Kişisel Gelişim

Posts 1-10 of 19
 • User photo
  Ayşegül Altıntaş
  (not a XING member)
  25 Sep 2006, 12:49 pm
  Kitap okumak nasıl sevdirilir?
  Merhaba;

  Benim 9 yaşında bir oğlum var ve kitap okumayı hiç sevmiyor. 1 sayfa bile okumak onu sıkabiliyor. Kitap okumayı ona nasıl sevdirebilirim?
 • Nazlı Karaca
  Nazlı Karaca
  The company name is only visible to registered members.
  25 Sep 2006, 12:56 pm
  Ynt: Kitap okumak nasıl sevdirilir?
  Ayşegül hanım benim de kızım tam bir kitap kurdu hatta gece saat 2 lere kadar kitap okuyor. Biz de bu saate kadar okumasına karşı çıkıyoruz. Yani sizin tam tersi bir durum bizde yaşanıyor.

  Benim nacizamne size tavsiyem, sizin ve eşinizin de kitap okuması. Çünkü çocuk etrafındaki insanları model alıyor genellikle. Bizde böyle bir durum söz konusu. Yani ailece tv izlemeyin ve akşamları bir saatinizi kitap okumaya ayırın topluca. tabi bunu sadece o bir saatle sınırlandırmamak lazım. Fırsat bulduğunuz her zaman okuyun yatmadan önce en etkili yoldur. Çocuğunuza önceleri siz kitap okuyun yatarken, sonra o yavaş yavaş bu alışkanlığı kazanacaktır diye düşünüyorum.
 • Post visible to registered members
 • User photo
  Ayşegül Altıntaş
  (not a XING member)
  Önerilerinize çok teşekkür ederim. Biz kitap okuruz. Çok sık olmasa da berberce okuduğumuz zamanda olur ama kendisi 1-2 sayfadan sonra bilgisayarı tercih ediyor. Çok çabuk sıkılıyor.
  Emzik örneği çok güzel. Acaba kitabı tatlıya mı batırsam? :))
 • Post visible to registered members
 • User photo
  Selda Özcan
  (not a XING member)
  25 Sep 2006, 1:19 pm
  Kitap okumak nasıl sevdirilir?
  Size tavsiyem ödüllendirme yöntemini uygulayın. Bu yaşlarda kazanılabilecek alışkanlık hayat boyu devam edecektir. En iyi sonuca ulaşmak için ise belli süreler için koyduğunuz her sayfa sınırlaması için kademeli olarak ödüllendirmeyi arttırın ama bu ödül hiç bir zaman tv izleme süresinde uzatma olmasın.
 • Post visible to registered members
 • User photo
  Su Ünlü
  (not a XING member)
  Bakın en büyük problem bilgisyar gibi gözüküyor .. ekilerde kasetin yerini şimdi mp 3 lerin alması gibi sanırım kitapların yerinide bilgisayar alıyor bizler değilmiyiz çocuklarımız dünyadan haberdar olsun bilim çağında bilime yakın olsun diyen.. günlük gazeteleri bile internetten takip eder olduk.. ki ben bundan acaip rahatsız olmama rağmen (şöyle kanepeme uzanayım elimde kokusuyla beraber gazetem çevire çevire okuyayım ama ) çıkıp günlük gazete almaya üşenir halde netten okuyorum.. çocuklarımızda böyle ve bana sanki kitap okumak teknolojiye yenilecek gibi geliyor.. oysa ben12 yaşımda dünya edebiyatlarını okumaya başlamıştım.. neydi beni buna iten.. can sıkıntısı ve merak başka şefirleri.. başka ülkeleri onların yaşantısını ordan öğreniyordum ee şimdi çocuklarımızın kitab okumaya heveslendirecek ne var ?* daha 4-5 yaşındayken bilgisayar odalarındaki en güzel yeri alıyor .. ve çocuk bilgisayarda uzay yarışlarını, msn i,dünyadaki sınırsız bilgiyi, ellerine sakıncalı diye vermediğimiz cinsel içerikli bilgileri..hiç alışık olmadı kitab kültürüne terçih ediyor.. belkide teknoloji çocukları kitaptan uzaklaştıran???
 • User photo
  Ayşegül Altıntaş
  (not a XING member)
  Biz evde internet kullanmıyoruz sırf bu sebepten. Olabildiğince bilgisayrdan uzak tutmya çalıştık ama olmadı. Okulda 1. sınıfta bilgisayar dersi almaya başlayınca oğlum diğer çocuklardan geride kaldı. Bizde alışabilmesi için eve aldık ama internet hala yok.
  Zaman ayırıp düşüncelerini belirten arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.
 • User photo
  Serdar Belbağ
  (not a XING member)
  Syn. Altıntaş;

  Merhaba, iyi olduğunuzu umarım. Öncelikle bilinçli bir ebeveyn olarak sizi idealinizden dolayı tebrik ederim.
  Benim konuya olan katkım biraz daha bilimsel olacak.

  Öncelikle çocuğunuzun algılama şeklini bilmenizde fayda var. Çocuğunuzun görsel, işitsel ya da duyusal algılama türlerinden hangisine daha baskın olarak sahip olduğunu belirlemek için çok basit bir iki gözlem yapmanız yeterli .Öncelikle çocuğunuza geçmişle ilglili hemen cevap veremeyeceği biraz düşünmesini sağlayacak bir soru sorabilirsiniz ( üç gün önce ne yedik, en son izlediğimiz filmin karakteri ne giymişti vb..)
  Bu gibi soruları sormanızdaki amaç soruyu sorduktan sonra çocuğunuz cevabı bulmaya çalışırken sizin onun göz hareketlerini takip edecek olmanız. Çocuğunuz düşünürken ya da bir tahmin yürütürken gözleri yukarı mı, sağ ya da sol kulağına mı yoksa aşağıya doğru mu bakıyor.

  ** görseller düşünürken gözler yukarı doğru bakar, çok hızlı konuşurlar konuşurlarken görsel ögeler kullanırlar. Görsellik taşıyan her şey ilgilerini çeker. renk tonlamasına karşı ilgilidirler.

  **işitseller düşünürken gözleri sağ ya da sol kulağa doğru kayar. seslere karşı çok duyarlıdırlar. müzik parçalarını daha iyi analiz etmeye yatkındırlar ve yavaş yavaş kelimelerin üzerine gereken vurguyu yaparak konuşurlar.

  **duyusallar düşünürken gözler aşağıya doğru bakar. dokunmaktan ve dokunulmaktan hoşlanırlar. nesnelerle sürekli temas etmek isterler.

  daha detaylı bilgiye google'dan görsel insanlar, işitsel öğrenme, çoklu zeka teoremi, nlp vb. arama kelimeleri ile araştırarak ulaşmanız mümkün.

  Kendinize göre bir çıkarsama yaptıktan sonra şunu tavsite edebilirim.

  görsel algılamaya sahip olan bireyler için resim ağırlıklı kitaplar küçük yaşlarda daha ilgi çekici olacaktır.
  işitsellerde müzikli kitaplar ya da herhangi bir kitabı sözsüz enstrümantal müzikler eşliğinde okumak daha keyif vericidir.
  Dokunsallarda ise kitabı sevdirmek için kitabın kapak yapısı, sayfa kokusu, kağıtların birbirlerinden farkları gibi kitabı sattıran fiziksel özellikler üzerine yoğunlaşabilirsiniz.

  Son olarak herşeyden önemlisi çocuğunuzun elinden tutarak bir kitapçıda uzun süren vakitler geçirmeniz ve seçimi her zaman onun yapmasına fırsat vermeniz ileride çocuğunuzun kitapla olan ilişkisinde önemli rol oynayacaktır.

  not: piyasada National Geographic Kids ve Tübitak Bilim Çocuk gibi oldukça kaliteli ve uzmanlarca hazırlanan dergilere de göz atmanızı öneririm.

  Saygılarımla...
 
Sign up for free: