Yeme - İçme

Yeme - İçme

Posts 1-10 of 21
 • User photo
  Sinan Kuday
  (not a XING member)
  22 Apr 2007, 6:51 pm
  KFC nin Sır Tarifi !!
  Kentucky Fried Chicken'a gidenler bilir: Hot wings ve benzeri tavuk çeşitleri 11 baharatlı sır gibi saklanan özel tarifiyle pişirildiğinden bağımlılık yapacak derecede lezzetlidir. Gitmeyenler de bu insanlar neden bu kadar çok tavuk yiyor diye düşünüyordur heralde.
  Tavuğun bandırıldığı 11 baharatlı özel tarifin sırrı sadece şuymuş: şeker,un, tuz, karabiber ve monosodyum glutamat. Ayrıca özel olarak ürettikleri düdüklü tencere benzeri basınçlı bir kap mevcut. Burada tavuğu ilk dakikalarda 200 derecede sonrada hafif ateşte (120 derece) pişiriyorlar.
  Sırrın ortaya çıkması bir gazetecinin Büyük Sırlar isimli kitabında yayımlanmasıyla olmuş.

  İlginç..
 • User photo
  A. Rümeysa Koç
  (not a XING member)
  24 Apr 2007, 09:59 am
  Ynt: KFC nin Sır Tarifi !!
  Sinan Bey verdiğiniz bilgi için teşekkürler. Bende severek tüketenlerdenim KFC yi, yazınızdan sonra bi araştırma yaptım monosodyumdlutamat üzerine bulduğum bilgi şudur.

  E621* Monosodyumglutamat (MSG) Tat verici. Tuz maddesi; astımlılarda yan etkisi görülebilir, bebek ve küçük çocuk gıdalarında izin verilmemiştir;sebze,ton balığı ve salata sosu konservelerinde ve dondurulmuş gıdalarda kullanılır.

  Bu bilgi üzerine , madem içerikte böyle bir madde varsa tüketiciye açıklanması gerekmezmi? diye düşünüyorum.

  En kısa zamandada bunu firmaya sormak istiyorum.
 • User photo
  Secil Aydin
  (not a XING member)
  24 Apr 2007, 10:12 am
  Ynt: KFC nin Sır Tarifi !!
  Ben sirketlerin halki yanlis bilgilendirmesini veya birseyleri saklamalarini kiniyorum.
  Misal: Deren caylarindan yesil cay'in uzerinde "Osman Muftuoglu Klinikleri tavsiye eder" gibi bir ibare var. Reklam krulu bu konuda ceza kesmis bulunmakta Sabanci Grubuna.Neden mi? Cunku boyle bir klinik yok.Bu kadar da tuketici salak yerine koyulur mu?Ben anlamiyorum.Eger internetten arastirirsaniz,bu klinigin isminin "Yasasin Hayat" oldugunu gorebilirsiniz.

  Bu da bir yanlis bilgilendirme.Bizler ozellikle ne yedigimizi,ictigimizi bilmek isteriz.Ne demek aciklamiyorum,sir.Su ana kadar KFC yemedim,yemem de.Bu benim icin bir kayip mi?Hayir degil kendi adima.Lutfen bu tarz konularda daha cok tepki gosterelim.Illaki bagirip,cagirmak gerekmiyor.Sorumlu bir tuketici olalim,neleri yiyip ictigimize dikkat edelim.Bu tarz uretimleri almayarak protesto edelim.

  Saygilarimla.
 • User photo
  Sinan Kuday
  (not a XING member)
  26 Apr 2007, 09:10 am
  Ynt: KFC nin Sır Tarifi !!
  "Ticari Sır", "Teknoloji Hırsızlığı" gibi kavramlar artık tarihe karışıyor. Ürünlere ve pazarlamaya yeterli yatırımı yapabilen yatırımcılar ön plana çıkıyor. Artık "know how", "marketing strategies",...vs gibi kavramlar moda.

  Örneğin Coca-Cola'nın da formülü artık biliniyormuş: Şeker kristali, Karamel, Kafein, Fosforik asit, Koka yaprağı ve Cola acuminata olarak bilinen afrikaya özgü bir bitki özü. Tabi bu malzemenin nasıl karışıma alındığı da ve yapım teknikleri de önemli çünkü bu konuda çalışıp Ar-Ge yapan firmalar yine de Coca-Cola'nın tadına ulaşamadılar.

  Bence şirketlerin tarifleri ticari sır olarak saklaması artık pek sorun değil. Sigaranın üzerinde de "Sigara öldürür" yazıyor ama herkes bile bile içiyor

  ???
 • User photo
  A. Rümeysa Koç
  (not a XING member)
  26 Apr 2007, 09:17 am
  Ynt: KFC nin Sır Tarifi !!
  Malesef doğru Sinan Bey. Tükettiklerimizin ne kadar zararlı olduğunu bilsek de damak tadımıza uyuyor diye malesef vaz geçemiyoruz.

  Şu an tüketime sunulan hazır gıdaların bir çoğunda katkı malzemesi kullanılmakta, buda etikette belirtilmektedir. Ama hangi tüketici , hangi katkı maddesinin zararlı olduğunu bilebilr ki. ayrıca bilmemiz bi işe yarıyor mu?

  Doğal olanı tüketmiyoruz zaten.

  Yinede nacizane önerim, maddiyat tabiiki önemli olmalı ama bildik markalardan şaşmamalı ve tükettiklerimizin üzerini okuyarak ne yediğimizi bilmeliyiz. En önemlisi şüpheden kaçınmalıyız.

  Bazı gıdaları tüketmemek bizi öldürmez ama tüketmek süründürebilir. Yediğimize dikkat edelim.
 • User photo
  Feride Kas
  (not a XING member)
  26 Apr 2007, 09:18 am
  Ynt: KFC nin Sır Tarifi !!
  Ne kadar güzel seçil hanım. Sizi tebrik ederim ancak o kadar çok giz varki gıda piyasasında saymakla bitmez!
 • Çiğdem Meşedüzü
  Çiğdem Meşedüzü
  The company name is only visible to registered members.
  26 Apr 2007, 09:31 am
  Ynt: KFC nin Sır Tarifi !!
  biraz alakasız olacak ama dün akşam kanallarda dönen "danone"nin bilgilendirici reklamlarına baktım, bir bakanın adını da haberi olmadan altına iliştirdikleri,danone markası hakkında asılsız bir yazının internette yayılması üzerine; firma kolları sıvamış ve bu yazıyı internete süren kişilerin ip'lerini savcılığa sunmuş. ve ilgili bakanlığa tekrar ürünlerini inceletip haberin asılsızlığını da bu yönde ispatlamış.
  bazı çıkar grupları vatandaşın duyarlılığını böyle kullanabiliyor, bu gibi bilgilere mail bilgilendirmelerini baz alarak inanmamanın önemi bir kez daha kanıtlandı.

  iyi sabahlar diliyorum
 • User photo
  A. Rümeysa Koç
  (not a XING member)
  26 Apr 2007, 09:43 am
  Ynt: KFC nin Sır Tarifi !!
  Haksız saldırılar tabiiki olmamalı.

  Ama unutulmamalı ki, çoğu katk maddesi çocuklarımızın gelişimini malesef olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle doktorlar ev yapımı ürünlerle çocuklarımızı beslememizi önermektedir. Bir gıdacı olarak bende buna katılıyorum.

  Her ne üretilirse üretilsin, eikette kullanılan her madde belirtilmelidir. İçeriğindeki herhangi bir madde bir insan hayatının ( kullanılan madde zararlı olmasa bile, alerjik durumlarda ) bitişine sebep olabilir.

  Dikkatli üretim, Dikkatli pazarlama ve Dikkatli tüketimde fayda vardır.
 • Post visible to registered members
 • User photo
  A. Rümeysa Koç
  (not a XING member)
  26 Apr 2007, 11:01 am
  Ynt: KFC nin Sır Tarifi !!
  Yalan olma ihtimali vardır. Ama sonuçta kullanılan bir katkı maddesi varsa bilmek gerek.

  bunun içinde sormak lazım.

  Ben sordum ama cevap gelmedi.

  Telefon no buamadım mail attım. Ama telefonlada ulaşmaya çalışıyorum.

  http://www.kfcturkiye.com/

  Sonunda bu adresi buldum. Tepki vermek veya sormak isteyenler için bilginize sunuyorum.
 
Sign up for free: