Gülay Kışlak Gülay Kışlak

İletişim nedir? İletişim İlkeleri nelerdir?

ETKİLİ İLETİŞİM

İletişim İlkelerini bildiğiniz ve kullandığınız zaman, iletişim kurmada etkinliğinizi ve becerilerinizi arttırırsınız.
Etkili ilişkiler kurabilmeniz iletişim becerilerinizi nasıl geliştirdiğinize, karşınızdaki kişilerle nasıl uyumlu olabildiğinize bağlıdır.


İletişim Nedir ?
İletişim, bir başkasıyla yaptığımız temel bağlantı biçimidir. Düşüncelerinizin, fikirlerinizin, duygularınızın vermek istediğiniz mesajın karşı tarafa iletilme sürecidir.
İletişim, insan yaşamının her alanında ve ilişkilerinde başarılarının ve başarısızlıklarının temel nedenlerinden biridir. İletişim, istediklerinizi almanıza, hedeflerinize ulaşmanıza, çeveresini etkilemenize ve sosyal güç elde etmenize yardım edebilir.
Ne dediğinizin karşı taraftaki tarafından anlaşılabilmesi ve vermek istediğiniz mesajın doğru olarak karşı tarafa iletildiğinden emin olmanın tek yolu her iki tarafın da aynı algılama şekline sahip olması veya kendinin ve karşınızdakinin algılama ve düşünme sistemlerini anlamaktır.
İletişiminizin kalitesini belirlemek ve iletişim engellerini ortadan kaldırmak için öncelikle vermek istediğiniz mesajı iyi bilmelisiniz:
Gerçekten NE demek istiyorsunuz, karşı tarafa vermek istediğiniz mesaj nedir?
KİME / Kimlere mesaj vermek istiyorsunuz?
Karşı tarafın ALGILAMA biçimi nasıl?
Iletişim içinde bulunduğunuz KOŞULLAR– kültürel yapı, değerler, inançlar – karakter özellikleri.
Mesajınızın doğru aktarıldığından emin olmak, karşılaştığınız engeller yüzünden yanlış anlaşılmaması, karışıklığa sebep olmaması için iletişim hedeflerinizi iyi bilmeniz, iyi planlamanız gerekir.
İletişimin anlamı karşı tarafın ne anladığına bağlıdır. Karşınızdaki tarafından doğru anlaşıldığınızdan emin oluncaya kadar iletişim yöntemlerinizi değiştirmelisiniz yani esneklik göstermelisiniz.

.Gelecek Yazı.......>>>>>>>İletişim Çatışmaları


Gülay Kışlak
NLP Eğitmeni & Yaşam Koçu

http://www.coachingacademy.net