti zamaninda (bundan on sene once mesela) stanford'un matematik bolumu tarafindan is teklif edilmesi dusunulmus, sonradan kirik olduguna hukmedilip is verilmemis matematikci. hikaye soyle gelismistir: su an stanford matematik bolumunun baskani olan yakov eliashberg perelman'in abd'deki en yakin dostudur. bir gun bolumden su perelman'a soyle de, bizim dekanliga bir basvuru gondersin, biz de ona is verelim derler eliahberg'e. eliashberg bunu perelman'a iletir, perelman yok olmaz der. eliashberg bari bir cv gonder, gerisini ben tamamlarim der; perelman yine olmaz der. gerekcesi sudur ki, eger perelman'in arastirmasini takip edebiliyor olsalar zaten cv'sine ihtiyac duymazlar; eger anlayamiyorlarsa yazacagi cv anlamalarini saglayacak degildir. eh bolum bu cevabi karsilik bolumde yeterince kacik var diyerek (bkz: paul joseph cohen) perelman'a is vermez.

aradan yillar gecer, perelman herkes tarafindan bilinen makaleleri yayinlar*. yayinladigi gun bolumden yine eliashberg'e kosarlar, soyle hemen gelsin, derler. eh bu defa da perelman geri cevirir teklifi. anlayacaginiz stanford perelman'a, perelman stanford'a bir turlu kavusamaz.

(kaynak: yakov eliashberg)


(bkz: dünyanın en akıllı insanı/5)

(oluler yalan soler mi, 16.08.2006 08:51)
#9926580 paylaş şikayet et


yazdigi soz konusu makaleler icin * :

http://arxiv.org/pdf/math.dg/0307245
http://arxiv.org/pdf/math.dg/0303109
http://arxiv.org/pdf/math.dg/0211159

(winters, 17.08.2006 12:43)
#9931523 paylaş şikayet et


milliyet gazetesinini haberine göre 2003 yılında rusya'ya döndüğünden beri kendisinden haber alınamayan kayıp matematikçi


milliyet'in referans gazetesi'nden aldığı, tamamiyle wikipedia'daki hakkındaki sayfadan çıkarılmış habere konu olmuş kişi.

http://www.milliyet.com.tr/.../08/17/son/sonyas06.asp
http://en.wikipedia.org/wiki/grigori_perelman

(bkz: wikipedia'dan ilginç haber konuları bulmak)


hakkinda arama motorlarinda 10000'lerce "entry" olan, ama sadece bir tek resim olan matematikci

(


"ricci flow" konusuna yaptığı katkılardan dolayı fields madalyası'yla ödüllendirilmiş, fakat ödülü reddetmiştir.


http://www.ntvmsnbc.com/news/383070.asp

cogu teknik adamin icinden geceni yapmis en asil duygularin insani.


adına sevinsem mi üzülsem mi bilemediğim bir matematikçi. biz fanilerden başka bir boyutta yaşıyor anlaşılan. kendisini dünyadan soyutlamış, keşfiyle ilgili kendi çapında bir mutluluk yaşıyor olmalı, matematik aleminin son zamanlardaki en büyük zaferlerinden birini diğer matematikçilerle birlikte kutlamak yerine. ben ise kendi adıma üzülüyorum bu insanın toplumla entegre olmayı secmemesine, bizler için bir kayıp.

(lakerda, 23.08.2006 18:36)
#9954941 paylaş şikayet et


son davranışını okuyunca aklıma ister istemez alexander grothendieck geldi. hayır bu herifler uğraşıp uğraşıp bir şeyler buluyor da kafayı mı yiyor, yoksa hiç bilmek istemeyecekleri bir şeyler mi buluyorlar anlamak mümkün değil. bi nevi x-files.

(buz mavisi, 23.08.2006 18:49)
#9954974 paylaş şikayet et


halen annesinin 30 poundluk emekli maaşıyla geçinen ve artık matematik yerine edebiyat konuşup arkadaşlarıyla klasik müzik dinleyerek vakit geçiren bilim adamı. herkesin 15 dk. lığına da olsa şöhreti tatma imkanının var olduğu bir çağda herşeyden kaçan bir adam.öğrencilerin üniversite tercihlerinde tıp alanını çok para kazanırım düşüncesiyle yazdığı bir zaman ve mekanda hareketi anlamsız görünen deha.ama belki de gelişmişliğin farkı da budur dejenere bir kapitalist düzende herşeyi para için yaparken yaptığımızın sadece birbirimizin ekmeğinden biraz çalmak olduğunu anlamak.evet kısa şöhretler dalavereyle yapılmış zenginlikler...adam evrenin sırrını çözmüş hangisi bundan daha değerli olabilir...

(gerenimo81, 24.08.2006 11:40)
#9957121 paylaş şikayet et


asmis matematikci. fields madalyasi alan bir matematikciye saygi duyulur. fields madalyasini iplemeyen bir matematikciye ise tapilir.

perelman'in tavri basindan beri inanilmazdir. elemen ispati yapiyor ve bir dergide yayinlatmak ve ispatin sahibi olmak yerine, gidiyor internette yayinliyor.lan olum kaparlar guzelim ispati, iki duzeltme yapip ben ispatladim diye cikarlar, yapma etme, allahdan da mi korkun yok. ki nitekim cikti yau isimli cinli bir matematikci ve iki ogrencisi, iki duzeltme yapip ispatin tamamini perelman'dan once bir dergide yayinlattilar. simdilerde ortalikta gezniyorlar, yuzde otuzunu biz ispatladik diye.

sonra abi belli basli matematikcilere email atar aha ben boyle bisey ispatladim, burada st.petersburgda tartisacak adamim yok bi bakiverin gozunu sevem tadinda. poincare konjekturu'nun adi gecmiyor. bi abi dayanamiyor buna mail atiyor abi bak senin bu yaptigin sey poincare konjekturunun ispati mi oluyor sindi ben anlayamadim yani nasi yani diyor. bizim abi that's right tadinda kisa ve oz bir cevap veriyor.

matematikci abiler bunu bir seminer serisi icin princeton ve stony brook'a cagiriyorlar. princeton'da bir konusma, stony brook ve mit'de bir dizi seminer veriyor. butun matematik dunyasinin celebritileri orada, merakla bakiyorlar. abi geliyor, sakin sakin ispatini anlatiyor, sorulara cevap veriyor ve gidiyor. poincare konjekturu'nun yine adi gecmiyor, adam bir kere ya bu da iste poincare konjekturu'nun ispati oluyor demiyor. baska yerlerede de konferanslara katiliyor ama tavir yine ayni.

clay mathematics institute iki uzman matematikci tutuyor, gang tian ve john morgan, su ispati inceliyin, dogru durust acik secik bir bicimde yazarak kitaplastirin da biz de su danaya odulunu verelim diye. abiler inceliyorlar ve ispat dogru diyorlar, sonrada kitabi yazmaya basliyor. ispatin dogrulugundan emin olduktan sonra perelman'a email atiyorlar abi biz kontrol ettik, ispatin calisiyo, cozdun lan ehe tadinda. perelman cevap bile vermiyor, adam zaten cozdugunden emin.

simdi kargasadan uzakta kendi halinde takiliyor, tepedeki cimenlikten kuculmus ufacik olmus insanlari izliyordur. insan boyle insanlari gordukce kendini bir karinca gibi hissediyor be...oyy oy

(marcel, 26.08.2006 21:36 ~ 21:55)
#9966771 paylaş şikayet et


http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=196964

(compadrito, 27.08.2006 18:14)
#9969245 paylaş şikayet et


http://www.newyorker.com/...t/articles/060828fa_fact2

(deepwonder, 28.08.2006 08:06)
#9971185 paylaş şikayet et


new yorker da kanıtının hikayesini ve çevresinde dönen oyunları anlatan a beautiful mind ın yazarı sylvia nasarın da imzası bulunan gazetecilik şaheseri bir makale yayımlanmış matematikçi. bu makaleden öğrendiğimiz kadarıyla yine çok büyük bir matematikçi olan shing tung yau nun poincare konjektürünün- thurston geometrizasyon konjektürünün kanıtından kendine pay çıkartmaya çalıştığını görüyoruz. kendisinin de editörü olduğu bir dergide öğrencileri cao ve zhu yla yayınladıkları kanıtta, perelman ın kanıtında üstünkörü geçtiği noktaları anlamadıklarını ve kendi yöntemleriyle çözdüklerini iddia ediyorlar ve bir de üstüne üstlük pişkince perelman dan daha çok katkıları olduğunu savunuyorlar. (bkz: simdiye kadar nerdeydiniz). new yorker da bunun ne kadar etik olduğu da tartışılmış. perelman ın makaleleri oldukça kısa ve detay yok. kanıtlar ya mantıksal eksikler barındırıyor olabilir ya da anlatımda eksiklik taşıyabilir. yapılan incelemelerden sonra oluşan ortak fikir perelman ın kanıtında mantıksal hatalar ve eksikler olmadığı. yani kanıt tam. sadece birilerinin perelman ın yaptığı adımları açıkça göstermesi ve kanıtlaması gerekiyor. nitekim bu görevi de gang tian ve john morgan üstleniyor. gang tian ise shing tung yau nun eski ve en iyi öğrencisi ve şuan mitde profesör. shing tung yau ya bu olaydan, ya da eski öğrencisinin çin in matematikteki 1. adamı olmasını istememesinden dolayı karalama kampanyası başlatmış. aslında olanlar çok açık, çin in ve daha fazla güç arayışındaki yau nun matematikte 1 numara olmak için yaptığı ayak oyunlarını izliyoruz. bunlara sebep olan da perelman ın kanıtını düzgün bir şekilde yayımlamaması. yine de her alanda olduğu gibi çin in bu yayılmacı politikalarına karşı matematik camiasi perelman ın arkasında. kendisine inatla ödül vermek istemelerinin sebebi de belki bu. perelman fields madalyasını reddederek matematikçileri biraz gücendirmiş olabilir ama clay mathematics institute un 1 milyon dolarlık ödülünü reddedeceğini söylemiyor. büyük olasılıkla da alacak ve kanıtın kendisine ait olduğu belgelenecek. yine de buna çok önem verdiğini zannetmiyorum, bir köşeye oturup olanları izlemekle yetiniyor, biliyor ki kanıt ona ait. yau nun argümanına gelince, ona göre konjektürün çözümünde aslan payı richard hamilton a ait. ricci flow kullanarak poincare konjektürüne saldırma fikri de hamilton a ait. nitekim perelman ricci flow kullanılınca ortaya çıkan singularity leri - surgery- cerrahi işlemler yaparak ortadan kaldırıyor ve konjektürleri kanıtlıyor. işin ilginç yanı perelman bunu gördüğü ve hamilton a söylediği zaman o perelman a hiç kulak asmıyor. ona göre bu singularity leri yoketmek ve konjektürü ispatlamak imkansız. yau da zaten bunu yapsa yapsa hamilton ın yapacagını düsünüyor. fakat hiç sallamadıkları perelman çıkıp kanıtı şak diye önlerine koyunca tahmin ediyorum ki utanmışlardır. yau ya getirilen bir eleştiri de şu, her ne kadar yau nun en önemli ve ününü borçlu olduğu buluşu calabinin konjektürünü kanıtlamak yani calabi-yau manifoldları ise de, kendisi aynı saygıyı hamilton un fikrini kullanan perelman a göstermiyor. başta perelman olmak üzere kimse de hamilton ın hakkını yemiyor zaten. sonuçta yau perelman ın kanıtı yaptığını görmüş ve olabilirliğini anlamıştır, daha sonra istediği kadar kendisi tekrar türetsin. imkansız olduğu düşünülen şeyi yapan perelman dır. bütün bu ayak oyunları arasında perelman ın takındığı tavır ve kendini bu pisliklerden soyutlaması kendisini gözümde daha da büyütmüştür.

(lakerda, 28.08.2006 12:59 ~ 13:15)
#9971950 paylaş şikayet et


cocukken girdigi uluslararasi matematik olimpiyatinda mukemmel bir skorla altin madalya almis matematikci.

(cabin5, 29.04.2008 05:41 ~ 05:43)
#13164981 paylaş şikayet et


the daily telegraph'a gore hayatta olan dahiler siralamasinda 9.siradadir.

http://www.telegraph.co.uk/...00-living-geniuses.html

(lastjedi, 10.09.2009 20:27)
#16849550 paylaş şikayet et


http://englishrussia.com/?p=998

(kaptan cuma, 01.12.2009 15:04)
#17398578 paylaş şikayet et


muhtemelen einstein'la birlikte son 100 yilin en zeki insani.

(suda bogulan marjinal balik, 16.12.2009 22:44)
#17533440 paylaş şikayet et


bu adamla aynı dönemde st. petersburg üniversitesi'nde arkadaşlık yapmış bir hocam vardı, ondan duydum... adam ilk lisans döneminde üçüncü dördüncü sınıfların topoloji[e doğal, (bkz: poincare conjuncture)] derslerine girermiş daha o zamanlar. cebinde üzerinde problemler yazan onlarca kağıtla dolaşırmış hep. sınıftan çıkmazmış falan. sıfır muhabbetmiş. yemeği matematik'miş. hayatı matematik'miş.

sevgi, saygı şelale...


`http://www.milliyet.com.tr/...256/default.htm?ver=10`

poincare conjecture matematik problemini çözdüğü kanıtlanmıştır.


(bkz: bu insansa ben neyim o zaman)

Necmettin Türkoğlu Necmettin Türkoğlu Moderator

Perelmen anlama sözlügü .Matematik deha Grigori Perlemen hakkında islami bakış.
02.07.2010
Necmettin Turkoglu

Okunma Sayısı : 61

Oy Sayısı : 0

Değerlendirme : 0

Popülarite :

Verdiğiniz Puan :


Grigori Perelmeni anlamak için aşağıdaki deyim kelimeleri ögrenmeniz gerekir.
Grigori Perelmen.:Poincare varsayımını çözen matematikçi .
Dünyanın en zor matematik problemlerinden birini çözen 44 yaşındaki Rus matematikçi .
Dr. Grigoriy Perelman'ın bu başarısı nedeniyle kendisine verilen bir milyon dolarlık para ödülünü almayacağı bildirildi.Deha.
Rus.st. petersburg lu.
Düşünür. Realist.
Uygulamacı.
Adam.

Henri poincaré :1904'de Fransız matematikçi.

Poincaré önermesi:Henri poincaré tarafından ortaya atılan poincaré önermesi, gerildiğinde, küçüldüğünde, burkulduğunda ve büküldüğünde formlarını yitirmeyen nesnelerin geometrik özelliklerini üzerine çalışıyor. dünya yüzeyinin ince tabakası topolojistler iki boyutlu olarak nitelendiriliyor. poincaré önermesi üç boyutlu nesneler hakkında şu yargıya varıyor: üç boyutlu bir küre deliksiz olan tek üçboyutlu alandır.

Topolji :Matematigin ana kollarından biri.Topoloji, matematiğin ana dallarından biri. Yunanca'da yer, yüzey veya uzay anlamına gelen topos ve bilim anlamına gelen logos sözcüklerinden türetilmiştir. Topoloji biliminin kuruluş aşamalarında yani 19. yüzyılın ortalarında, bu sözcük yerine aynı dalı ifade eden Latince analysis situs (konumun analizi) deyimi kullanılıyordu.
Clay Mathematics Institute:
Dünyada çözülemeyen 7 metematik sorusuna 1 er milyon dolar vaaat eden matematik enstütüsü.Amerikada.Grigori Perelmen.: Bu enstütünün vaat ettiği ödülü kazandı.Ve ödülü redetti. ödül Poincare varsayımını çözdüğü için teklif edildi.
Dedicated to increasing and disseminating mathematical knowledge. http://www.claymath.org/

Hz. Eyyûb, Peygamber.Rabbinin bir imtihanına mârûz kalmış, bütün servetini, çocuklarını kaybettiği gibi şeytanın kendisine musallat olması neticesinde kalbi ve dili hâriç bütün vücudunda çıbanlar çıkmış, iltihaplı yaralar açılmış, yaralarına kurtlar dolmuş ve vücudu bozulup kokmaya baslamıştı.
Hazreti Eyüp Vücudunu kurtlar kapladıgında yere düşen kurtları alarak sizde nasibinizi alın diye bedenine koyan sabır peygamberi.
Perelmen ise Komşusunun tarifine göre Hamam böceklerine ev sahipligi yapıyor. Aynen Eyyüp peygamber gibi.

Perelman'ın komşusu Vera Petrovna da gazetecilere daha önce yaptığı açıklamada,Apartmandaki hamam böceklerinden kurtulmaya çalışıyoruz, ama onun dairesinde saklanıyorlar" diye konuşmuştu.
Perelmenin yatağı:
Okuduğumuz medrese çoki lkeldi.Yere bir hasır atar onun üzerine serdiğimiz yatagımızda oturu ,uyur, yer, içerdik.http://tr.fgulen.com/content/view/1518/13/ Fettullah Gülen' in web sayfasından .
Perelman'ın komşusu Vera Petrovna da gazetecilere daha önce yaptığı açıklamada, "Bir kere dairesine girdim ve şoke oldum. Sadece bir masası, bir klozeti ve daha önceki oturanlar tarafından bırakılmış kirli bir yatağı vardı.İlginç degilmi Perelmen de fettullah hoca gibi.
Perelmen hala o mutevazi yatagında . Hocaefendi hasır yatağı nerede acaba.

Mütevazi perelmen :

ABD'deki Clay Matematik Enstitüsünün koyduğu bir milyon dolarlık ödülü önce reddeden Perelman, "Meşhur olmak istemiyorum. Kahraman falan değilim" demişti.

Hizmet için para :

HİZMET İÇİN PARANIN ÖNEMLİ OLDUĞUNU TÜM VARLIKLARINI VERMESİNİ İSTENMESİNE RAĞMEN ; Perelmen paranın bir hiç olduğunu ortaya koydu.

Perelmenin iaşesi: 30 paunt gibi bir maaşla yaşnabilenecegini ortaya koydu.

Perelmen hocaefendinin vaazlarında bahsettigi 2-3 hurma ile hayatını devam ettiren sahabelerden bahsederken perelmenin mantar toplayarak hayatını devam ettirmesi size bir ilişki kurdunuzmu.
Yoksa Perelman'demi şakird yoksa odamı Türk okullarında okudu. TÜRK OKULLARINDA VEYA YURTİÇİ OKULLARDA NE ZAMAN PERELMAN GİBİSİ ÇIKACAK.Ankara 1.sini türkiye 2.3 . sünü yıllardır çıkarmak rekorlar kırmak dersaneciliğinin bu birincilerin zaman hagi problemi çözecek.

Peremenin sakalı http://www.turkrus.com/content/view/17149/160/ iNSANLIGA HİZMET EDEN PERELMANİN LİNKTEKİ RESMİNE BAKIN. SAKALI SİZE EHLİ SÜNNET BİR MÜMİN SAKALINA BENZEMİYORMU.

Perelmen 19. matematik olimpiyatlarında İspanya'da 1. oldu. Kuranın matematik şifresi 19 ile bu konuda bir işaret yokmu.

Perelmene ödülü 18 MARTTA VERİLDİ VE REDDDETİ. 18 MART SİZE NEYİ HATIRLATIYOR. 18 Mart'ta inaçsızlara Çanankkalede 19 tümen komutanı bir tokat atmadımı aynı gün Perelmean CMI ın ödülünü red ederek büyük bir inanç zaferi kazanmadımı.

Paper aldatmacası: Perelmen problemin çözümünü Sekar'da (bilgisayarda) ilan etmedimi.
Kongre , yazım kuralları , statü . vs disiplin aldatmacalarına son noktayı koymadımı. el yazısı ile yazdıkları dünyayı hoplatmadımı. Paper adı verilen ilizyonis uydurmaca düzmecelere son noktayı koymadımı.

YAZI DÜZELTİLEREK DEVAM EDİLECEK

yaptıkları yazdıkları yaşadıkları ile insn oldugunu ortaya koyan insan olmanın matematik formülünü uygulamalı olarak ortaya koyan Perelman e saygı ve selamlar.

Necmettin Türkoğlu Necmettin Türkoğlu Moderator

Sekar Deklerasyon
http://www.turklider.org/TR/EditModule.aspx?tabid=1&mid=2598&ItemID=16608&itemindex=0
Sekar devrim ;decimal devrim. ,10 lu taban matematiği devrimi.
decimal devrim geçikmiş olan bir devrimdir. Hayatın amacı gayesi ve 3 boyutlu ifadesi matematik bir modeldir.Matematik model henüz evrimini tamamlamamıştır. Bir çok insan 3 boyutlu göremez veya 3 boyutlu düşünemez.Dogada herşey 3 boyutlu iken insanlar hep 2 boyutlu gibi davranır.Aslında 2 boyut diye bir şey yoktur. xyz ekseninde 2 boyuttan bahsediliyorsa 3 durumun sıfır olma durumudur. Bu durumda hangi sıfırdan bahsediliyor.
Grigori PERELMAN Rus matematikçi 3 BOYUTLU DÜŞÜNEBİLEN matemetigi anlayabiilen bir matematik müstesna . 100 yıldır çözülemeyen topoloji sorusunu çözdü.1 milyon dolar ödülü reddeetti.Field ikazımadı bile.Kendisine gıbta ediyorum.

Sekar devrim; hilkatın gayesi nin uygulanış seklinin matematik modeline verilen sistemin adıdır.Bu sisteme; Sistem 19 denir. Sistem ondokuz aritmetik nagatiifli decimal dir. Yani 10 lu taban sistem matematiginin doğayla uyuşumudur. Bu uyuşumda tüm sayılar negatifli simetri oluşturur.Bu simetrile 19*19 şeklinde birbirini tamlayarak gider. Yani bir sayı ekseni içerisinde sağa doru pozitifler sola dogru negatifle şeklinde degildir.
Sayı dogrusu 3 bouyutlu simetrik 1 er birim olarak iç içe merkezden sonsuza dogru büyürler.Sekar devrime hayat veren can budur. "Hayati Bilgöl teorisi:" Sekar prizma adı verilemn bu 3 boyutlu matematik model ,başta topoloji olmak üzere matematikte açılımlar ve saçılımlar yapar . Bu saçılımdan çıkan azmanlıkta , tıp ,genetik , resim ,iletişim, gibi alanlarda tüm bilimler sil baştan yeniden olgunlaşır.başta aşagı bilgiler 2 boyutlu olmaktan 3 boyuta çıkar.

Bu 3 boyutluyu görme ve düşünme insanlıga tarihin en büyük devrimini getircektir.
Bu bir deklerasyondur. Buna sekar deklerasyon DENİR
SEKAR DEKLERASYON evrensel doğasal matemetiğin gerçek anlamda uygulanması ve bu uygulanmadan çıkan felsefe ye verilen addır. Bu felsefe ile evrensel bir hukuk düzeni kendisini var edecrek kendini yenileyecektir.Ve İnsan olmanın veya olamamamnın keyfiyeti ortaya çıkacaktır.
Necmettin TÜRKOĞLU
Sekar Aktarmanı.
07.07.2010
ANKARA SAAT 22 01

http://www.mosigra.ru/face/show/_eokubik_5_mm_serebro_216_sfer/

linkteli 27 lisabır küpühatalı ternary olan evrensel yanlış algıkalam

dogruya yakın olan sekar ptizmaya benzeyen ise bu