Kişisel Gelişim

Posts 1-4 of 4
 • User photo
  Ahmet Üveysi İlhan
  (not a XING member)
  Nasıl İnsan Kaynakları uzmanı olunur,bu eğitimi kimler verir,istihdamdaki değer konumu nedir?
  Evet,konu başlığını tartışmaya açıyor ve "İK" nın iş yaşamındaki olumlu-olumsuz etkilerini,objektif ve öznel olup olmaması gerektiği hk.da site üyelerinin değerli yorumuna (en azından kendi açımdan)ihtiyaç olduğuna inanıyorum.Saygılarımla.
  Ahmet Üveysi ilhan
  Not: 4 temmuz 2006'da tartışmaya açtığım bu konuda sadece değerli 3 forum üyesinin görüş bildirmesine karşın,aynı zamanda bu sitede iş arayan binlerce değerli forum üyesi tarafından "dikkatlerinden kaçmış olması" ya da hiç görüş bildirmemesi "İ.K"nın ülkemizde yeterince anlaşılmadığı kanısını güçlendirmektedir.O halde biraz daha irdelemeye ne dersiniz?Saygılarımla.
 • Volkan Özçelik
  Volkan Özçelik    Group moderator
  The company name is only visible to registered members.
  Nasıl olunurundan ziyade, öncelikle nasıl olunmazından bahsetmeli bence:

  X firmasının üç aylık "çalışan ilişkilerinde mutluluk için çiçek ve böceğin önemi" seminerini bitirip yaldızlı sertifikasını alan kişler insan kaynakları uzmanı olamaz.

  Ya da bir kişi insan kaynakları, örgütsel davranış, toplum psikolojisi hakkında hiç bir formal bilgisi olmadığı halde sırf "iktisat mezunu" diye insan kaynaklarına getirilemez; getirilmemeli.

  İnsan kaynakları uzmanı, kendi alanında bilgili, insan kaynakları yönetimindeki süreçlerden haberdar, ilgi alanı ile ilgili en az lisans düzeyinde gerekli formal eğitimi almış birisi olmalı.

  Aslında "insan kaynaklarımız firmamızın en değerli varlığıdır" cümlesinin yurdum firmalarının hatrı sayılır bir oranında koca bir yalandan öteye gitmediği bir ortamda Sarı Çizmeli Mehmet Ağa'nın insan kaynakları uzmanı olmasına da şaşmamak gerek diye düşünüyorum [1].

  Firmalarda öncelikle insan kaynakları departmanının önemli ve değerli bir departman olduğu bilincinin yerleşmesi lazım ki; sonrasında adam gibi insan kaynakları uzmanı istihdam edilebilsin.

  [1] "Yalaan, yalan!"
  http://www.volkanozcelik.com/donkisot/2006/05/gn-24-yalaaan-...

  Saygılarımla.
 • User photo
  Haluk Ilhan
  (not a XING member)
  volkan'a 100% katılıyorum

  esasında bu işte şirketler bence hata yaptılar

  personel müdürü kavramından insan kaynaklarına geçişi yaşarken

  insan kaynakları yetersiz tanıtımlarla ÖCÜ gibi geldi

  yani

  süreçleri inceleyen, performansları kontrol eden ve sonuçta insanları İŞTEN ÇIKARTAN kişiler oldular

  süreç dediler, insanlar anlamadı

  kaynak dediler, insanlar anlamadı

  sonuç deiler, insanlar analamdı

  öyle ya, personel müdürü ne yapar, izinleri ayarlar, maaşları ayarlar, vizitelere bakar, vs vs vs

  o yüzden de genelde tepki gördüler

  işin bence acı tarafı patronlar da çok desteklemedi

  ama gelişen toplum, aydın iş çevreleri ve üniversiteler

  bunun yanında özel eğitim kurumlarının verdiği eğitimler

  bu konuda bilinçli davranan kurumsal şirketler

  bugün İNSAN KAYNAKLARI'nın bence ne kadar gerekli olduğunu gösterdi

  zor yol alındı ama ben git gide daha iyi olacağıan inanıyorum
 • User photo
  Duygu Semiz
  (not a XING member)
  Evet İK'cılar zaman zaman işten çıkartan insan oldular. Ama daha çok işe alan insanlar oldular.

  Hayatın her alanında olduğu gibi, İK çalışanının bakışı da İKcıya yönelik olan bakışın da alternatifleri olduğunu düşünüyorum.

  İK departmanlarının sadece bordrolamadan ve mevzuattan ibaret olduğu yanılsamasına katılmıyorum. İş yerindeki uyum, performans, çalışan memnuniyeti vs vs, sizce önemsiz mi?

  Hepimizin verimini etkilemiyor mu?

  Nasıl İK uzmanı olunur? sorusuna vereceğim yanıt şu olur : İK'nın uzmanı olmaz, çünkü sürekli olarak gelişme gösterilmesi gereken bir alandır. Nasıl sanatın bir sınırı yoksa, nasıl psikoloji bit meyen bir yolculuksa, bence İK da böyle bir yolculuk.

  Eğitim ve Danışmanlık firmaları bu alanda eğitimler veriyorlar doğru. Ben de böyle bir eğitimden geçtim, fakat hayatım boyunca katıldığım ilk eğitimdi. Ve seçimi çok amatörce yapmıştım. Psikoloji lisans diplomasına sahip biri olarak, benim İK alanında yapabileceklerim belliydi, ve İKnın bu fonksiyonlarını anlatan eğitimcimiz gerçekten çok başarılıydı. İsmini vermekten çekinmiyorum asla, Sn. Yasin Öztürk'e, bana katkılarından dolayı çok teşekkür ederim.

  Ama Performans Değerleme sistemi hakkında hiçbir şey öğrenemedim desem yeri var, dilerim uygulama yapılırken inceleme ve öğrenme şansını elde edebilirim.

  Eğitimi veren firmadan ziyade, kişi bence daha önemli.

  İstihdamdaki değer konumuna gelince, bir eğitim danışmanlık firmasından aldığınız sertifika genellikle işinize yaramıyor. Yani işinize yarayan sertifikanız değil, sizin birikiminiz ve bunları mülakat sırasında işverene veya işveren temsilcisine aktarabilmenizdir.

  İKnın hangi fonksiyonunda görev almak istediğinize bağlı olarak belli kişilik özelliklerine de sahip olmanız gerekmektedir diye düşünüyorum. Mesela iletişim yeteneğinizin gelişmiş olması gerekebilir, veya liderlik vasfınızın gelişmiş olması beklenebilir, ya da çok dikkatli olmanız gerekebilir.

  Sevgili Haluk'un da söylediği gibi, İK departmanlarına gereken özen gösterilmiyor maalesef. Ama umutları kaybetmemek de gerekiyor diye düşünüyorum.
 
Sign up for free: