Only visible to XING members.

Nasıl İnsan Kaynakları uzmanı olunur,bu eğitimi kimler verir,istihdamdaki değer konumu nedir?

This content will be displayed once you're logged in.
Volkan Özçelik Volkan Özçelik Moderator

Ynt: Nasıl İnsan Kaynakları uzmanı olunur,bu eğitimi kimler verir,istihdamdaki değer konumu nedir?

Nasıl olunurundan ziyade, öncelikle nasıl olunmazından bahsetmeli bence:

X firmasının üç aylık "çalışan ilişkilerinde mutluluk için çiçek ve böceğin önemi" seminerini bitirip yaldızlı sertifikasını alan kişler insan kaynakları uzmanı olamaz.

Ya da bir kişi insan kaynakları, örgütsel davranış, toplum psikolojisi hakkında hiç bir formal bilgisi olmadığı halde sırf "iktisat mezunu" diye insan kaynaklarına getirilemez; getirilmemeli.

İnsan kaynakları uzmanı, kendi alanında bilgili, insan kaynakları yönetimindeki süreçlerden haberdar, ilgi alanı ile ilgili en az lisans düzeyinde gerekli formal eğitimi almış birisi olmalı.

Aslında "insan kaynaklarımız firmamızın en değerli varlığıdır" cümlesinin yurdum firmalarının hatrı sayılır bir oranında koca bir yalandan öteye gitmediği bir ortamda Sarı Çizmeli Mehmet Ağa'nın insan kaynakları uzmanı olmasına da şaşmamak gerek diye düşünüyorum [1].

Firmalarda öncelikle insan kaynakları departmanının önemli ve değerli bir departman olduğu bilincinin yerleşmesi lazım ki; sonrasında adam gibi insan kaynakları uzmanı istihdam edilebilsin.

[1] "Yalaan, yalan!"
http://www.volkanozcelik.com/donkisot/2006/05/gn-24-yalaaan-yalaan-koro-halinde.html

Saygılarımla.