Only visible to XING members.

yagmur suyu aritma

merhabalar arkadaslar oncelikle soyle bir soru soruyorum yagmur suyunu aritmak ve aritilan bu suyu camasir makinasi,sofben,gunes enerjisi vb sistemlerde kullanabilirmiyiz.
aslina bakarsaniz yagmur suyunu aritmak icin oyle karmasik bir sisteme ihtiyacimiz olmamali ancak bahsettigim sistemlerde kullanmak icin suyun basincini ve tortu oranini ne duzeyde ayarlamaliyiz yada bunu gerceklestirebilirmiyiz

(bu sistem tabiki turkiye icin dusunulmus degil ancak bu sistemin gecerli oldugu ve yeterince yagmur yagan avrupa ulkeleri icin ekonomik olarak katki saglayacaktir)

Only visible to XING members.

Bu sistemler Avustralya'da yaygın olarak kullanılmakta.

Drenaj suları "grey water" olarak adlandırılır ve geri kullanımları mümkündür ancak arıtım işlemine tabi tutulması gerektir. Bir tek tortu değil, özellikle yüzeyle temas etmiş ise yağlar ve hidrokarbonlar ciddi sorun yaratabilir.

Bu konuda hizmete ihtiyacınız varsa yardımcı olabilirim.

Saygılarımla,

Arzu Durukan

Only visible to XING members.

oncelikle sorumu cevapladiginiz icin tesekkurler
yagmur suyu aritmi ile ilgili olarak genis bir bilgiye ihtiyacim var
ve tabiiki uygulamalarin olmasida buyuk sans benim icin
yardimci olursaniz sevinirim

Göksel Vatan Göksel Vatan

Sadettin Bey,
Arzu Hanım'In aktardığı bilgi doğrudur. Yağmurun yoğun yağdığı ülkeler ve coğrafyalar için yaklaşık 10 yıldan beri uygulanan bir yöntemdir. Ülkemizde de sanayi tesislerinin bir bölümünde kullanılmaktadır. Üzerinde çalıştığım bir proje var. Yeni kurulan bir fabrika. Çatı yüzeyi 20.000 metre kare. Bir ön çöktürme tankına alıp özel inorganik flokülant ile çöktürme işlemi sonrasında basit bir filtrasyon ile (50 mikronluk diskli filtre grubu) çözüm oluşturacağız. Konu hakkında daha detaylı bilgi için görüşebiliriz.