YOL HARİTASI

YOL HARİTASI

Posts 1-7 of 7
 • Mustafa Kemal TAŞTEKİN
  Mustafa Kemal TAŞTEKİN    Group moderator
  The company name is only visible to registered members.
  kasiyerlik:

  bu işin para içinde yüzüp para harcayamamak olduğunu idrak etmekle işe başlayabilirsiniz. sabahtan akşama kadar bin türlü insan tanıma fırsatıda bu mesleğin en önemli artılarındandır. gelelim işe girmeden önce yapmanız gerekenlere. öncelikle yuvarlama sanatında usta olmalısınız. 2,98'in aslında 3 olduğunu ya da 4,78'in aslında beş olduğunu asla unutmayın. bu meslekte bütün sayılar bir "üst" tamsayıya yuvarlanacaktır. hatta durumun ciddiyetini şu örnekle anlatabilirim. yapılan bir araştırmada çeşitli mesleklerde çalışan insanlardan bir dairenin alanını hesaplamaları istenmiştir. yarıçap 5 ve pi'de 3.14 olarak verilmiştir. 100 meslek erbabı üzerinde yapılan bu araştırmanın sonucuna göre 98 meslek sahibi dairenin alanını 78,5 (pi'yi insan gibi 3,14 almışlar) bulmuştur. bunun dışında sadece iki farklı sonuç ortaya çıkmıştır. kasiyerler dairenin alanını 100 bularak bir dünya rekoruna imza atmışlar, matematikçiler ise sorunun hatalı olduğunu iddia ederkek trip atmışlardır. bu araştırma bir kaç kendini bilmez matematikçinin oturup pi'nin 554367. basamağını hesaplmaya çalışması ile tatsız bir hal almış noterin devreye girmesi ile olay tatlıya bağlanmıştır.

  yuvarlama ustalığından sonra ikinci olarak aranan özellik güleryüzlülüktür. "vay efendim sucuk almış yanınada altı yumurta, kesin sucuklu yumurta yapacak. hımm olsa da yesek" gibi düşüncelere kapılırsanız gereksiz salya salgılama tarzı rahatsızlıklar baş gösterebilir. bu durumda derhal aklınıza müşterinin aldığı tuvalet kağıtlarını nerede kullanacağını getirin ki yüzünüzdeki gülümseme hiç eksik olmasın. müşteriyi utandıracak davranışlardan da kaçınmak yararınızadır. örnek olarak "prezervatif" alan bir müşteri ile göz göze gelmemeye çalışın, onun ne kadar müşkül bir durumda olduğunu bir ben bir allah bilir. bunlar standart bir kasiyer olmak için yeterlidir. ha ama dersenizki "ben marketlerin paylaşamayacağı bir kasiyer olmak istiyorum" o zaman size bi kaç öneri daha...

  müşteriye fikirler sunun efendim. mesela tereyağ mı almış? verin gazı "hımm tereyağlı pilavda ne güzel olur" diye. marketin kazancı sizin kazancınızdır bunu sakın unutmayın. tabi bu gazları verebilmek için müşterileri önceden gözlemlemiş olmanız şarttır. şu ana kadar bir kez bile un ve yumurta almamış birine hamur işlerinden söz edip sinirini bozmayın. herkes her şeyi becerebilmek zorunda değil. damarına basarsanız kasa önünde salya sümük ağlamasına, size trip atmasına sebep olabilirsiniz.

  müşterinin poşetlerini siz doldurun. bir müşterinin en nefret ettiği şeylerden biridir kendi aldığı malları poşetlere koymak. poşeti açamama sıkıntısından tutun da ezilmemesi için domatesleri düzgün yerleştirme, kırılmaması için yumurtaları yavaşça koyma gibi binbir türlü sorunla başa çıkmak müşteriyi sizden uzaklaştırabilir. poşet doldurma işinde ustalaşırsanız halka arasında "poşetçi çocuk" olarak bilinen kasa arkası elemanına ihtiyaç kalmayacak ve bu sayede patronunuzun gözüne gireceksinizdir.

  farkettiğiniz üzere ülkemiz her çeşit yetenek için zengin bir iş sahası barındırmaktadır. önemli olan içinizdeki yeteneği keşfedin ve şimdiden hayatınızı kazanmaya başlayın. mesela ben az önce çok rahat bir şekilde saçmalayabildiğimi farkettim, ne elim titriyor ne gözüm seyiriyor. sanırım bir kalem kağıt alıp yazmaya başlamanın tam sırası
 • User photo
  EZGİ GÜNEŞ
  The company name is only visible to registered members.
  Kısacası ne iş yaparsak yapalım başarılı olabilmemeiz için ,üç kağıtçılığı öğrenmemiz,bilmemiz gerektiğini anladık yazınızdan Mustafa Kemal Bey..

  Bizleri bu konuda aydınlattığınız için size çook teşekkür ederiz...

  Sizede işlerinizde başarılar : )
 • Mustafa Kemal TAŞTEKİN
  Mustafa Kemal TAŞTEKİN    Group moderator
  The company name is only visible to registered members.
  YOK YAHU ÖYLEMİ ANLAŞILDI:))
  DAHA ÇOK GİRİŞİMCİLİK VE EĞİTİM İÇİÇE OLMALI DEMEK İSTEMİŞMİYDİM ACABA:)))
 • User photo
  EZGİ GÜNEŞ
  The company name is only visible to registered members.
  TABİİ TABİİ GİRİŞİMCİLİK VE EĞİTİM :))
 • Mustafa Kemal TAŞTEKİN
  Mustafa Kemal TAŞTEKİN    Group moderator
  The company name is only visible to registered members.
  EZGİ HANIM SİZDEKİ KONUYA OLAN İLGİ İŞTAHIMI KABARTTI DEVAM EDEYİM:))
  ALTIN KURALLAR

  1-nerede toplantı görürsen hemen katıl. böylece çok iş yapmadan gün boyu toplantı ayağı altında sohbet eder, iş yapıyormuş gibi görünürsün. herkes yavaş yavaş seni tanımaya başlar ve kısa sürede eskilerden sayılmaya başlarsın. artık işin garanti, bir kere eskilerden sayıldın mı artık işini kaybetmen zordur. başarısız bile olsan başka bir bölüme filan alırlar en kötü.

  diyelimki birine işin düştü, gidip konuşman gerek. ne yapacaksın? yanına gider konuşurum mu dedin? o zaman bittin, olmaz. hemen ona, patronuna, onun patronuna vs. artık kimi bulursan cc'ye koyarak o kişiyi kendinle toplantıya çağırıyorsun, anlaştık mı?

  2- eğer devlet memurluğu ise iş arkadaşların içerisinde kesinlikle ilk bir yada iki haftayı saf ayaklarına yatarak geçir. bu zaman zarfında gol yememeye dikkat et. cin olmadan adam çarpmaya çalışanlar böylece ellerini açarak oynayacaklar. kim elinden tutmaya çalışacak kim başka yerlerini avuçlamaya çalışacak gör. ama bunu sakın özel sektörde deneme. her şeyden önce görevini iyi bil ve yap. kendi görevlerinde uzmanlaşmadan başkalarının görevlerini öğrenmek için çaba harcama. eğer iş arkadaşını sevmiyorsan onun görevini ondan daha iyi öğren. daha iyi bildiğini bir şekilde patrona belli et. patronla aynı cins isen iş yerindeki karşı cinsten uzak dur. iş arkadaşların arasındaki gruplaşmalara bulaşma taraf olma. mümkün oldukça da hepsiyle samimiyetini muhabbetini koru. ve sakın iş arkadaşlarının yada onlarla beraber patronun dedikodusunu yapma.

  3- siz siz olun işe girdiginiz sırada net olarak ne iş yapacagınızı ögrenin hatta mümkünse yazılı ve imzalı bir belge alın.
  görev tanımı diye bir şey vardır kurumsal oldugunu iddia eden iş yerlerinde, ki o işyerleri her zaman kurumsal çıkmayabilir, kendinizi bir aile şirketinin içinde oradan oraya savrulan bir yaprak olarak da bulabilirsiniz.her neyse tekrar ediyorum görev tanımınızı tamı tamına ögrenin sevgili adaylar. hele ki vasıflı bir elemansanız "ne iş olsa yaparım abi" tavırlarına girmeyin. işiniz dışında olan şeyleri yardım amacıyla dahi yapmayın ki biliyorsunuz zamanla göreviniz haline gelecektir.
  şirketin genel müdürü, koordinatörü şusu busu diye aklı başında oturaklı insanlar olarak tanıdıgınız kişilerin sıkışınca hemen çingenelik pozlarına girebilecekleri aklınızda bulunsun ki şaşırmayın. yapabileceklerinizi ve potansiyelinizi bilin, gerektiginde gereken kişilere hatırlatın. önemli bir atasözüdür ki; sen eşek oldukça semer vuran çok olur.
  gaza gelmeyin, ben kalifiyeyim iş bulurum diye artislenmeyin, her bi şeye istifa vermeyin. orada kişiliginizden ve saglıgınızdan kaybettikleriniz kazandıklarınızı geçiyorsa inat etmeyin. dünyadaki tek ekmek kapısı orası degil. başladıgınız gibi olmadıgı yerde bırakmayı de bilin. 70 yaşına kadar bir koltugu işgal etmeyin.hoş yüzyıllardır önüne geçilememiş bir şeydir koltuk aşkı da, o koltuklara güvenip kendinizi tanrı sanmayın. zira statü yalandır, yanıltıcıdır, altınızdan alındıgında bir boşluktan hızla yere çakılırsınız.
  kişi- karakter olarak bir şey olmaya çalışın, sadece işiniz sizi önemli biri kılmasın, işi önemli kılan siz olun.

  4-sakın başka bir iş arkadaşının beceremediği bir işi sen halletme. halletsen bile patrona çaktırma. yoksa o iş artık senin halletmen gereken işler arasında yerini alır. patron için önemli olan sadece işinin görülmesidir. kimin yaptığının çok da bi önemi yoktur. beni "ben demiştim" demek zorunda bırakma. akıllı ol. kendi işini yap. üstüne vazife olmayan şeye burnunu sokma.
 • User photo
  EZGİ GÜNEŞ
  The company name is only visible to registered members.
  Bayağı meşakkatli işler insan okurken bile yoruluyor :)) valla...

  Bir işte tutunabilmek çekilen şu çileye bak.. insan işini mi yapsın, kırk tilki kafasında kırkının kuyruğunu birbirine
  değdirmemeye mi çalışsın..

  Tecrübeyle sabit edilmiş ama yazılanlar ,katılmamak mümkün değil..
 • Mustafa Kemal TAŞTEKİN
  Mustafa Kemal TAŞTEKİN    Group moderator
  The company name is only visible to registered members.
  EVET YANI TECRUBE PARAYLA SATIN ALINAMIYOR ANCAK KIRALANIYOR:))
  SIZIN TECRUBELER VARSA ONLARI DA PAYLASABILIRSINIZ EZGI HANIM
  BIRDE CALISAN TIPLERI VAR ONU DA YARIN OKUYUCULARIMIZIN YUKSEK MUSAADELERINE SUNACAGIM
  SURCU LISAN EDIYORSAK AFFOLA...
 
Sign up for free: