Probleme beim Einloggen
Tarık Çamanlı 4 G Mİ? YOKSA 5 G Mİ?ARALARINDAKİ FARK NEDİR?
Son günlerin en çok konuşulan konularından 5G teknolojisi hakkında son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “4G yerine 5G‘ye geçelim” sözü sonrasında ortalık iyice karıştı.
Malum, operatörler henüz 4G‘ye geçmemişken ve bu konuda tüm kanallarda artık “4G’ye geçiyoruz” nidalarıyla kutlama yaparken, 5G internet için yine beklemek gerekecek. Peki bu kadar polemiği yapılan 4G ve 5G teknolojisinin arasındaki fark nedir? 5G internet bize gerçekten de lazım mı? Tüm sorularınıza cevap yazımızda.
4G için Ne Gerekli?
Ülkemizde halen kullanımda olan 3G’den sonra, yeni gelmesi planlanan 4G için öncelikle 4G destekli bir telefona sahip olunması gerekiyor. Maalesef şuanda sadece yeni akıllı telefon modelleri 4G’yi destekliyorlar.
5G Nedir?
5G, kelime anlamı olarak 5.nesil kablosuz iletişim teknolojisi olarak açıklanmaktadır. 5G teknolojisi, doğrudan uydu çıkışına sahip veri transferiyle 4G’ye nazaran çok daha kolay bağlantı imkanı sunmaktadır.
3g-4g-5g
3G, 4G ve 5G Ne Kadar Hız Sunuyor?
Bu sorunun cevabını en güzeL aşağıdaki "resim" ifade ediyor, ancak her üç teknolojinin hızına baktığımızda, 3G ile saniyede 28 megabit, 4G ile 100 megabit hızlarına ulaşılabilinirken, 5G‘nin hızı 1000 megabit üzerine çıkabilmektedir.
5G teknolojisinin bir diğer avantajı ise enerji konusunda sağladığı ciddi tasarruf imkanı olmasıdır.
Netice olarak 4G yerine doğrudan 5G’ye geçilmesi esasen en mantıklı olanıdır, ancak buradaki en önemli hususun, eğer 5G’ye geçersek, 5G destekli telefon talebinin büyük patlama yapacağının unutulmaması gerektiğidir. Sizce 4G bize yeter mi veya 5G’ye mi geçmeliyiz?
Dieser Beitrag kann nicht mehr kommentiert werden.
Tarık Çamanlı NUMARA TASIMADA UYARI TONU KALKiYOR
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, yazılı açıklamasında, cep telefonu abonesi milyonlarca kişiyi ilgilendiren yeni uygulamanın başladığını kaydetti.
Tüketicilerden gelen talepler ve her yöne tarifelerin yaygınlaşması nedeniyle uyarı tonu konusunda düzenleme yapıldığını ifade eden Acarer, ” BTK tarafından yapılan düzenlemeye göre numarasını taşıyanları arayanlara uyarı tonu verilmeye devam edilecek ancak istemeyen abonelere uyarı tonu verilmeyecek. BTK’nın aldığı karar doğrultusunda 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren iseuyarı tonu sadece isteyen abonelere verilecektir” bilgisini verdi.
Acarer, abonelerin uyarı tonu konusundaki tercihlerini, herhangi bir anda işletmeciye SMS yoluyla, internet üzerinden, çağrı merkezi kanalıyla veya bayi aracılığıyla bildirebileceğini belirtti.
BTK Başkanı Acarer, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Son rakamlara göre bugüne kadar 82 milyon 44 bin cep telefonu numarası başka bir operatöre taşındı. Numara taşınabilirliği düzenlemesi ile abonelerin numarasını değiştirmeden istediği operatörden hizmet alabilmesine imkan sağlandı. Abonelere numarasını değiştirmeden kendisine uygun tarifelere geçiş yapmak imkanı sunuldu.”
AA
Tarık Çamanlı BLACBERRY NİN YENİ MODELLERİ SIRADA...
Mobilite rekabetinde son dönemde geride kalan Blackberry, önümüzdeki aylarda 7 yeni modelle görücüye çıkmaya hazırlanıyor.
Blackberry CEO yardımcısı Jim Balsillie'in açıklamasını duyuran Intomobile, 7 yeni telefonla birlikte 4G'li Playbook'unda satışına başlanmasının gündemde olduğunu açıkladı.
Bold 9900 modeli bu yedi model arasında raflara düşecek olan ilk Blackberry telefonu olacak. Torch modelindeki kızak olmadan dokunmatik ekrana sahip olacak olan bu yeni Blackberry modeli karlılık anlamında düşüşe geçen RIM’ın çıkış için umut bağladığı yedi yeni telefondan ilki. 9900′ün ardından ise Monaco ya da Monza kod adına sahip olması beklenen 9860 ve ardılı 9850 modellerinin gelişine kesin gözüyle bakılıyor.
Diğer dört telefon için ise çeşitli dedikodular var. Torch’ın yeni modeli olması beklenen 9810, Curve’ün yeni modelleri olduğu tahmin edilen 9360 ve Touch ve son olarak da Bold 9790 RIM’in bir yıl içinde piyasaya sürmesi düşünülen diğer modelleri.
alıntı
Dieser Beitrag kann nicht mehr kommentiert werden.