Only visible to XING members.

enerji tasarrufu nasıl yapılır

This content will be displayed once you're logged in.
Emin Güven Emin Güven

Ynt: enerji tasarrufu nasıl yapılır

ısıtma alanında bir kaç öneride bulunabilirim :
* kat kaloriferi sisteminiz varsa ve evde 24 saat kalan birisi varsa, kazanı gündüzleri açıp geceleri kapatmaktansa, geceleri düşük ısıda açık bırakmak daha ekonomik olacaktır. geceleri 15 ile 18 derece arası sıcaklık yeterli olacaktır.( ama sabah 8 de çıkıp akşam 8 de eve geliyorsanız durum değişir tabi)

* Çok soğuk günlerde vucudumuzu bal, pekmez şeker gibi gıdalarla takviye etmeliyiz, bu sıcaklığı 1-2 derece daha fazla hissetmemizi sağlayacaktır.

* herkesin bildiği gibi radyatörlerin üstlerini ve önlerini kapatmamalıyız.

* Kullanmadığımız odaların radyatörlerini kapatabiliriz.

* radyatörlere termostatik vana takabiliriz. (bunun bir masrafı var tabi)

* kışın bol giysileri tercih etmeliyiz.

* güneş alan cephelerdeki pencereler sık sık temizlenmelidir.

* kazanın veya kombinin yeterli yakma havası alıp alamadığı çok önemlidir. kazan daireleri dizaynı bu sebeple çok önemlidir. evlerimizdeki kombilerin de her sene temizliği yapılmalıdır.

Banu Birgucu Banu Birgucu

Ynt: enerji tasarrufu nasıl yapılır

Artan enerji tüketiminin, önümüzdeki yıllarda son derece ciddi çevre sorunlarına ve enerji ithalatında artışa neden olacağı görülmektedir. Çevre ve enerji sorunlarının çözülmesi için dünyanın aldığı başlıca önlemlerden biri şüphesiz enerji tasarrufudur. Gelişmiş ülkelerde etkin bir enerji tasarrufu için ısı yalıtımı birinci çare olarak görülmüştür.

Yaşadığımız binalar; maksimum konfor sağlayan, enerjiyi verimli kullanan, çevre ve hava kirliliği yaratmayan binalar olmalıdır. Bunların çözümü ise ısı yalıtımı ile sağlanabilecektir. Sonuç olarak; binalarda yapılacak optimum kalınlıktaki ısı yalıtımı; enerjiyi verimli kullanmak, boşa para harcamamak, sağlıklı koşullarda yaşamak, temiz hava ve korunan çevre demektir.

Yalıtım; duvarlarda, çatıda ve tesisatta ısı transferlerini önleyerek enerji tasarrufu sağlayarak, ısıtma ve soğutma giderlerini azaltmak için kullanılan bir uygulamadır. Yalıtım bir lüks, gereksiz bir masraf değil; tam tersine, çok kısa bir sürede masrafını geri kazandıracak ve daha sonra da her geçen gün aile bütçenize ve ülke ekonomisine katkıda bulunacak önemli bir yatırımdır.

Evlerde harcanan enerjinin %85’i ısınmak için kullanılmaktadır. Ancak bu enerjinin büyük bir kısmı ısı kayıpları dolayısıyla boşa gitmektedir. Boşa giden enerji hem bireysel bütçeden hem de ülke ekonomisinden sokağa atılan para demektir. İyileştirilmiş ısı yalıtımı yoluyla ısınma masraflarından ortalama %50 tasarruf sağlanabilir.

Bir yapıyı ısıtmak için kullanılan yakıt, sadece dışarı kaçan (kaybolan) ısıyı telafi etmek içindir. Ne kadar çok ısı kaybı olursa, o kadar çok yakıt harcanır. Yalıtımlı binalarda, standart mevcut binalara kıyasla % 30-80 aralığında daha az yakıt tüketimi gerçekleşir.

Yalıtım uygulanmamış bir binada ne kadar kullanılırsa kullanılsın fazla enerji kullanılmış ve boşa para ödenmiş olur. Yalıtım, enerji tasarufu sağlamanın yanı sıra ısınma ve soğutma giderlerini azaltarak yakıt ve elektrik faturalarında düşüş sağlar. Ayrıca yalıtılmış mekanda, ses geçişleri engellenmiştir, ısı hareketi kontrol altındadır.

Only visible to XING members.

Ynt: enerji tasarrufu nasıl yapılır

AYDINLATMADA VERİMLİLİK

Aydınlatma sisteminin verimliliği, 1 watt elektrik enerjisinin yüzeye yaydığı birim ışık miktarı ile ölçülür.
(Lümen: Elektrik enerjisinin yüzeye yaydığı birim ışık miktarı.)

Standart 60 watt gücündeki bir ampulün verimi, her 1 watt elektrik enerjisi başına 15-20 lümen iken,
buna karşılık bir floresan lambanın verimi watt başına 50-80 lümen'dir.

Bir Floresan lambanın standart ampule göre nispeten yüksek maliyeti de dikkate alındıktan sonra bile floresan kullanımıyla %40 oranında bir elektrik tasarrufu sağlamak mümkündür.


Daha fazla Enerji Tasarrufu bilgileri için:
İŞYERLERİ İÇİN ENERJİ TASARRUFU REHBERİ

AYDINLATMA SİSTEMLERİ

Manuel aydınlatma kontrollarını verimli olarak kullanmak suretiyle enerji verimini artırmak mümkündür

Manuel aydınlatma kontrolları, çok amaçlı kullanılan mekanlarda veya gün ışığına ulaşım imkanına sahip alanlarda kullanılabilir.

Enerjiden tasarruf etme gereğine personelin katılımı da önemlidir. Personeli bu konuda eğitin ve onlara örneğin gün sonunda aydınlatma donanımını ve diğer elektrik ekipmanlarını kapatmak gibi sorumluluklar verin.

Tüm sviçleri, esas ve esas olmayan ışıklandırma şeklinde sınıflandırın..

Zaman ayarlı sviçler, fotoseller ve detektörler gibi otomatik aydınlatma kontrolları kullanmak suretiyle de enerji verimini artırmak mümkündür.

Otomatik kontrol sistemleri; konferans salonları, depolar ve dinlenme odaları için uygundur.

Dış aydınlatma ve teşhir aydınlatması için zaman ayarlı sviçler kullanarak, %25-75 arasında bir potansiyel tasarruf elde etmek mümkündür.

Kısmen gün ışığı alan alanlarda karartmalı (dimmer) kontrol sistemleri kullanarak, %25-50 arasında bir potansiyel tasarruf elde etmek mümkündür.

Dış aydınlatma ve gün ışığı alan alanlardaki aydınlatma için fotoselli kontrol sistemleri kullanarak, %30-60 arasında bir potansiyel tasarruf elde etmek mümkündür.

Arada sırada kullanılan alanlar için algılayıcılar kullanarak, %30-80 arasında bir potansiyel tasarruf elde etmek mümkündür.

Bir aydınlatma sisteminin verimi zamanla lamba zayıflaması ve lüminans elemanlarının kirlenmesi nedeniyle azalır. Aydınlatma düzeyi, sistemin tesisinden iki yıl sonra %50'ye varan oranlarda azalabilir.

Aydınlatma sistemlerinin enerji verimini ve istenilen ışık düzeylerini sürdürebilmek için, lüminans elemanları düzenli olarak temizlenmeli ve arızalı lambalar yenileriyle değiştirilmelidir.

Çoklu lamba armatürleri ile enerji tasarrufu sağlayabilmek için, arıza yapan lambalar değiştirilmelidir. Çünkü arızalı fluoresan lambalar her ne kadar ışık üretmiyorlarsa da, balast veya starter devreleri vasıtasıyla elektrik tüketecektir.

OFİS DONANIMI

Klasik ekipman yerine, en son enerji tasarruf özelliklerine sahip ofis ekipmanları kullanarak önemli ölçüde ve uzun süreli tasarruflar elde etmek mümkündür.

Gerek duyulmadığı zaman elektrik ekipmanlarını kapatarak veya bekleme (stand-by) konumuna alarak önemli tasarruflar elde etmek mümkündür.

PC Ekran koruyucular elektrik tasarrufuna yardımcı olmadıkları gibi, monitörün 'bekleme' (stand-by) konumuna geçmesini de engelleyebilir.

Sürekli kullanılmayan ekipmanlara programlanabilir zaman ayarlı sviçler bağlayarak tasarruf sağlamak mümkündür.

ISITMA, HAVALANDIRMA VE KLİMA

Programlanabilir termostatlar ve enerji verimi yüksek kazan ve su ısıtıcılar monte ederek, önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlamak mümkündür.

Mikro işlemci esasına dayalı ürünler olan programlanabilir termostatlar %50 civarında enerji tasarrufu sağladığı gibi, ek olarak, bu cihazlar optimum rahatlık sağlayıcı sistem devreye alma ve geri ayar programlarının da sürdürülebilmesini mümkün kılar.

Aşırı havalandırma hızları ısıtma ve soğutma giderlerini büyük ölçüde artırır. Sisteminizin havalandırma hızını optimum düzeyde olacak şekilde profesyonel bir mühendise veya nitelikli bir uzmana ayarlattırın.


KONUTLAR İÇİN ENERJİ TASARRUFU REHBERİ

KONUT ISITILMASI

Kullanılan odaların sıcaklığı 18-21 derece arasında tutulmalıdır.
Kullanılmayan odalar ısıtılmamalı, kapıları kapalı tutulmalıdır. Bu odaların sıcaklığının 10 derecenin altına düşmemesine dikkat edilmelidir.

Isı kaybını önlemek için, kapı ve pencerelerdeki boşluklar ve hava girişleri kontrol edilerek, izolasyonları sağlanmalıdır.

Merkezi sistemle ısıtma yapılan binalarda oda sıcaklığını istenilen seviyeye ayarlayan termostatlar kullanılmalıdır.

Klima çalışırken, pencere ve kapılar kapalı tutulmalıdır

Klima filtresi, özellikle sıcak havalarda, en az ayda bir kez kontrol edilmeli ve temizlenmelidir.

KONUT AYDINLATILMASI

Çok sayıda düşük güçte ampul yerine yüksek güçte bir ampul kullanılmalıdır.
Kirli ve tozlu lambalar %25 daha fazla enerji tükettiğinden, lambalar sık sık kuru bir bezle temizlenmelidir.

Açık renkli duvarlar daha çok ışık yansıttığından daha az aydınlatma gerektirir.

Aydınlatmada halojen ve normal ampuller yerine daha hesaplı olan floresan lambalar kullanılmalıdır. 10 kat daha uzun ömürlü olan floresan lambalarla %40 enerji tasarrufu sağlamak mümkündür.

Konut aydınlatmasında genel ışıklandırma yerine kısmi ışıklandırma enerji tasarrufu sağlar.

MUTFAK

Fırında gerekli olmadıkça ön ısıtma yapılmamalı, yapılsa bile bu süre 10 dakikayı geçmemelidir.

Mikrodalga fırın, klasik fırına göre %66 daha az enerji tüketmektedir.

Bulaşık makinesini yerleştirirken (içini), ısınmadan dolayı oluşan sıcak havanın kolay dağılmasını sağlamak için, makinenin çevresinde en az 5 cm boşluk bırakılmalıdır.

Buzdolabını, soba, radyatör, bulaşık makinesi, ocak gibi ısıtıcı kaynaklardan uzak bir noktaya, mutfağın en soğuk yerine yerleştirmek enerji tüketiminde %10-15 tasarruf sağlar.

Buzdolabının sıcaklığının +5, derin dondurucunun ise -18 derecede olması yeterlidir.

Birden fazla kapılı buzdolapları, daha uzun soğutma tüpleri ve daha geniş kompresörlere sahip olduğundan daha fazla enerji harcar.

Buzlukta oluşacak buz, buzdolabının verimini düşüreceğinden, otomatik buz çözücülü (defrostlu) buzdolabı tercih edilmelidir.

Sandık tipi derin dondurucular, diğerlerine oranla %10-15 daha az enerji harcarlar.

BANYO

Çamaşır makinesinde harcanan elektrik enerjisinin %90'dan fazlası su ısıtma sırasında harcanmaktadır. Çamaşırları yıkarken çok sıcak su yerine 30-40 derecede su kullanımı elektrik tasarrufu sağlar.

Çamaşır ve bulaşık makinelerinin seçiminde randımanlı su kullanmalarına dikkat edilmelidir.

Termosifonun sıcak su tankında elle dokunulduğunda sıcaklık hissediliyorsa, termosifonun çevresini yalıtarak %10 enerji tasarrufu sağlamak mümkündür.

Celal Topçu Celal Topçu

Ynt: tasarruf cihazı kullanabilirsiniz

Bu cihazlara hayatının hatası yorumu yapan Oğuz Bey, özellikle sizi bilgilendirmek istedim, daha fazla detay isterseniz daha fazla yardımcı olurum. Anlayamadığım ise bu yorumunuz bir tespitmidir, öyleyse paylaşmanızı isterim. Yok değilse bir ön yargımıdır, öyle ise hangi bilimsel teoriye dayandırılıyor.
Yanıtlarsanız sevinirim.

Gelelim benim yorumuma;
Tüm Aydınlatma Enerji Besleme sistemine Pano bazında tek bir yerden bir kontrol cihazı bağlayarak enerji verirsek, enerji tasarrufu sağlayabiliriz. Çünkü aydınlatmada tasarruf için anahtar, mevcut enerji koşulları ile aydınlanma için gerekli enerji koşulları arasındaki farktır. Yani aydınlatma sistemini Optimum aydınlanma ve optimum enerji tüketimi koşullarında çalıştırırsak hem kayda değer bir tasarruf sağlamış oluruz, hemde aydınlatma lamba ve armatürleri ile buna bağlı elemanların ekonomik ömrünü uzatmış oluruz.
Bu nedenle bu tasarruf sistemini sadece elektronik olmayan aydınlatma devreleri ile ısıtıcı elektrikli sobalar üzerinde kullanmamız halinde sistem başarı ile tasarruf edebilir.
Çünkü aydınlatma ve ısıtıcılar sabit akım çeken elektrik alıcılarıdır. Bu ürünler 180V 'a kadar düşük gerilimi başarı ile tolere edebilirler. Tabii lamba türüne bağlı olarak değişir. Ancak nominal olanı 220V gerilimde en düşük 190V çıkış alabilmektir. Bu yolla yapılacak brüt tasarruf %25-35 arası değişir. Ancak ışık veriminde %10-12 kadar azalma olur ister istemez. Bu yine nominal şartlarda çok doğaldır. Hatta göz ile de fazla hissedilmez. Ama ışık veriminide içine katarak bir hesapla %15-20 tasarruf net olarak sağlanacaktır.
http:­­/­­/www­­.kobiline­­.com­­/web­­/celaltopcu­­/default­­.asp
bu web sayfası linkine girerseniz çok daha fazla detay bulacaksınız.
Ayrıca 0535-6201261 nolu telefon ile bana ulaşırsanız daha fazla bilgi verebilirim.
Selamlar, kolay gelsin

Celal Topçu Celal Topçu

Ynt: tasarruf cihazı kullanabilirsiniz

İsmail Bey,
Siz tabii ki bu fikirlerinizde haklısınız. Ancak bizim bahsettiğimiz aydınlatmada kullanılan ve gerilim düşümü esasına dayalı bir teori ile çalışan "tasarruf cihazları" zaten otellerde kullanılamamaktadır. Pek çok çalışmamız bunu göstermiştir. Sebebi ise şudur: Otellerde aydınlatma odalarda ve lobide kullanılmaktadır. Biraz Dış aydınlatma , birazda yemek ve toplantı salonlarında, varsa birde otoparkında.

Odalar monofaze bir hattan oda dağıtım kutusuna gelmekte oradanda aydınlatma, buzdolabı, tv, klima, priz vb. gibi çıkışlara gitmektedir. ,
Dış aydınlatma sadece gece belli bir saate kadar, otopark(varsa) oda müşteri akışına göre sensörlü aydınlatılmaktadır.

Anlayacağınız bu cihaz oteller için uygun değil.

Şunda hata yapıyorsunuz: Aydınlatmada gerilim düşünce akım yükselmez tam tersine "karesel olarak azalır"
yani 10 birim gerilim azalınca 25 birim akım azalır. Bu daha az ısınma demektir. daha az kwh sarfiyatı demektir. 10 birim gerilim azalınca 13 birim aydınlanma azalır. ayrıca reaktif 30 birim azalmaktadır. Güç faktörü(Cos F) 8-10 birim yükselmektedir. Bu yazdıklarım teori değil bilimsel gerçektir.
Aydınlatma lambaları 170-250V aralığında hala çalışabilecek şekilde üretilirler.
Ancak Tasarruf cihazları aydınlatma lambalarınızın 185-190V tan aşağıda çalışmasına izin vermez , otomatik olarak şebekeye bypass olur. Bu nedenledir ki lambalarınız bundan zarar görmediği gibi hem optimum değerlerde çalışır, hem homojen aydınlatmaya devam eder, hemde lambalarınız daha uzun ömürlü olur.
Bu tasarruf cihazlarını kullanamayacağınız lambalar, ELEKTRONİK BALASTLI LAMBALARDIR. Kullanamayacağınız yerler ise, Şebeke gerilimi sürekli çok düşük ve regülatörü olmayan işletmeler ile Oteller gibi mikro ölçekte enerji dağıtımı yapılmış olan işletmelerdir.
Lamba kapayarak tasarruf etmek ile bu cihazı kullanarak tasarruf etmek arasında pek çok fark vardır. En başta Homojenlik ve Konfor gelir.
Bu cihazı bugüne kadar ençok kullanan işletmeler ise şu şekildedir: Perakende Marketleri, Alış Veriş Merkezleri, Civa, Sodyum, MetalHalide lamba kullanan sanayi fabrika ve işletmeleri, Açık ve Kapalı Otoparklar, Cadde ve Sokak Aydınlatmları, Çevre Güvenlik Aydınlatmaları, Tünel ve Hemzemin Geçit Aydınlatmaları, Park ve Bahçe Aydınlatmaları, Tekstil ve Konfeksiyon Fabrika ve İşletmeleri.

Kenan GÜRLER Kenan GÜRLER

Piyasalarda reactive güç tasarruf cihazları yüksek fiyatlarda satılmaktadır. sistemin çalışma şekli evlerde kullanılan tasarruf ampulleri ile aynıdır. yani bir iişe yaramaz. Tasarruf cihaz kullanımının şekli ile orantılıdır.
örnek buzdolabınızın ayarını sabir devamlı üksek soğutmada tutarsanız size tasarruf sağlamaz . Kullandığınız elektrik sistemli cihazların sizlere verimli olabilmesi için kullanım alnı haricinde kapalı tutulması bence en mantıklısıdır, fakat bunlardan ayrı tutmamız gereken cihazlar elektrrikli termosifonlarınız dır bunlarda da tercih yüksek kapasiteli su birikimli termosifonlar yerine düşük bbirikimli ve akıllı sistem barındıran sistemleri tercih etmek en avantajlısı ve sabit yıkanma sıcaklığında devamlı açık bulunndurulması hem elektrik tasarrufu sağlıyacaktır hemde zaman kaybını önliyecektir, aslında bu gibi örnekler çoğaltılabilir.
Enerji kaybındaki en önemli faktörün ben yalıtım sisttemleri olduğuna inanıyorum..