Lojistik

Posts 1-10 of 39
 • User photo
  Nisa Yalniz
  (not a XING member)
  ben lojistik yönetimi yazmayı düşünen bir öğrenciyim. yeni bir sektor oldugu emin olamıyorum.olumlu olumsuz bir çok şey duyuyorum ama en iyisini bu işin içinde olanlar söyler diye düşündüm ve soruyorum ; iş alanı, eğitim süreci nasıldır, bu sektörün içinde olanlar bu bölümü tavsiye ediyor mu ? sizce 4 yıllık işletme mi yoksa 2 yıllık lojistik bölümü mü daha avantajlıdır? yardımcı olursanız çok sevinirim.şimdiden teşekkürler
 • Sadun Boytorun
  Sadun Boytorun
  The company name is only visible to registered members.
  Nisa Hanim,
  Ben Lojistikci degilim. Anacak kendi is tecrubemle size su yorumu yapabilirim: Ben sizin yerinizde olsam once isletme okurdum ve mumkunse is hayati ile beraber lojistik hakkinda egitim almaya calisirdim. Kesinlikle universitede uzman olmak istediginiz konu hakkinda egitim almak cok dogru. Ancak isletmede bir sirketin nasil calistigini teorik olarak cok iyi anlarsiniz ve bu teoriyi lojistik uzerine gerek teorik gerek pratik bilgi ve tecrubelerle gelistirirseniz emin olunki calistiginiz sektorun vazgecilmeyecek elemanlarindan biri olursunuz.

  Eminim baska fikirlerde yazilacak. Bu benim dusuncem!

  Iyi aksamlar!
 • User photo
  Kerem Karabayır
  (not a XING member)
  Selam,

  Ben daha önce uluslararası bir lojistik firmasında çalıştım.Gerek kara proje departmanında gerekse deniz ihracat departmanında yer aldım.İş inanılmaz zevkli bir iş!!!! Ancak sana tavsiyem 4 senelik işletme okuduktan sonra lojistik üzerine yüksek lisans yapmandır.
 • User photo
  Neşe Sivri
  (not a XING member)
  Merhaba ,
  8 yıllık lojistik tecrübeme dayanarak bende birkaç fikir vermek istedim.
  Lojistik sektörü sürekli gelişmekte olan bir sektör.Her gün yeni yöntemler yeni fikirler yaratılıyor.
  Bir işi yapabilmek için tabiki eğitimini almak şart ama biliniyor ki ülkemiz şartlarında kimse eğitimi aldığı işi yapmıyor yada yapamıyor.En güzel örneği ben , inşaat eğitimi aldım.
  Eğer lojistik eğitimi alırsan tabiki bu işi yapabilmek adına çok önemli bir adım atmış olursun.Ama bu şekilde iş alanındaki ufkun daralır.İşletme okursan seçeneklerin arttırmış olursun.
  Lojistik eğitimleri , sektördeki değişim ve gelişmeleri takip ederek ve fiilen lojistik işi ile uğraşarak bu alanda deneyim kazanabilirsin.
  Ben kendi adıma zorlukları olmasına rağmen bu sektörde çalışmaktan oldukça memnunum.Tabi kişisel ve mesleki anlamda gelişime de açık olman gerekir.Böyle devam ettiğin sürece bu sektörde en üst noktalara kadar yol alabilirsin.

  Hayatında başarılar diliyorum , umarım biraz da olsa fikir verebilmişimdir.

  Sevgiler ,

  Neşe
 • User photo
  Umut Külür
  (not a XING member)
  Nisa Hanım;


  Lojistik bölümü ile alakalı duyduğunuz olumnlu yada olumsuz şeyleri burada yazabilirseniz karşılıklı tartışabiliriz. En azından olumsuz olarka duyduğunuz yargılara karşı buradaki lojistik uzmanı arkadaşlarımızla beraber değierlendirebiliriz.
 • User photo
  Nisa Yalniz
  (not a XING member)
  selam

  ilgilenen herkese tesekkur ederim öncelikle.
  olumsuz olarak duyduğum şeyler; bu sektorde çalışmak istiyorsan lojistik bolumu mezunu olmana gerek yok, o bolumde zaman kaybetme,çok yogun çok yorucu ve ciddi sorumluluk gerektiren bir iş, neden çıtayı düşürdün bu bölümü yazmak istiyorsun vb. ama araştırdıktan sonra boyle soyleyenlerin bu sektor hakkında yeterince bilgi sahibi olmadıklarını anladım.bunu anlamamda sizlerin yorumlarının da etkisi oldu.yorucu ve sorumluluk gerektirdiğini kabul ediyorum ama hangi işte yok ki bu.sizin bildiğiniz olumsuz tarafları varsa ya da yanlış düşünüyorsam düzeltin lütfen...ayrıca lojistik bolumleri, lojistik alanındaki eğitimli eleman ihtiyacını karşılamak için kurulmadı mı eğer boyleyse 4 yıllık lojistik yönetimi yada uluslar arası lojistik bitirmiş kişilerin,4 yıllık işletme mezunlarından daha avantajlı olması gerekmez mi ?
 • Irfan Tokpınar
  Irfan Tokpınar
  The company name is only visible to registered members.
  Nisa Hanıma kesinlikle katılıyorum..

  Satış hedeflerini ciddiyetle takip eden her işletmenin,Lojistik ve Tedarik Zincirini gözetim altında tutması bu işletmelerin olmazsa olmaz trendlerindendir..

  Şirketler özgür olmayı ve yapmak isteklerini başkalarından izin almadan gerçekleştirebilmeyi isterler. Her şirketin diğer şirketlerin müdahalesi olmadan kendi faaliyetlerini yürütmek istemesi normal bir hak olarak görülür, ancak günümüz iş dünyasının tedarik zinciri yönetimi anlayışında artık bu mümkün değildir. Stratejik işbirliklerinde avantaj yakalayabilmek için otonomi paylaşımı gerekmektedir.

  Yani,çağdaş dünyada REKABET, rakip şirketler arasında değil, rakip şirketlerin içinde bulunduğu tedarik zincirleri arasında yaşanacaktır. Çünkü zincirin en düşük maliyette, en yüksek kalitede ve en yüksek tepki hızında olması önemlidir. En Hızlı, En Güçlü, En İyi Çözüm Üreten, En Uygun Fiyat'ta En Kaliteli Hizmet Verebilen belli sayıda şirketler zinciri ayakta kalacak ve başarılı olup pasta paylarını büyütecektir.

  Böylesine önemli ve stratejik bir bölümün, ülkemizde henuz tam olarak oturmuş akademik bir yapılanmaya erişmemesi bile gecikmişliğin göstergesidir.Bence bu alanda yetişmiş bir çok akademisyene ve pratik bilgilerini teori ile beslemeye ihtiyaç duyan bir çok sektor çalışanına ihtiyaç var.

  Sevgiler,
 • User photo
  Umut Külür
  (not a XING member)
  ''Yani,çağdaş dünyada REKABET, rakip şirketler arasında değil, rakip şirketlerin içinde bulunduğu tedarik zincirleri arasında yaşanacaktır. Çünkü zincirin en düşük maliyette, en yüksek kalitede ve en yüksek tepki hızında olması önemlidir. En Hızlı, En Güçlü, En İyi Çözüm Üreten, En Uygun Fiyat'ta En Kaliteli Hizmet Verebilen belli sayıda şirketler zinciri ayakta kalacak ve başarılı olup pasta paylarını büyütecektir.''

  İrfan Bey;


  Yukarıdaki paragrafınıza konu olan düşüncelerinizin çeliştiğini düşünüyorum. izninizle değerlendiriyorum.
  En hızlı, en güçlü, en uygun ey ugyun fiyat veren vs gibi niteliklere sahip firmaların ayakta kalabileceğini söylemişsiniz bu konuda sizinle hem fikirim. Ancak bu adımlar hizmet sektöründe görülen işletmenin atak rekabet etme stratejisidir. Lakin siz şirketlerin değil, rekabetin tedarik zincirleri yani uzmanlık alanları arasında yaşanacağını yazmışsınız.
  Rekabetin. firmaların hizmet verdiği alanlarda mukim diğer firmalar arasında olması reeldir. Yurtdışı kurye, yurtdışı komple taşımacılık, forwardelik vs gibi alanlarda hizmet veren bir firma olan DHL'nin pek tabiki Yurtiçi kargo taşımacılığı lojistik ve dağıtım faaliyetleri yürüten Aras Kargo firması ile rekabet etmesi beklenemez veyahut kesiştiği bazı alanlarda zayıf bir rekabet söz konusudur. Aras Kargo'nun yurtdışı taşımacılık alanında bazı çözüm ortaklakları ile özel müşterilerine ek bir hizmet vermesi sonucundaki gibi.

  ''Stratejik işbirliklerinde avantaj yakalayabilmek için otonomi paylaşımı gerekmektedir. '' şewklinde bir yorum katmışsınız bu konununda tam tersini düşünmekteyim. Şuanki Türkiyedeki lojistik anlayışının zaten genel eğilimi budur ve sakıncalı bir ilerleyiş devam etmektedir. Bu anlayış firmaların hizmetlerinin rakip firmalarının hizmetleriyle birebir benzerlikler taşıması, bir şirketin keşfetmiş olduğu yeni bir ürün sektördeki diğer rakiplerinde aynen takip etmesi bu bahsetmiş olduğunuz otonom unsurlu rekabetten kaynaklanmaktadır.

  Halbuki farklılık yaratan firmaların yeri çok daha saygın ve pazar payı da bir okadarda yüksek olacaktır.

  Teşekkürler
  Umut Külür
 • Köktürk Kalıntaş
  Köktürk Kalıntaş
  The company name is only visible to registered members.
  Merhaba,
  Herkese Günaydın,

  Arkadaşlar,

  Herkesin söylediklerinde doğruluk payı var. Burada önemli olan seçicinin ne istediğidir.
  İşletme yapı itibarıyla daha geniş bir perspektif sunmakta, lojistik ise işletmenin yapı olarak bir alt birimi olarak görülebilmektedir. Bu sebeple "işletme oku" tavsiyesinde bulunan katılımcılar da haklılar.
  Yorum farkları zaten bu etkileşimden doğuyor.

  Üniversiteyi bitirdikten sonra aynı işi yapmanın herzaman mümkün olmadığı bir ülkemiz olduğundan işletme okumak tavsiyesinde bulunan katılımcıların daha geniş bir yelpaze sunduklarını düşünüyorum ancak önemli olan belirttiğim gibi seçicinin uzun vadeli beklentisidir.
  Lojistik okuyan bir kişinin kısa/uzun vadede iyi bir işletmeci olması konusunda da yine seçicinin dönem zarfındaki tutum ve yaklaşımı belirleyici olacaktır.

  Türkiyenin bugün içinde bulunduğu lojistik yapının temellerinin alaylı kişi/ekipler tarafından kurulmuş olması sebebiyle lojistik işinin yapılması için eğitimini almış olmanın şart olmadığı da açıktır.

  Ancak sürekli gelişen ve bu gelişme sürecinde rekabet artışı sebebiyle kar marjları düşen bir sektör olduğundan eğtimini almış olmanın getirdiği avantajlar, iş yapış şeklinde ortaya koyulan farklar olarak belirginleşmekte ve büyük artılar sağlamaktadır. Bu sayede kariyer planları da hızla iyileşmekte ve sürekli revize edilmektedir.

  Çok yakın dönemde açılmış olan lojistik bölümlerinin Türkiyedeki lojistik kalitesinde gelişmeler sağladığını da vurgulamak isterim. Artık sektörde işin önce teorisini öğrenmiş daha sonra staj ve benzeri olanaklarla iki bilgiyi birleştirerek kalite konusunda atılımlar yapmış kişiler ve sektörde yarattıkları farklarla şirketleri arkalarında sürükleyen lojistik yöneticileri var.

  Herkese başarı ve mutluluklar dilerim.

  Köktürk Kalıntaş
 • Post visible to registered members
 
Sign up for free: