OTTOMAN KİTCHEN

OTTOMAN KİTCHEN

Posts 1-5 of 5
 • Mehmet Işık
  Mehmet Işık    Group moderator
  The company name is only visible to registered members.
  Kış gelince en sevindiğim şeylerden biri, bol bol Cennet meyvesi yani Hurma yiyebilecek olmamız..
  Bakın aşağıda faydaları da var. Lezzetinin yanı sıra bir de bu faydalar, neden 'Cennet Meyvesi' dendiği anlaşılıyor.
  Evlerinizden eksik etmeyiniz.

  Hurma-Cennet Meyvesi ve Faydaları

  İnsan vücuduna bol miktarda hareket ve ısı enerjisi kazandıran, vücutta parçalanıp kullanılması kolay olan bir şeker türü bulunmaktadır. Üstelik bu şeker kan şekerini hızla yükselten glikoz değil, meyve şekeri fruktozdur. Özellikle şeker hastalarında kan şekerinin hızla yükselmesi, pek çok organı olumsuz olarak etkiler, ancak en çok hasar gören organ ve sistemler göz, böbrekler, kalp-damar sistemi ve sinir sistemidir. Gözde görme kaybına kadar varan rahatsızlıklar, kalp krizi, böbrek yetmezliği gibi pek çok ciddi hastalığın en önemli nedenlerinden biri, kan şekeri yüksekliğidir.

  Hurma içerik olarak çok çeşitli vitamin ve minerale sahiptir. Lif, yağ ve proteinler açısından da çok zengindir. Hurmada sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, kükürt, fosfor ve klor da bulunmaktadır. Hurma ayrıca A vitamini, betakaroten, B1, B2, B3 ve B6 vitaminlerini de içerir. Hurmada bulunan vitamin ve minerallerin, normal insan vücudunda ve hamilelik zamanlarındaki faydalarından bazılarını ise şöyle sıralayabiliriz:

  Hurmanın besleyici oranının gücü, içerdiği uygun mineral dengesinden kaynaklanmaktadır. Hurmada, hamilelikte kadınların alması gereken bir B vitamini olan folik asit de bulunmaktadır. Folik asit (B9), vücutta yeni kan hücresi yapımında, vücudun yapı taşı olan amino asitlerin yapımında ve hücrelerin yenilenmesinde önemli görevler üstlenen bir vitamindir. Bu yüzden hamilelikte folik asit ihtiyacı belirgin şekilde artar ve günlük ihtiyaç iki katına çıkar. Folik asit seviyesi yetersiz olduğunda yapısal olarak normalden büyük, ancak işlevleri düşük alyuvar hücreleri meydana gelir ve kansızlık belirtileri ortaya çıkar. Özellikle hücre bölünmesinde ve hücrenin genetik yapısının oluşmasında önemli rol oynayan folik asit, hamilelik sırasında gereksinimi iki katına çıkan tek maddedir. Hurma da, folik asit açısından çok zengin bir besin türüdür.

  Öte yandan hamilelikte meydana gelen uzun süreli bulantı ve fiziksel tepkimeler nedeniyle potasyum eksikliği açığa çıkar ve bu durumda da potasyum takviyesi yapılması gerekir. Hurmada bol miktarda bulunan potasyum bu açıdan büyük önem taşıdığı gibi, vücuttaki su dengesinin korunmasında da son derece etkilidir. Ayrıca potasyum, beyne oksijen gitmesine de yardımcı olarak berrak düşünebilmeyi sağlar. Bununla beraber vücut sıvıları için uygun alkalik özelliği sağlar. Zehirli vücut atıklarını dışarı atması için böbrekleri uyarır. Yüksek kan basıncını düşürmeye yardım eder ve sağlıklı deri oluşumunu sağlar

  Hurmanın içerdiği demir, kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin sentezini kontrol eder ve bu da hamilelikte kansızlığın engellenmesini ve bebeğin gelişimi için hayati önem taşıyan kandaki alyuvarlar dengesinin uygun hale gelmesini sağlar. Bilindiği gibi alyuvarlar kanda oksijen ve karbondioksiti taşıyarak hücrelerin canlılığını sürdürmesinde rol oynarlar. Çok fazla demir içermesi sebebiyle, bir insan günde 15 tane hurma yiyerek vücudunun demir ihtiyacını karşılayabilir ve demir eksikliğinden kaynaklanan rahatsızlıklardan korunmuş olur.

  Hurmada bulunan kalsiyum ve fosfat ise, iskelet oluşumu ve vücudun kemik yapısının dengelenmesi için çok önemli elementlerdir. Hurma, içerdiği bol fosfor ve kalsiyum ile kemik zayıflığına karşı bünyeyi korur ve bu hastalıkların azaltılmasına yardım eder.

  *Bilim adamları hurmanın stres ve gerginliği giderici etkisine de dikkat çekmektedirler. Berkeley Üniversitesi uzmanlarının yaptığı araştırmalar, sinirleri güçlendiren B6 vitamininin ve kasların çalışmasında önemli rol oynayan magnezyum mineralinin hurmada yüksek miktarda bulunduğunu ortaya koymuştur. Hurma ayrıca içerdiği magnezyum ile, böbrekler için de son derece önemlidir. Bir insan günde 2-3 tane hurma yiyerek vücudunun magnezyum ihtiyacını karşılayabilir.

  İçerdiği B1 vitamini ile sinir sisteminin sağlıklı olmasını kolaylaştırır. Vücuttaki karbonhidratların enerjiye çevrilmesine, protein ve yağların vücudun diğer ihtiyaçları için kullanılmasına yardımcı olur. B2 vitaminiyle de, vücudun enerji sağlaması ve hücrelerin yenilenmesi için protein, karbonhidrat ve yağların yakılmasına yardımcı olur.

  Hamilelikte A vitaminine olan ihtiyaç da artar. Hurma, içindeki A vitamini sayesinde, görme gücünü ve vücut direncini artırır, kemik ve dişlerin güçlenmesini sağlar. Hurma, betakaroten açısından da son derece zengindir. Betakarotenin hücrelere saldıran molekülleri kontrol altına alarak, kanseri önleyici özelliği vardır.

  Ayrıca diğer meyveler genellikle protein açısından yetersizdir, ancak hurma protein de içermektedir. Bu özelliği sayesinde vücudun hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı korunmasını sağlar, hücreleri yeniler ve vücut sıvısını dengeler. Örneğin et de faydalı bir gıdadır ancak özellikle böyle bir dönemde taze bir meyve olan hurma kadar fayda vermeyebilir. Hatta böyle bir dönemde etin fazla tüketilmesi vücutta zehirlenmeye neden olabilir. Hazmı kolay olan, hafif sebze, meyve türü yiyeceklerin tercihi daha uygun bir seçimdir.
 • Dr. Yasemin Pehlivan
  Dr. Yasemin Pehlivan    Group moderator
  The company name is only visible to registered members.
  Sevgili Mehmet Şefim,

  Bu muhteşem iletiler faydalı bilgiler için çok teşekkürler...

  Sayenizde çok güzel şeyler öğreniyoruz..

  İyi ki varsınız Üstad...
 • Dr. Yasemin Pehlivan
  Dr. Yasemin Pehlivan    Group moderator
  The company name is only visible to registered members.
  Yakın Geleceğin Zayıflama Formülü Hurma Diyeti

  Ünlülerin uyguladığı lahana ve elma diyetleri tartışıladursun, uzmanlar hurmanın zayıflamaya etkisini araştırıyor. İnsanın bir gün içinde ihtiyacı olan her şey hurmada mevcut.

  Tüm vitaminler (A, B1, B2, B6, C, K, niasin, folik asit vitaminleri), birçok mineral (sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, kükürt, klor, demir, çinko, bakır, mangan, flor, iyot) ve anti-oksidanlar küçücük bir hurmanın içine yerleştirilmiş. Üstelik hurmanın içeriğinde yüzde 50 şeker, yüzde 30 yağ ve yüzde 20 protein bulunuyor. Buna mukabil içinde hiç kolesterol barındırmıyor. Yine içinde bulunan yüzde 40 oranındaki lif, kabızlığa engel olup bağırsakların hızlı çalışmasını ve kişinin kilo vermesini sağlıyor. Dolayısıyla hurma, artık diyet listelerine girmeye hazırlanıyor.

  Bütün bunları bize çok yakın bir zamanda hurma üzerinde ciddî bir çalışmanın içine girecek olan Sema Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mesut Başak anlatıyor. 'Peygamber Efendimiz neden orucunu hurma ile açardı?' sorusundan yola çıkan Başak, hurmanın iştahı azalttığını ve tokluk hissi verdiğini, dolayısıyla insanların aç karnına tıka basa yemediğini gözlemlemiş. Peki hurma ile nasıl bir diyet programı hazırlamalı, günde kaç tane yemeli? Sadece hurma yiyerek ve su içerek zayıflanabilir mi, bunun yan etkileri oluşur mu? Hurma diyetini herkes uygulayabilir mi?

  Öncelikle şunu belirtmekte fayda var: Hurma diyetindeki asıl maksat, yemeklerden bir saat önce vücut ağırlığına göre (mesela 70 kilo olan bir kişi 3-4 adet) belirli miktarda hurma yemek. Bu hurma hem tok tuttuğu hem de iştahtan kestiği için zaten öğün porsiyonlarını ister istemez azaltıyorsunuz. Kilo aldıran asıl akşam yemekleri olduğu için, bu öğünü kaldırıp bunun yerine 6-7 hurma yiyebilirsiniz. Ya da hâlâ doymuyorsanız buna sadece belirli miktarlarda sebze ve meyve ekleyebilirsiniz. Kanser hastaları ve hamile bayanlar dışında bu diyeti, kalp, tansiyon, şeker ve obez hastaları dahil hemen herkes uygulayabilir. Başak'ın umreye giden bir hastası iki ay boyunca sadece hurma yiyip su içerek 8 kilo vermiş ve ne kan ne de şeker düzeylerinde herhangi bir değişiklik olmamış.

  Şu ana kadar hurma üzerinde bilimsel bir araştırma yapılmamış. Konu üzerinde derinlemesine bir çalışma başlatan Doç. Dr. Mesut Başak, uzman bir ekip kurarak gönüllü kişilerden oluşan bir grupla hurmanın insan vücudu üzerindeki etkilerini inceleyecek. İşte o zaman her şey çok daha net bir şekilde karşımıza çıkacak. d.guray@zaman.com.tr

  Hurma diyeti listesinde neler olmalı?

  Sabah: Kahvaltıdan bir saat önce 3-4 adet hurma. Kahvaltıda mutlaka bir dilim ekmeğin yanında protein kaynaklarından biri olmalı. Mesela haftanın iki günü yumurta ve her gün istenilen miktarda peynir tüketilebilir. Meyve suyu, çay ve süt dönüşümlü olarak içilir. Burada önemli olan protein, yağ ve şekerin ölçülü bir şekilde tüketilmesi.

  Öğle: Yemekten bir saat önce 3-4 adet hurma. Öğle yemeğini bir dilim ekmek, çorba, salata ve et (veya sebze) yemeği ile renklendirmek gerekir. Şayet tatlı çok seviliyorsa ikindi vaktinde az miktarda yemek gerekir.

  Akşam: Yemekten bir saat önce 3-4 adet hurma. Meyve, sebze, yoğurt, cacık gibi hafif yemekler tercih edilerek karbonhidrat ve yağ oranı azaltılır.

  Not: 45 kilodaki bir kişi yemeklerden önce 2 hurma yerken, 70 kilodaki bir insan 3-4 hurma tüketebilir.

  ZAMAN
  DİLEK GÜRAY
 • Mehmet Işık
  Mehmet Işık    Group moderator
  The company name is only visible to registered members.
  Yasemin hanım,

  Teşekkür ederim, ben de sizin yazılarınızı okumaktan zevk alıyorum..
 • Mehmet Işık
  Mehmet Işık    Group moderator
  The company name is only visible to registered members.
  Yasemin hanım,

  Bu diyet listesi inanın harika, arkadaşlarımla paylaşacağım...
  Bilgi için teşekkürler.
 
Sign up for free: