Probleme beim Einloggen
İbrahim AKSOY İYİKİ DOĞDUN MOD'UM...SEVGİLİ MODERATÖRÜMÜZ NURCAN ANGUN HANIMEFENDİ YE...
Nuncan Angun hanımefendi…
Sevgili Moderatörümüz…
Dost, arkadaş,paylaşımcı, Üsküdar' ın narin kızı, güzide insan...
2011 Yılı Ramazan ayını bitirdiğimiz, Ramazan Bayramına denk gelen günlerin Bayram Hediyesi güzel insan...
Kutlu günlerde doğum gününü kutlamak şansını yakalayan bizlere ne mutlu, ne güzel bir hediye...
Sevgili MOD'um saygıdeğer moderatörüm....
Elit grupta bizlerle her türlü paylaşımda bulunanlarla bir arada bulunman ve bizlerle olman....
Bu güzel ve özel gününde yanında olamazsak ta....
Gönlümüz olabildiğince sana yakındır ve yakınında duracaktır.
Elit dostlarımızla Sevgili MOD'umuzun ;
Yeni yaşında,tüm güzelliklerin, mutluluğun, huzurun, bereketin seninle ve sevdiklerinde birlikte olmasını temenni ederiz…
Yeni yaşını sevdiklerinle, huzurlu, saadetli ve mutluluklarla dopdolu yaşamanı temenni ediyoruz…
Doğum günün, tüm dostlarınla ve ailenle birlikte, grup üyelerimiz adına kutluyoruz…
Doğum Günün Kutlu olsun…
Sevgiyle Kalasın…
Grubumuz ve Moderasyon Adına
İbrahim AKSOY
İbrahim AKSOY BERAT KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN....
Mübarek Ramazan ayının müjdecisi olan Berat Kandili’dir. Günah, borç ve cezadan kurtulmak gibi anlamlara gelen berat, günahlardan arınmayı ve Yüce Allah’ın rahmet ve mağfiretine ulaşmayı ifade etmektedir. Berat Kandili, Müslümanların, sınırsız af ve merhamet sahibi Yüce Allah’a sığınarak günahlardan arınma, ilahi lütuf ve bereketlere erişebilme fırsatını yakalayabilecekleri müstesna zaman dilimlerinden birisidir. Bu tür gün ve geceler, dinî ve toplumsal hayatımızda ilahî af, mağfiret ve rahmet temennilerinin zirveye ulaşması, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının da yoğun biçimde yaşanması gereken anlardır. Bu geceler, kulluk şuur ve bilinciyle kendimizle hesaplaştığımız, hayatımıza Yüce Yaradan’ın rızası doğrultusunda yön vermeye karar verdiğimiz fırsat geceleridir.
Yüce Rabbimiz, bu gecede kendisine huşû içinde yönelen kullarına rahmetini bol bol indirmekte, rızık ve şifâ kapılarını sonuna kadar açarak, bizleri sınırsız ikramlarına davet etmektedir. Bu konuda Sevgili Peygamberimiz şöyle buyurmuşlardır: “Şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve ‘Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim! Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim! Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim!.. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim”[1]
Bu itibarla, Berat Gecesi’ni idrak eden herkes, Yüce Allah’ın; “…Ey kendilerine kötülük edip aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir”[2] müjdesinin farkına varmalıdır. Bunun gereği olarak kendi özüne dönmeli, ümitlerini canlandırmalı, günah ve kusurlarından dolayı tövbe etmeli, bundan sonraki hayatını daha da güzelleştirme kararını vermelidir.
Kutsal geceler; iman, ibadet ve düşünce bakımından kendimizi yenilememiz, geçmişimizi muhasebe etmemiz, geleceğimizi Allah’ın rızası doğrultusunda planlama ve ümitlerimizi tazelememiz için şüphesiz büyük bir fırsattır. Bu tür vesilelerle, günahlarla kirlenen gönül dünyamızı temizleme gayretinde olalım. Unutmayalım ki tövbe, kendini bulma ve bilmenin, gönlü arındırmanın en güzel yoludur. Zira Yüce Mevla, ameli her ne olursa olsun istisnasız herkesi tövbeye davet etmektedir.[3] Bu sebepledir ki Sevgili Peygamberimiz sürekli tövbe-istiğfarda bulunurdu. Bizler de bu tür geceleri, ibadetin özü olan dualarla en güzel bir şekilde değerlendirmeli, günahlardan arınmak için Yüce Mevla’ya yalvarıp yakarmalı, tövbe ve istiğfarda bulunmalıyız.
Bu kandil vesilesiyle çevremize karşı olan görev ve sorumluluklarımızı hatırlayalım. Bu çerçevede ana-baba ve akrabalarımızın kandillerini tebrik ederek, hayır dualarını alalım. Dargınlık ve kırgınlıklara son vererek, kırık gönülleri tamir edelim. Fakir ve muhtaçlara imkanlarımız nispetinde yardım elimizi uzatarak, paylaşımı hayatımıza yansıtalım.
Çağın getirdiği sıkıntılarla bunalan ruhlara, manevi hayatın ihmaliyle daralan kalplere, bu gecenin bir şifa olması dileğiyle, hepinizin Berat kandilini tebrik ediyor, insanlığın barış, huzur ve saadetine, bütün müminlerin de arınmasına, affına vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.
Berat Gecesi Duasi
Peygamber Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselam bu gece Rabbine şöyle dua etmiştir:
"Allahım, azabından affına, gazabından rızana sığınırım, Senden yine Sana iltica ederim. Sana gereği gibi hamd etmekten âcizim. Sen Kendini sena ettiğin gibi yücesin.
Berat Duası
Bazı mâna büyüklerinin de şöyle bir duası vardır:
"Allahım, şayet ismimi saîdler defterine yazdıysan, orada sabit kıl. Şayet ismimi şakiler defterine yazdıysan oradan sil. Çünkü Sen buyurdun ki, 'Allah dilediğini siler yok eder, dilediğini de sabit bırakır, Levh-i Mahfuz Onun katındadır.
Dieser Beitrag kann nicht mehr kommentiert werden.
Serhat Güneş izmir tarihi.
İzmir ilk olarak Bayraklıda M.Ö 3000 de kurulmuştur Sonrasında M.Ö. 545 ta Pers saldırısı ile yıkılan kent bir daha Bayraklıda yerleşmemiştir.
Kadifekale, şehrin güneyinde bulunan 186 m Yüksekliğindeki İzmir Körfezi’ne hâkim Pagos dağı eteklerinde bir tepe üzerinde MÖ.334 yılında büyük İskender’in talimatıyla kurulmuştur. Efsaneye göre İzmir’e gelen Büyük İskender, o zamanlarda ormanla kaplı olan Pagos Tepesinde avlanırken bir ara ulu bir çınarın altında uykuya dalar. Rüyasında gördüğü iki Nemesis ona, yeni bir Smyrnai kentini uyuduğu tepenin eteklerinde kurmasını söyler. Ve Eski İzmir kentinin halkını oraya yerleştirmesini ekler. Tarif edilen alan, Deniz seviyesinden 186 m. yükseklikteki Kadifekaleden (Pagos tepesi) körfezin ve şehrin hemen her yeri gözetlenebilmektedir. İlk yapıldığından beri İzmir savunma tesislerinin kilit noktasını oluşturan kalenin boyu 620 metre. Eni 200 metredir. Başka bir rivayete göre de Eski adı Pagos olan Kadifekale‘de yaşayan Amazon kadınlarının, dağın eteklerinden Meles Çayı kıyalarına indikleri söylenir. Ayrıca eski antik kaynaklarda kalenin kurulduğu yerde Leleg yerleşmesi olduğu belirtilmektedir. Bununla beraber burada yapılan kazılarda bu iddiayı kanıtlayacak herhangi bir buluntuya rastlanmamıştır.
Tarih boyunca İzmir çeşitli saldırılara uğramıştır. Bu yüzden büyüyen şehrin surlarla kuşatılmasına gereksinim duyulmuştur. Dolayısıyla Kadife kale’de izleri ile karşılaşılan, Akropolden bugünkü Basmane semtindeki Sart yoluna ve Eşrefpaşa’daki Efes yolundan denize kadar uzanan iki adet daha sur yapılmıştır.
Kale Roma döneminden sonra Ortaçağda Timur orduları tarafından 1402’de tahrip edilmiştir. Bunu İzmir’deki 1668 yılında olan deprem tahribatları izlemiştir. Bu yüzden eski kaleden günümüze pek az kalıntı gelebilmiştir. Günümüze gelebilen kalıntılar daha çok Ortaçağ’a aittir. Ortaçağ kale duvarlarının altında yapılan araştırmalarda sırasında Helenistik döneme (MÖ. 330-MS. 20) ait duvar kalıntıları bulunmuştur. Günümüze gelen kalıntılardan, kalenin, kesme taş, moloz taş ve tuğladan yapıldığı anlaşılmaktadır. Kadifekale kentin iç kalesi konumundaydı. Kalede Roma, Bizans, Beylikler ve Osmanlı Dönemlerinde de kullanıldığı için bu dönemlerde geçirdiği tamirlerin izleri görülmektedir. 18. yüzyıldan sonra camiler, sarnıç, yollar ile Osmanlı yapılar eklenmiştir. Kadifekale, kentin kuruluş hikâyesinde yer alan bir unsur olduğundan dolayı, İzmir için son derece önemli bir anıt belgedir.
Kadife kale’den günümüze kalan kalıntılar kalenin batısındaki beş kulesi ile güneyindeki duvarlarından bir bölümü ile ibarettir. Bu kalıntılarda, kalenin uzunluğunun 6 km. olduğu ve sur duvarlarını destekleyen kulelerin 20–35 m. yüksekliğinde olduğu tahmin edilmektedir. Kalenin doğu ve kuzey kısımları tamamen yıkılmıştır. Kale içerisinde ise bir dehliz ve bir de su sarnıcı kalıntısı vardır.
Sarnıç ta moloz taş ve tuğla kullanılmıştır. Üzeri toprak dolgulardır. Sarnıcın içerisi birbirleri ile tuğladan yuvarlak kemerli payelerle bölümlere ayrılmıştır. Sarnıcın bütünü XX. yüzyılın ikinci yarısında yapılan kazılarla iyi bir durumda ortaya çıkarılmıştır.
Vakit ayırıp okuduğunuz içn teşekkürler.
Bu makale ve daha fazlası için internet sitemde sizleri baklarim. http://www.izmirmimar.com/?p=178

Moderatoren

Infos zu den Moderatoren

Über die Gruppe "Forum Elité"

  • Gegründet: 17.04.2009
  • Mitglieder: 353
  • Sichtbarkeit: offen
  • Beiträge: 174
  • Kommentare: 6.680