Ekonomi

Ekonomi

Posts 1-6 of 6
 • Engin Sansarcı
  Engin Sansarcı    Group moderator
  The company name is only visible to registered members.
  31 Jan 2007, 1:52 pm
  İktisat okuyunca ne ol(un)ur?
  Türkiye'de iktisat eğitimi almış kişiler ne iş yapar? "Bankacı" mı olurlar? İktisat eğitimi insanlara ne katar? Ve nasıl bir hayat, kariyer peşinde koşarlar? Sitedeki "iktisat mezunları" bu konuda bizi aydınlatırlarsa seviniriz...
 • User photo
  Nuray Süleymanoğlu
  The company name is only visible to registered members.
  24 Feb 2007, 10:01 am
  Ynt: İktisat okuyunca ne ol(un)ur?
  İktisat eğitimi almış kişiler Türkiye’de çok fazla ve çok değişik alanlarda çalışma imkanına sahip. En önemlisi ne yapmak istediğini bilmek ve karar vermek. Çünkü mezun olduğumuzda iktisatçı ünvanını almakla birlikte daha sonraki süreçlerde ya bankacı oluyoruz ya muhasebeci ya işletmenin diğer bütün departmanlarında çalışabiliyoruz ya memur oluyoruz bir kamu kuruluşunda ya da çok nadir de olsa iktisatçı olarak kalabiliyoruz. İktisat mezunları tek şu işi yapar demek zor.

  Yani bize bir meslek grubuna ait olan eğitim verilmiyo. Her ne kadar mezun olduktan sonra potansiyel bankacı, muhasebeci olarak görülsek de biz fakültede bankacı, muhasebeci, pazarlamacı, insan kaynakları uzmanı….. nasıl olunur öğrenmiyoruz. Ama bunların hepsi için temel alıyoruz. Adı üstünde biraz da iktisadi ve idari bilimler fakültesi. Atılan bu temelin üzerine inşayı yapmak bize kalıyo. Nasıl bi bina istersek öyle yapma hakkımız, tercihimiz var.

  Peki noluyor bu kadar mezun? Nerde bu ülkedeki iktisatçılar, nereye kayboluyolar, hangi iş kolundalar, kariyer yapabiliyolar mı? Her yerdeyiz aslında. Hangi kurum olursa olsun mutlaka bizden vardır bir tane. Bence önemli olan mezuniyet sonrası için en doğru kararı vermek ne yapılabileceği konusunda. Çünkü bi öğretmen gibi bi doktor gibi mezun olunca bizim mesleğimiz hazır olmuyor. Asıl iş bundan sonra aslında. Tabi öğrencilik sırasında karar vermek başka. O zaman rota belli oluyor tabi.
 • Fatih Kaya
  Fatih Kaya
  The company name is only visible to registered members.
  sadece bu işin okulunu okumak yetmiyor maalesef.. mühendislik gibi doktorluk gibi tahta sıralarda laboratuarlarda deneylerlerle öğrenilmiyor maalesef bu meslek...

  iksitat dediğiniz zaman yetenek ister.. nuray hanımın da dediği gibi fakültelerde sadece altyapı hazırlanıyor.. kendini geliştirmek ve meslek seçimi yapmak öğrencinin yada mezunun kendisine kalıyor..

  planlama, koordinasyon, pazarlama,, bankacılık, muhasebe, satınalma.. AR-GE vesayre vesayre... YETENEKTİR...

  İktisat Ticaret dir bir nevi..

  binlerce tacir iş adamı var.. milyonu aşkın tüzel kişilik var memleketimizde.. hangisi monopol oligopol monopson piyasaları ve bunların özelliklerini bilir.. kim arz ve talebe göre piyasada hareket eder..

  yok diyebilecek kadar az diyebilirim..
 • Gulfem Oztemir
  Gulfem Oztemir
  The company name is only visible to registered members.
  Kesinlikle katılıyorum, ben de iktisat mezunuyum, benim kariyerime sekil veren ilgi alanlarım ve stajlarim oldu, ben otomotivi sectim. İktisadi dusunebilme, muhasebe temeline sahip olma gibi avantajlar sagladı egitimim kuskusuz ama Fatih Bey'in de dedigi gibi kendini geliştirmek ve meslek seçimi yapmak mezunun kendisine kalıyor. Birlikte mezun oldugum arkadaslarımın bir kısmı borsacı büyük bölümü ise bankacı oldu. Ancak ilgi alanına yönelip farklı sektörlerde kariyer yapanlar da var benim gibi.
 • User photo
  Muhsin Kaya
  (not a XING member)
  iktisat okumakla çok birşey olabilmek gibi bir konu yerine, ne olunmak istendiğine karar verdikten sonra iktisat okumanın, bu hedefinize ne katabileceğini düşünebilirsiniz bence. Maalesef ülkemizde artık yaygın bir kanı haline gelmiş olan "üniversite bitirmek iş bulmak için şart" kavramı, şu bölümü okumak iş bulmak için daha avantajlı gibi ayrıntılarla devam ediyor. Kendinize en yakın ve en verimli olabileceğini düşünüğünüz bir alanda kariyer yapmak için ideallerinizi belirlerseniz, o alanda sadece okul değil tüm olanakları da severek, isteyerek ve çalışarak kullanabilirsiniz.
 • Fatih Kaya
  Fatih Kaya
  The company name is only visible to registered members.
  muhsin bey haksız değilsiniz anca maalesef ülkemizde gençlerimiz için bu tarz olanaklar yok.. herkes hayat mücadelesine kapılmış ve bi yol tutturup ilerlemek istiyor... ilk amaç aç kalmamak... iş olsun ne olursa olsun mantığı hakim durumda... ceteris peribus değil yani :)..

  lütfen yanlış anlamayın sonuna kadar katılıyorum size olması gereken sölediklerinizdir...
 
Sign up for free: