Sigorta, Bireysel Emeklilik

Sigorta, Bireysel Emeklilik

Posts 11-20 of 26
 • Füsun Müderrisoğlu
  Füsun Müderrisoğlu
  The company name is only visible to registered members.
  Aslı Hanım,
  Öncelikli olarak aramıza hoşgeldiniz diyorum.Söylediklerinizde çok haklısınız.Finansal danışman çok önemli.Biliyorsunuz firmalar arasında rekabet çok güçlü hatır ve rica üzerine araştırmadan bir çok kişi bu sisteme giriyor.Ama en önemlisi sistem esnek. 1 yılınızı doldurduktan sonra hiçbir hakkınızı kaybetmeden şirket değiştirme hakkına sahipsiniz.Bu kişilere, bir anlamda şirketini ve finansal danışmanını seçme hakkıda sağlıyor.
 • User photo
  ümit Sapaz
  The company name is only visible to registered members.
  sayın aslı turan iyi günler bdanışman konusunda kesinlikle sizlere katılıyorum haklısınız
  ama 10 yıl sonunda 56 yasını beklemeyeceginiz ve emekli alabileceginiz bir şirket var aıg holding american life konuyla ilgilenirseniz konu hakkınada bilgi vemeye calışırım
 • User photo
  ümit Sapaz
  The company name is only visible to registered members.
  sayın aslı turan iyi günler bdanışman konusunda kesinlikle sizlere katılıyorum haklısınız
  ama 10 yıl sonunda 56 yasını beklemeyeceginiz ve emekli alabileceginiz bir şirket var aıg holding american life konuyla ilgilenirseniz konu hakkınada bilgi vemeye calışırım
 • User photo
  Mustafa Durdu
  (not a XING member)
  Sayın Arize HENDES ,


  Tarafınıza yazıan yazıları okuduktan sonra sektörde ne derece bir rekabet olduğunu canlı olarak yaşamışsınızdır.Bu sisteme girmek istiyorsunuz amacınız kesinlikle ve kesinlikle 3 yıldan daha fazla bir süre olmalıdır.Bende bu sektörde 2004 yılından bu yana bulunmaktayım.Eğer bu konuyla ilgili olarak yada sigorta konusunda bilgi almak istediğinizde sorularınıza seve seve yanıt verebilirim.

  Saygılarımla...
 • Sebile Güzelsoy
  Sebile Güzelsoy
  The company name is only visible to registered members.
  Merhaba Arize Hanım,
  Sanırım 1 yıl önceydi sizinle aynı konu ile ilgili konuşmuştuk. Bu süre içinde sigorta danışmanları ile bire bir
  görüşme yaptınız mı, mevcut durumunuzu, beklentilerinizi göz önünde bulundurup ihtiyaçlarınız belirlenndi mi? Sigorta konusu bir bütündür, bir poliçe genellikle bütün beklentileri karşılamamaktadır.Sigorta konusundaki bilgisine, deneyimine, güvenilirliğine, portföyünde kimler var, poliçelerinin devamlılığı gibi faktörleri de göz önünde bulundurup, sigortacınızı siz seçin derim.
  Bir süre önce Hürriyet Gazetesinde BES ile ilgili Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Sn Mete Uğurlu'nun
  söylediklerini size yazıyorum;
  BİREYSEL EMEKLİLİK ZARARDA
  ''Sigortacılığın Hayat Tarafı Şirketin Can Suyu Gibidir,diyen Uğurlu sözlerini şöyle sürdürdü.Bireysel Emeklilik
  Sisteminde (BES)halen ciddi zarar söz konusudur.BES'te teknik olarak ancak 7-8 yıl sonra kazanç mümkün.
  Şu anda tüm Bireysel Emeklilik Şirketleri zarar yazıyor.Hayat sayesinde biz kara geçtik. Bizde de Bireysel Emeklilikte 14 MİLYON YTL zarar söz konusudur, demiştir.
  Bunları göz önünde bulundurup ona göre tercihinizi yapacak olursanız, gelecekte hüsran da yaşanmaz diye düşünüyorum.
  Esen kalın...
 • User photo
  Güney Özge
  (not a XING member)
  Sebile Hanım öncelikle iyi günler.
  Anadolu Hayat Genel Müdürünün gazetede okudugunuz bireysel emeklilik sistemi zarardadır sözü gerçekten doğrudur ama burada konuda atlamış olduğunuz bir durum söz konusu.Burada sisteme giren müşteriler zarar da değil zarar eden Emeklilik şirketleri.Çünkü Bireysel Emeklilik şirketlerinin bireysel emeklilik ürünlerinden yapmış olduğu kesintilerle bir müşterisi için yapmış olduğu harcamaları karşılaması ancak 5-6 seneyi bulmaktadır ve emeklilik şirketleride uzun vadede sistemden kar elde etmek için bu sistemin içine girmişlerdir.
  Sizin bahsettiğiniz konuda ise bir bireysel emeklilik ürün sahibi kişi doğru fon kompozisyonunu seçtiği takdirde 1,5 ila 2 yıl arasında ki süreçte sistemden ayrılsa dahi zarar etmemektedir ki bu süre içinde vergi avantajından yararlanmasa bile.Oysaki yaşam sigortalarında sıfır noktası dediğimiz kişinin yatırdığı kadar paraya ulaşma süresi ürünler bazında değişiklik göstermekle birlikte en az 5 yıldır.
  Burada insanları aydınlatırken tam ve net olarak bilgi sahibi olmadığımız konularda yanıltıcı bilgi vermemeye özen göstermeliyiz kanaatindeyim.
  saygılarımla
 • Sebile Güzelsoy
  Sebile Güzelsoy
  The company name is only visible to registered members.
  Merhaba Güney Özge,
  Birikimli Hayat Sigortaları ile Bireysel Emeklilik Sigortalarını bire bir karşılaştırmanın doğru olmadığını
  düşünüyorum, sanırım eski bir sigortacısınız, şu anda farklı sektörde olsanız bile sigorta ile ilgili düşüncenizi saygı ile karşılıyorum. Sizin de bildiğiniz gibi her iki ürün de uzun vadeli düşünüldüğünde karlıdır, her iki poliçe için sigortalının/ katılımcının verdiği taahüt en az 10 yıldır. BES'te emeklilik için yaş haddi 56 dır, yaş haddini beklemeden birikimini almak isteyenlerden stopaj kesintisi yapılmaktadır.
  Birikimli Hayat Sigortası ise, Sigorta Güvencesi + Tasarruf Sunmaktadır, Olası Riskleri ( Yaşam Kayıplarını,
  Hastalık Ve Kaza Sonucu Maluliyetleri, Kritik Hastalıkları) da Teminat almaktadır. Kısaca Hayat Sigortaları
  Tavukları Sigortalar, Bildiğimiz diğer sigortalar ise yumurtaları...
  Önce olası risklerimizi sigortalayalım, hayatta hiç kimse hiç bir şeyden muaf değildir, ödeyeceğimiz primlerin bir kısmının, rizikolar için gittiğini bilelim, bunları bilinçli bir şekilde yaparsak, kimse 3 yılım doldu,
  şimdi biriken paramı alıp sigorta zengini olayım demez.
  Her sigorta poliçesi farklı ihtiyaçlara cevap vermektedir. Bütçemizden geleceğimiz için yatırım yaparken,
  bütün paramızı tek bir ürüne yatırmayalım diyorum. Elbette BES almak isteyenler de , neyi niçin aldıklarını bilerek alsınlar, 1.5- 2 yıl sonra kara geçeceksiniz diye ürün satılmamalıdır diye düşünüyorum.
  Sağlıklı günler, iyi çalışmalar dilerim.
 • User photo
  Ferruh Fırat
  The company name is only visible to registered members.
  Sayın Sebile Hanım şu an kaç kişi hayat sigortaları hakkında iyi şeyler düşünüyor, bahsettiğiniz riskleri karşılamak için kişiye ferdi kaza sigortası da yeterli gelebilir, kişi emeklilik için birikim yapmak istiyorsa hayat sigortası bunun karşılığını vermez çünkü hayat sigortası BES'e göre daha kısa süreli bir yatırım o yüzden birikim çok fazla olmaz, oysa BES'teki yaş sınırlamasıyla kişi geleceği için daha çok birikim yapma şansına sahip ve kişiler sizin bahsettiğiniz riskleri de göz önünde bulundurup yıllık hayat veya ferdi kaza yaptırabilir üstelik yıllık olarak sizin hayat sigortasından kestiğiniz ücretlerden daha uygun fiyatlı yaptırabilir. Şu anda tüm şirketlerin hayat sigortası satma konusunda belli sıkıntıları var. Evet şirketleri şu anda hayat sigortaları finanse ediyor BES şirketlerinin hepsi zararda ama bu katılımcıların zararda olduğu anlamına gelmiyor aksine fon getirileri oldukça iyi şu an mevduat yıllık olarak %17 verirken BES fonlarından bazıları yılbaşından bu yana iki aylık kısa bir süre zarfında %12 kazandırdı yani BES gelecekte her insanda olacak bir sözleşme haline geliyor. Ayrıca Sebile Hanım siz hayat sigortası satıyorsunuz iyiki müşteriniz değilim müşteriniz olsam şu sözünüzden dolayı "Kısaca Hayat Sigortaları Tavukları Sigortalar, Bildiğimiz diğer sigortalar ise yumurtaları..." kendimi tavuk olarak hissedecektim ve poliçemi hemen iptal ederdim her zaman yolunmamak için.
 • Yener Yilmaz KALMA
  Yener Yilmaz KALMA
  The company name is only visible to registered members.
  23 Feb 2007, 3:57 pm
  :)
  Hayatımda şahit oldugum en başarılı "bu bir mecazi anlatımdı ve benim en ufak bir fikrim yok. Sanırım anlamadım ama yorum yapmadan da duramadım" vakalarından biriydi bu :)
 • User photo
  Güney Özge
  (not a XING member)
  Sayın Sebile Hanım
  Öncelikle satış sektörüne ve sigorta sektörüne 5 yılını vermiş biri olarak hayat sigortası müşterilerini tavuk olarak görmeniz beni hem şaşırttı hemde dehşete düşürdü.Biz sigortacılar olarak sigortalılarımızı bu şekil tanımlamalarla tanımlamaya kalkarsak zaten kötü olan sigortacı imajının ne olacağını düşünmek bile istemiyorum.
  Bu arada ben şu anda Suzuki bayiinde sigortadan ve bireysel emeklilikten sorumlu olarak çalışıyorum ve bu sektöre hayat sigortaları zamanında girip halende devam etmekteyim.Bundan dolayıdır ki bu konulardaki bilgim ve uzmanlığım konusunda tevazu göstermeyeceğim.Elbetteki hayat sigortaları ve bireysel emeklilik sistemi tamamen farklı iki ürün ve müşterlere de bu böyle anlatılmalı.Yani hayat sigortası satacağım diye bireysel emeklilik sistemini üstelikte tam bilgi sahibi olmadan kötülememeli tıpkı bes satıcılarının bes satarken hayat sigortasını kötülememeleri gerektiği gibi.
  Ben bu sektörde 5 yıldır üstelikte devamlı kalbur üstü firmalarda çalışmış birisi olarak şu an benim hem bireysel emeklilik hesabım hemde tamamen risklerimi teminat altına alan bir yaşam sigortam var.
  Burada kanımca önemli olan müşterinin isteklerini doğru olarak analiz edilmesi ve doğru ürünün ona verilmesi.Unutmadan şu anda da Ertuğrul Sigorta olarak Ak emeklilik ve Ak sigorta acentesiyiz.
  Tüm forum okur ve yazarlarına saygılarımla.
 
Sign up for free: