Only visible to XING members.

Kariyer yapmak ve yeni işte başarılı olmak için

Kariyer Yönetimi veya işinde ustalaşma yolları.

Muammer MURAT
İNKA Genel Müdürü
25 Haziran 2007

Şirket üst yönetiminin geleceğe dair iyi planlama yapabilmesi, yetkin kadrolara bağlıdır. İyi bir bütçe uzmanı, iyi bir satış müdürü, üretim ustaları, kalite uzmanı, AR-GE personeli vs. şirketin fark oluşturan hazineleridir. Zaten en zor elde edilecek sermaye kaliteli insan sermayesidir. Taklit edilemez, kopyalanamaz, hatta aynı personel sizin şirkete transfer edilse bile aynı faydayı sağlayamaz.
Şirketlerin vizyonu, gelecek beklentisi ve gelişim hesapları olduğu gibi çalışanlarında vardır. Şirketin vizyonu veya kültür yapısı çalışanlarla çatışınca veya kariyer hedefleri ile şirket gelişim hesapları arasında birliktelik olmayınca verimlilik ve motivasyonda inanılmaz düşmeler olacak, belki yıldız personelinizi kaybedeceksiniz.
Yapılan araştırmalarda işten ayrılmalarda birinci neden olarak “amirlerin kötü muamelesi” şeklinde sonuçlar alınması da bunu doğrulamaktadır. Yani şirket, çalışanına değer verdikçe kalıcılık sağlıyor ve verimlilik artıyor aksi halde işten ayrılmalar nedeniyle oluşan kayıp önlenemez hal alacaktır.
Şirketlerin en önemli hedefi devamlılık olmalıdır. Hatta yüz yıllık hedefleri olmalıdır. Bunlar on yıla ve bir yıla bölünerek planlamalar yapılmalı bu planların halen bulunulan yer ile nasıl gerçekleşmekte olduğu irdelenmelidir.
Bu devamlılığın bir basamağı da, çalışanlara yönelik gelecek planlaması yani kariyer yönetimidir.
Ne tür planlama yaparsanız yapın sapma payı vardır. Çok yatırım yaptığınız ve eğitimlerle iyi yetiştiğini bildiğiniz bir personeli bir günlük bir krizle kaybetmek durumunda bile kalabiliyorsunuz. O zaman en ideali kariyer için yönetici yetiştirme havuzları oluşturup geleceğin yöneticilerini bu havuzda hem de yedekli olarak yetiştirmektir. Ne yazık ki bunun maliyeti tek kişi seçip ona yatırım yaparak ilerde bir kadroyu doldurmasını beklemekten daha pahalıdır ancak en iyi sonuç veren kariyer planlamasıdır.

Kişisel kariyer planlarına gelince:
Her insan işyerinde başarılı olmayı, göze girmeyi ve iyi bir ücretler sevilerek yıllarca çalışmayı sever ancak yinede herkesin başara bildiği bir durum değildir bunlar.
Aslında her şeyi belli metotlarla gruplamayı öğrendiğimiz asrımızda bununda pek çok yöntemleri sayılmaktadır. İlk planlama kişiliğinize uygun eğitimi almak ve mesleği seçmekle başlıyor. Bunun için 1974’ten beri batıda yoğun bir şekilde kullanılan öğrenci meslek yönelimleri testleri bizde henüz yeni kullanılmaya başlanmıştır.
İkincisi ya sevdiğiniz işi buluncaya ve yapıncaya kadar aramak, ya da yapmakta olduğunuz işi severek onunla bütünleşmek. Bu iradeyi gösterince işe karşı olan ilgisizliğiniz bitecek, iç direnciniz kalınmayacak beyin sürekli gitmek istemediğiniz bir iş yeri için sizi zorla ikna etmeye çalışmayacaktır. Bu nedenle kendi psikolojinizi kendinizin hazırlaması da önemlidir.
Son olarak, başlamış olduğunuz işyerinde sevilmek için aşağıdaki kuralları uygulamaya çalışın. Gerçekten faydasını göreceksiniz.

Yeni Bir İşte Başarılı Olmak İçin (C. Lowstoter)

1) Çalıştığınız işte bilgi, beceri ve yeteneklerinizi geliştirin. Uzmanlık alanlarındaki boşlukları araştırın ve bunları siz doldurun.
2) Enerjik, neşeli, verimli, güvenli, açık, dinamik, cesur, üretici, yenilikçi, hatta akıllı olmak gibi duyguları yaşayın ve yürütmek için çaba gösterin.
3) Olaylar üzerindeki düşünme biçiminizi değiştirin.Haksızlığa uğradığınızda kurban gibi hissetmek yerine bir şeyler öğrendiğinizi düşünmek konuyu daha kolay çözmenize yarar.
4) Sizi güçlü kılacak davranış modellerini öğrenin ve uygulayın.
5) İstediğiniz sonucun ne olduğunu tespit edin ve ona adaklanın. Başarılı olacağım gibi genel hedefler koymayın.
6) Başarılı olmak konusunda kararlı olun.
7) Stratejinizde ince ayar yapın, esnek olun ve zorlayıcı hedeflerin peşinde koşun.
a) İşinize nasıl değer katacağınızı öğrenin.
b) Çalışmalarınızın kimleri etkilediğini tespit edin.
c) Başkalarının desteğini ve onayını kazanın.
d) Siz şirketin iyiliği için çalışın o da sizin iyiliğinizi için çalışacaktır.
e) İşi bilin, bilmeniz gerekenden fazlasını bilin, araştırın, çok sayıda insanın sizi tanımasını sağlayın.
f) Planlı çalışın, kendinizi ölçün, hedeflerinizi karşılaştırın, 3 ayda bir performansınızı ölçün.
g) Hareket sağlayın, bir şeyler yapılmasını sağlayın.

Özgür Sarıkaya Özgür Sarıkaya

Merhaba Mummer Bey;

İNKA eğitim ve danışmanlık sayesinde sizinde eğitmenliğini yaptığınız kurumdan İK uzman sertifikası edindim, kariyerime doğru bir alanda başladığımı görüyor teşekkürlerimi sunmak istiyorum.

saygılalar.