Probleme beim Einloggen?
Nur für XING Mitglieder sichtbar HASANKEYF İÇİN ÜÇÜNCÜ SADAKAT YOLCULUĞU
HASANKEYF'E ÜÇÜNCÜ SADAKAT YOLCULUĞU
Doğa Derneği ve Atlas Dergisi tarafından üçüncüsü gerçekleştirilecek olan Hasankeyf’e Sadakat yolculuğu 28-29-30 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek. Tuz Gölü, Toros Dağları ve yarısı sular altında kalan Halfeti'nin ziyaret edileceği gezide katılımcılar Türkiye doğasının zenginliğine şahitlik edecek. Sadakat yolcuları 29 Ağustos gecesi Hasankeyf'te Dicle kıyısında konaklayarak Anadolu doğa ve uygarlık mirasının yok edilişine karşı Hasankeyf halkıyla birlikte tepkisini gösterecek.
Dicle Vadisi'nin doğal zenginlikleri ve 10 bin yıllık şehir Hasankeyf, Ilısu Barajı Projesi'nin tehdidi altında. Doğa Derneği, Atlas ve sadakat yolcuları daha önce iki kez Hasankeyf’e gitmiş ve “Ilısu'ya hayır”, “Hasankeyf Yok Olmasın” demişti. Yolculuk yine ve Doğa Derneği başkanı Güven Eken'in ve Atlas Dergisi'nin yayın yönetmeni Özcan Yüksek’in rehberliğinde gerçekleştirilecek. Sadakat yoluculuğunda Anadolu coğrafyası ve Hasankeyf hakkında katılımcılara bilgiler verilecek.
Doğa Derneği Başkanı Güven Eken üçüncü Sadakat Yolculuğu’na ilişkin yaptığı açıklamada, “Türkiye doğasının korunması onu tanımaktan geçer. Bu yolculukta, Tuz Gölü’nü görerek göl sayesinde hayat bulan canlıları tanıyacağız, baraj nedeniyle yarım kalan Halfeti’nin acısına ortak olacağız ve nihayetinde Dicle kıyısındaki insan uygarlığının bir parçası olacağız. Köklerimizin Tuz Gölü'nde, Halfeti’de ve Hasankeyf’te olduğunu görmek geçmişimizle geleceğimiz arasındaki bağı güçlendirerek onları korumamızı sağlayacaktır” dedi.
Hasankeyf’i de içine alan Dicle Vadisi, UNESCO’nun on “Dünya Mirası” kriterinin dokuzunu birden sağlayan dünyadaki tek yer olduğuna da dikkat çeken Eken, “Ne yazık ki, Ilısu baraj projesi, Hasankeyf'i ve Dicle Vadisi’ni sular altında bırakacağı için bu “Dünya Mirası”nı tehdit etmektedir. Sadakat yolcularının Hasankeyf’te Hasankeyfliler ile birlikte dünyaya vereceği mesaj Hasankeyf’in korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması yolunda önemli bir kilometre taşı olacaktır” diye konuştu.
Gezi Programı:
27 Ağustos akşamı İstanbul Avrupa yakasından saat 23:00'da Beşiktaş İnönü Stadı’nın önünden, Anadolu yakasından saat 23:45'de Kadıköy Evlendirme Dairesi’nin önünden otobüslerle hareket edilecek. 28 Ağustos sabahı otobüsler Ankara'dan saat 06:00'da TCDD Gar’ı önünden (ULUS, Gençlik Parkı karşısı) diğer yolcuları alarak yola devam edecek.
28 Ağustos sabahı ilk mola Tuz Gölü kıyısında verilecek ve kahvaltı yapılacak. Orta Toroslar, Bolkar Dağları'nda öğle yemeği molası verilecek. Amanos Dağları üzerinden Halfeti'ye gidilecek ve akşam yemeği orada yenilecek. 28 Ağustos gecesi Halfeti'de çadırlarda veya açıkhavada konaklanacak. Halfetililerden onların hikayesi dinlenecek.
29 Ağustos sabahı bir kısmı sular altında kalmış olan Halfeti'de kahvaltıdan sonra Hasankeyf'e doğru yola çıkılacak. Hasankeyf'te kamp kurulacak. İsteyenler Dicle'de yüzecek. Hava kararmadan önce Hasankeyf'teki tarihi alanlar gezilecek. Akşam yemeği Hasankeyf'te yenecek. Yemeğin ardından Hasankeyfliler ile sohbetler gerçekleşecek.
30 Ağustos sabahı kahvaltısının ardından saat 08:00'de dönüş yolculuğuna çıkılacak. Gece saat 23:00 sularında Ankara'da, sabaha erken saatlerde ise İstanbul’da sona erecek.
Yolculuk ücreti kişi başına 150TL’dir.
Neler Dâhil?
İstanbul ve Ankara’dan hareketle gidiş-dönüş otobüs yolculuğu, Rehberlik
Neler Dâhil Değil?
Yemekler, konaklama, şahsi harcamalar
Not: Konaklama için katılımcıların uyku tulumu ve mat getirmeleri gerekmektedir. Çok sıcak bir coğrafyaya gidileceği düşünülerek hazırlık yapılması, güneş kremi ve gözlüğü, şapka, açık ayakkabı gibi aksesuarların alınması önerilir.
Detaylı bilgi ve rezervasyon için:
Tel: 0216 462 17 31
Eposta: bilgi@dogaturkiye.com
http://www.dogadernegi.org
Nur für XING Mitglieder sichtbar BELGESEL GÖSTERİMİ
ANKARA BAROSU SİNEMA KULÜBÜ SUNAR
"ORDU'DA BİR ARGONOT" BELGESEL FİLM GÖSTERİMİ
YÖNETMEN: Rüya Arzu Köksal
TARİH: 12 Mayı 2010 (Çarşamba)
SAAT: 19.00- 20.30
YER: Ankara Barosu Eğitim Merkezi - Ihlamur Sokak No: 1 KIZILAY - ANKARA
Çevresindeki doğa ve kültür değerlerini koruma güdüsü ve tükenmek bilmeyen enerjisiyle projeden projeye koşan, yaşadığı şehrin yaşamını etkilemiş 60’lık delikanlı Ordu'lu çevreci ve aktivist Enis Ayar'ın hayat hikayesi perdeye yansıyor.Konu Karadeniz ve doğa sevgisi olunca akla hemen gelecek “birkaç iyi adam”dan biri Argonot Enis...İstanbul- Ordu arasındaki 1000 kilometrelik yaya yürüyüşü ya da Vosvos şenliği gibi, gerçekleştirdiğ i çeşitli bireysel ve toplu etkinliklerle tanınan; kimilerinin 68’li Fruko diye andığı; adı artık efsaneleşmiş olan Enis Ayar’ı bu filmle birlikte, yaşadığı ve güzelleştirmek için mücadele ettiği Ordu’da tanıma fırsatını elde ediyoruz. Orduluların ağzından Enis Ayar’ı tanırken, ömrünü çevresindeki güzellikleri arttırmaya ve paylaşmaya adamış bir insanın bütün zorluklara rağmen neler yapılabileceğini görüyoruz ve de her şeye rağmen bu çabaların sonuç alabileceğinin güzel bir örneğine tanık oluyoruz. Çevresindeki doğa ve kültür değerlerini koruma güdüsü ve tükenmek bilmeyen enerjisiyle projeden projeye koşan, yaşadığı şehrin yaşamını etkilemiş bu 60’lık delikanlı bize her şehre bir Enis Ayar gerek dedirtiyor.
Nur für XING Mitglieder sichtbar HASANKEYF'E ÇİN SEDDİ TEHDİTİ
Avrupalı kredi kuruluşlarının Ilısu Barajı inşaatı için verecekleri krediyi geri dönüşsüz olarak çekmelerinin ardından (1) Çevre ve Orman Bakanlığı bu tartışmalı proje için Çin kredi kuruluşlarından Sinosure ile anlaşmaya çalışıyor. Anlaşma sağlanması durumunda, tarihi Hasankeyf şehri ve 400 kilometrelik doğal nehir yatağı bir kez daha tehdit altına girecek.
Çevre ve Orman Bakanlığı, Ilısu Barajı için gerekli maddi kaynağı saglamak icin Çin Halk Cumhuriyeti’nin en büyük kredi firmasi olan Sinosure ile anlaşma sağlamaya çalışıyor.
Hasankeyf ve içinde bulunduğu Dicle Vadisi, UNESCO Doğal ve Kültürel Miras kriterlerinin 10’undan 9’unu karşılamasına rağmen, Türkiye hükümeti Hasankeyf’in UNESCO Dünya Mırası listesine dahil edilmesi icin henuz her hangi bir başvuruda bulunmadı. Öte yandan, 1987 yılından beri UNESCO Doğal ve Kültürel Mirası listesinde bulunan ve uzaydan görülebilen tek insan yapısı olan Çin Seddi, Hasankeyf ile karşılaştırıldığında, UNESCO kriterlerinden sadece 5’ni sağlıyor (2).
Doğa Derneği Başkanı Güven Eken yaptığı açıklamada “Eğer Çin ile anlaşma gerçekleşirse, Hasankeyf ve antik Mezopotamya’nin bir bölümü yeni bir “Çin Seddi” nedeniyle sular altında kalacak. Nasıl Çinliler kendi Dünya Miraslarını yok edecek bir projenin Türkiye şirketleri tarafından finanse edilmesine şiddetle karşı çıkarlarsa, biz de Hasankeyf gibi Çin Seddi’nden daha fazla UNESCO kriterini sağlayan doğa ve kültür mirasımızın Çin’den sağlanacak kredi nedeniyle sular altında kalmasına karşı çıkıyoruz” dedi.
Doğa Derneği Başkanı Eken, Çevre ve Orman Bakanlığı’nı, Türkiye’nin doğasını korumakla mükellefken, Türkiye’de doğaya en büyük zararı verecek olan Ilısu Barajı projesini ısrarla uygulamaya çalışmakla suçladı.
Eken, “Bakanlık bunu yaparken hukuku da dikkate almıyor. Çevre ve Orman Bakanlığı’nın Çin ile imzalamaya çalıştığı anlaşmanın yasal zeminini kamuoyuna derhal açıklaması gerekiyor” dedi.
Dicle Vadisi’nde yer alan tarihi kent Hasankeyf, 10 bin yıllık geçmişi ile dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden biri. Bölgede inşa edilecek büyük baraj, Hasankeyf’le birlikte 83’den fazla arkeolojik alanın, Fırat kaplumbağası (Rafetus euphraticus) gibi nesli dünya ölçeğinde tehlike altındaki ve endemik türlerin de yok olmasına sebep olacak.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(1) Ilısu barajını finanse etmeyi planlayan Avrupalı kredi kuruluşları ve Türkiye Hükümeti’nin 2007 Mart ayında yaptığı anlaşmaya göre, kredinin sağlanabilmesi için Çevre ve Orman Bakanlığı’nın, biyolojik çeşitlilik ve kültürel miras ile ilgili konularda önceden anlaşılan 153 şartı yerine getirmesi gerekiyordu. Ancak şartların yerine getirilmemesi nedeniyle Almanya, Avusturya ve İsviçre Ilısu Barajı’na olan kredi garanti desteğini geri dönüşsüz olarak bu yılın Temmuz ayında geri çekti.
(2) Doğa Derneği, Türkiye Hükümeti'nden Ilısu Barajından vazgeçmesini ve Hasankeyf ve Dicle Vadisini UNESCO Doğal ve Kültürel Miras listesine dâhil etmesini talep ediyor. Bir alanın UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınması için UNESCO tarafından belirlenmiş 10 kriter bulunuyor. Bu 10 kriterden bir tanesinin karşılanıyor olması bile bir alanın UNESCO listesine dahil edilmesine yetiyorken, Hasankeyf ve içinde bulunduğu Dicle Vadisi bu 10 kriterin 9’unu karşılıyor. Hasankeyf bu özelliği ile dünyanın en önemli alanlarından biri.
Nur für XING Mitglieder sichtbar TEMA'DAN DAVET
EROZYONLA MÜCADELE HAFTASI ETKİNLİKLERİ 2009
16 KASIM 2009
Tarih: 16 Kasım 2009
Saat: 13.00
Yer: Samsun
Etkinliğin İçeriği: Basın Açıklaması
Tarih:16 Kasım 2009
Saat:10.00-15.00
Yer: Meram - Konya
Etkinliğin İçeriği: Meşe tohumu toplama
Katılımcılar: TEMA Vakfı Gönüllüleri, Genç TEMA, Yavru TEMA
Tarih: 16 Kasım 2009
Saat: 13.00
Yer: Kütahya
Etkinliğin İçeriği: Sevgi Yolundan Ulucami - Valilik önüne kadar Toprağa Saygı Yürüyüşü
Katılımcılar: TEMA Kütahya Gönüllüleri, Yavru TEMA, Genç TEMA, Halk
Tarih:16-20 Kasım 2009
Saat:15.00
Yer: Dumlupınar Üniversitesi Kampüsü
Etkinliğin İçeriği: Panel ( Küresel İklim Değişikliği )
Katılımcılar: Prof. Dr. Orhan Doğan, Yar. Doç. Dr. N. Akalın Bingöl, Tarım İl Müdürü, İl
Çevre ve Orman Müdürlüğünden bir yetkili
Paydaşlar: Tarım İl Müdürlüğü, Çevre ve Orman İl Müdürlüğü, Dumlupınar Üniversitesi,
TEMA Kütahya Temsilciliği
Tarih:16-20 Kasım 2009
Saat:10.00-20.00
Yer: Kule Site Alışveriş ve Eğlence Merkezi - Konya Selçuklu
Etkinliğin İçeriği: TEMA Vakfı Tanıtım Standı
Katılımcılar: TEMA Konya Gönüllüleri, Genç TEMA
Tarih:16-22 Kasım 2009
Saat:10.00-20.00
Yer: Selçuk Üniversitesi Gökkuşağı Alışveriş Merkezi - Konya
Etkinliğin İçeriği:TEMA Vakfı Tanıtım Standı
Katılımcılar:Genç TEMA
Tarih: 16 – 22 Kasım 2009
Yer: Samsun
Etkinliğin İçeriği: Belediye otobüsleri önüne ve şehre erozyon konulu pankart asılması
Tarih: 16- - 22 Kasım 2009
Yer: Sivas
Etkinliğin İçeriği: Erozyon Eğitimleri
Okullar: Endüstri Meslek Lisesi, Ticaret Lisesi, Öğretmen Lisesi, Reşat Şemsettin Sirer
İlköğretim Okulu, Halide Edip Adıvar Anaokulu, Zübeyde Hanım Anaokulu, Sivas Anadolu
Lisesi, Kız Meslek Lisesi
Eğitmenler: Necmettin Özgün, Hülya Saçlı, Nihat Yazıcılar, Dr Halis Demir, Güldane Polat
Katılımcılar: TEMA Sivas ve ilçeleri Kangal, Zara, Altınyayla, Akıncılar, Şarkışla, Gürün,
Suşehri, Koyulhisar, Yıldızeli Gönüllüleri, Yavru TEMA, Genç TEMA, Öğretmenler
17 KASIM 2009
Tarih: 17 Kasım 2009
Saat:15.00
Yer: İzmir Cumhuriyet Meydanı
Etkinliğin İçeriği: Cumhuriyet Meydanından Gündoğdu Meydanına kadar yapılacak olan
Toprağa Saygı Yürüyüşü ve basın açıklaması
Katılımcılar: Aktif gönüllüler, Yavru TEMA, Genç TEMA, dernek üyeleri ve halk
Paydaşlar: Ormancılar Derneği Genel Merkezi, İzmir Bisiklet Derneği
Tarih: 17 Kasım 2009
Saat: 14.00 – 18.00
Yer: Dominik Caddesi – Alsancak / İzmir
Etkinliğin İçeriği: TEMA Standı
Katılımcılar: TEMA İzmir Gönüllüleri
Tarih: 17 Kasım 2009
Saat: 10.00
Yer: Anıtkabir - Ankara
Etkinliğin İçeriği: AKM önünden Anıtkabir’e kadar Toprağa Saygı Yürüyüşü,
11:00'de Anıtkabir’de mozoleye çelenk koyma, anı defterinin yazılması
Katılımcılar: Prof.Dr.Lütfü BAŞ,TEMA Ankara Gönüllüleri, Yavru TEMA, Genç TEMA, Halk
Tarih: 17 Kasım 2009
Saat: 13.00
Yer: Cumhuriyet Meydanı / Tokat
Etkinliğin İçeriği: Çelenk Sunumu
Katılımcılar: TEMA Tokat Gönüllüleri, Yavru TEMA, Genç TEMA, Halk
Tarih: 17 Kasım 2009
Yer: GOP Üniversitesi / Tokat
Etkinliğin İçeriği: Erozyon ve Çevre Eğitim Semineri
Katılımcılar: TEMA Tokat Gönüllüleri, Yavru TEMA, Genç TEMA, Halk, Öğretmenler
Eğitimciler: Prof. Dr. Hüseyin Koç, Prof. Dr. Ali Kasap, Yr. Doç. Dr. Bedrettin Selvi, Yar.
Doç. Dr. Köksal Pabuçcu
Paydaşlar: GOP Üniversitesi öğretim üyeleri, Milli Eğitim Müdürlüğü
18 KASIM 2009
Tarih:18 Kasım 2009
Saat: 11.00
Yer: İstanbul / TRT Binası önü
Etkinliğin İçeriği: Tepebaşı Eski TÜYAP - TRT Binası önünden Taksim Meydanı anıta
kadar Toprağa Saygı Yürüyüşü, ardından anıta çelenk koyma
14.00 – Açılış Konuşmaları, Ödül Töreni, İklim Değişikliği ve Kuraklık Karikatür Sergisi
Katılımcılar: TEMA Vakfı Gönüllüleri, Yavru TEMA, Genç TEMA, Halk
Tarih:18 Kasım 2009
Saat:18.00-19.00
Yer: Bilim Sanat Kültür Merkezi - Konya
Etkinliğin İçeriği: Erozyon eğitim çalışması
Katılımcılar: TEMA Konya Gönüllüleri, Yavru TEMA, Genç TEMA ve öğretmenler
Tarih: 18 Kasım 2009
Saat: 12.00
Yer: TEMA Ankara Bürosu
Etkinliğin İçeriği: Yavru TEMA okullarının pano ve özel çalışmalarının değerlendirilmesi
Katılımcılar: TEMA Ankara Gönüllüleri, Yavru TEMA
Tarih: 18 Kasım 2009
Yer: Samsun Kız Meslek Lisesi / Samsun
Etkinliğin İçeriği: Eğitim
Katılımcılar: TEMA Samsun Gönüllüleri, Genç TEMA, Öğretmenler
Tarih: 18 Kasım 2009
Saat: 12.00 – 13.00
Yer: Çanakkale
Etkinliğin İçeriği: Anafartalar Caddesinden Cumhuriyet meydanına kadar Toprağa Saygı
Yürüyüşü, ardından basın açıklaması
Katılımcılar: TEMA Çanakkale Gönüllüleri, Yavru TEMA, Genç TEMA, Halk
Paydaşlar: ZMO Çanakkale Şb., ZO.Çanakkale Şb., ÇOMÜ Ziraat Fakültesi, ÇOMÜ Genç
TEMA Topluluğu
20 KASIM 2009
Tarih: 20 Kasım 2009
Saat:10 30 - 10 45
Yer: Demokrasi Meydanı / Gaziantep
Etkinliğin İçeriği: Çelenk Koyma, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı
Katılımcılar:Prof.Dr.Orhan DOĞAN, TEMA Gaziantep Gönüllüleri, Yavru TEMA, Genç
TEMA
Tarih: 20 Kasım 2009
Saat: 10 45 - 11 30
Yer: Gaziantep Demokrasi Meydanı - Kırkayak Parkı
Etkinliğin İçeriği: Toprağa Saygı Yürüyüşü
Katılımcılar:Prof.Dr.Orhan Doğan, TEMA Gaziantep Gönüllüleri, Yavru TEMA, Genç
TEMA, Halk
Tarih: 20 Kasım 2009
Saat: 13 30 - 14 30
Yer: Gaziantep Kolej Vakfı
Etkinliğin İçeriği: Bilgilendirme toplantısı (Küresel İklim Değişikliği)
Katılımcılar: Prof. Dr. Orhan Doğan, TEMA Gaziantep Gönüllüleri, Genç TEMA
Tarih: 20 Kasım 2009
Saat: 15 00 - 16 00
Yer: Gaziantep Üniversitesi / Gaziantep
Etkinliğin İçeriği: Bilgilendirme toplantısı (Küresel İklim Değişikliği)
Katılımcılar: Prof. Dr. Orhan Doğan, TEMA Gaziantep Gönüllüleri, Genç TEMA
Tarih: 20 Kasım 2009
Saat: 10.00
Yer: Elmadağ - Barutsan A.Ş / Ankara
Etkinliğin İçeriği: 2000 adet meşe palamudunun dikimi
Katılımcılar: TEMA Ankara Gönüllüleri, Yavru TEMA, Genç TEMA
Tarih: 20 Kasım 2009
Saat: 21.00
Yer: Samsun
Etkinliğin İçeriği: Kanal S Tv. canlı yayın
Katılımcılar: TEMA Samsun Temsilciliği
21 KASIM 2009
Tarih: 21 Kasım 2009
Yer: Isparta
Saat: 11:00
Etkinliğin İçeriği: Toprağa Saygı Yürüyüşü, Kanal 32 Tv. açık oturum
Katılımcılar: TEMA Isparta Gönüllüleri, Yavru TEMA, Genç TEMA, Halk
Paydaşlar: Çevre ve Orman İl Müdürlüğü

Moderatoren

Infos zu den Moderatoren

Über die Gruppe "Genç Çevre Girişimi"

  • Gegründet: 26.08.2009
  • Mitglieder: 43
  • Sichtbarkeit: offen
  • Beiträge: 9
  • Kommentare: 0