OTTOMAN KİTCHEN

OTTOMAN KİTCHEN

Posts 1-1 of 1
 • Orhan Kurtuluş
  Orhan Kurtuluş    Group moderator
  The company name is only visible to registered members.
  Değerli Osmanlı Mutfak Ailesi ,

  Efendim çoğumuz gastronomi nedir bilmiyorduk fakat grubumuz gastronomi ile ilgili öğretici güzel açıklamalar ara , ara yapmıştır yinede yapmayı uygun görüyoruz .

  Çağımızda teknolojik gelişmelerle, sanayileşme ve şehirleşmenin ortaya çıkardığı bir takım sosyal değişmeler gözlenmektedir. Bu değişmelere paralel olarak geleneksel mutfak kültürü ve beslenme alışkanlıklarımızda da değişiklikler olmaktadır. Bu değişimler tat ve sunum tekniklerine de yansımış ve gastronomide yeni mutfak uygulamalarını ortaya çıkarmıştır. Gastronominin tanımına ek olarak; fizik ve kimya bilimleriyle ortak çalışmalar sonucu ortaya çıkmış olan “moleküler gastronomi”akımı dünya’da giderek hızla yayılmaktadır. Bu yeni mutfağın en önemli özelliği teknoloji kullanmak suretiyle malzemelerin moleküler yapılarıyla oynamak ve aynı zamanda da bir araya gelmesi düşünülmeyecek olan malzemeleri birlikte sunmaktır.

  Gastronomi; sağlığa uygun, iyi düzenlenmiş, hoş ve lezzetli mutfak, yemek düzeni ve sistemidir. Yenilebilir tüm maddelerin hijyenik olabilen ama sağlığa uygun olması gerekmeyen şekilde, azami damak ve göz zevkini amaçlayarak, yenmeye hazır halde sofraya getirilmesine kadar olan süreç gastronominin içinde yer alır.

  LEZZETLER ÜLKELERİN KÜLTÜR VE ALIŞKANLIKLARINA GÖRE DEĞERLENDİRİLİR

  Mesela :

  Kayseride pastırmalı kurufasülye ,
  çin'de köpek etli kurufasülye

  Efendim Şahsım adına lezzetlere genel olarak benim bakış açım ,
  kendi kültürümüz dışında lezzetler bir kültürdür , görsel olarak gastronomi sanat harikasıdır , size enteresan bir ling sunacağım , lezzet konusunda bizleri pek ilgilendirmez o' corafyanın kültürüdür , amma gastronomi , görsellik inanılmaz harika buyrunuz efendim resimleri güzel inceleyin :-)) emeğe bakın , bunlar dünya genelinde onbinlercesinden yanlızca birkaç tane ...

  http://www.bakterim.com/ilginc-resimler/110071-yasayan-yiyec...
 
Sign up for free: