Probleme beim Einloggen
Düzgün Kaya Pilates ile 5 adımda seksi bacaklara kavuşabilirsiniz.
1- Sırtüstü yere uzanın. Bacaklarınızı pilates topuna veya bir iskemleye şekildeki gibi dayayın. Ellerinizi avuçlarınız yere değecek şekilde yere koyun. Bu şekilde kalçalarınızı mümkün olduğunca sıkarak, bacaklarınızı hafifçe öne arkaya hareket ettirin. Egzersizi her iki bacağınız için en az 30 kez tekrarlayın.
2- Ayaktayken bacağınızın tekini bir sandalyeye şekildeki gibi dayayın. Bütün vücudunuzu öne doğru esnetebildiğiniz kadar esnetin. Sonra yeniden başlangıca dönün. Egzersizi her iki bacağınız için 30 kez tekrarlamaya çalışın.
3- İki tane 2′şer kiloluk ağırlık veya içi su dolu pet şişe edinin. Büyük pilates topuna veya sandalyeye oturur gibi yapıp, hemen kalkın. Hareketi mümkün olduğunca hızlı tekrarlamaya çalışın. En az 30 kez yapmadan bırakmayın.
4- Bacaklarınız kırık ve üst üste atmış şekilde yere uzanın. Ellerinizi başınızın arkasına koyun. Bu şekilde en az 10 tane mekik çekin. Daha sonra vücudunuzu 90 derece çevirerek, şekildeki gibi gövdenizi bacaklarınıza değdirmeye çalışın. Aynı hareketi diğer bacağınız için de yapın. Egzersizi 10′ar defa tekrarlayın.
5- 2′şer kiloluk ağırlığınızı iki elinize alıp, vücudunuzu bacaklarınızdan hafifçe kırarak öne doğru eğilin. Bu şekilde ağırlıkları indirip kaldırın. Egzersizi 3 set halinde 10′ar defa yapmayı dene
Düzgün Kaya Neden Pilates
Skolyoz
Pilates ile core bölgesi kasları denen vücudun merkez kaslarını herhangi bir egzersizle olamayacak kadar çalıştırarak omurganın stabilizasyonu ile kuvvet ve esnemesi sağlanarak omurganın olması gereken şekline kavuşması sağlanır. Özellikle ergenlik çağında hızlı gelişmeyle başlayan skolyoz konusunda Pilates ile net sonuçlara ulaşılmıştır.
Hernia ( Fıtık )
Kişinin doktorunun verdiği bilgi ve talimatlara paralel, omurları destekleyen doğru programla tüm sırt kaslarının çalıştırılarak skolyozda olduğu gibi Pilates ile net sonuçlara ulaşılmıştır.
Osteoporoz
Kalıtsal yada yaş ve hormonel gelişmelere paralel olarak gelişen kemik erimesi özel muayene sonucu ortaya çıkar. Genelde her sene belli oranlarda artış gözlenen kemik erimesinde; çok özel hazırlanmış programlarla ilerlemenin önüne geçildiği hatta çok yeni ve özel vakalarda gerilemelere rastlanmıştır.
Osteoporoz
Kalıtsal yada yaş ve hormonel gelişmelere paralel olarak gelişen kemik erimesi özel muayene sonucu ortaya çıkar. Genelde her sene belli oranlarda artış gözlenen kemik erimesinde; çok özel hazırlanmış programlarla ilerlemenin önüne geçildiği hatta çok yeni ve özel vakalarda gerilemelere rastlanmıştır.
Doğum öncesi ve sonrası
Özellikle Pelvis bölgesi ve vücudun arkasının güçlendirilmesi ile kontrollü bir hamilelik, rahat doğum ve sonrasında çabuk form tutma sağlanılır.
Sporcu performansı
Ne kadar yetenekli olsa da vücudunun her iki yanını eşit kullanamayan sporcuların bu yüzden oluşan denge ( Balance ) bozukluğu genel performansı etkiler. Pilates ile vücudun dengesinin yani her iki tarafının eşit kuvvetinin ( balancing ) sağlanmasıyla yetenek - kuvvet dengesi gelişir ve üstün performans sağlanır.
Duruş (postür) bozuklukları
Günümüzün en büyük derdi olan, sürekli stres altında ve çoğunlukla hareketsiz, hatta zamanın çoğunu bilgisayar ekranına bakarak geçirmek, merdiven yerine asansör kullanmak, akşam iş dönüşü yorgun ve bitkin halde genellikle koltuk kanepe üzerine şekilsiz uzanıp televizyon seyretme yada günlük yaşantıda vücudun tek yanını kullanarak çalışma gibi sorunlardan; vücudun bazı kasları kısalırken bazılar uzun ama güçsüz ve sert hale gelir. Bu omurganın doğal pozisyonunun bozulmasına yol açar. Bu durum beraberinde ağrı getirir.Pilates ile vücudun her iki yanının eşit çalıştırılması ve dengeli gelişim sağlanması ile duruş bozukluklarının tedavisi sağlanır.
Levent Hoca: Hemen her gün bu tarz sorunları olan insanlarla tanışıyor, dertlerini dinliyorum. Yani herkes sadece spor amaçlı, fit bir vücuda sahip olmak için gelmiyor bana. Pilatesin doğru nefes alma, vücudun her iki yanını eşit kullanma prensibi ile, dengeli gelişimin sağlanması, sürekli kontrollü çalışma, vücudun merkez kaslarının aktif hale gelmesi, diyaframın kullanılmasıyla günlük performansının arttırılması, omurganın doğal duruşunun geri kazanılmasıyla gerçek boy uzunluğuna kavuşulması ile daha sağlıklı, daha genç duruş insanların kendine güven ve kendilerini sevmeleri de sağlanılıyor.
Balance Body University Pilates eğitmeni sertifikamı aldığımdan bu güne insanların bu tür sağlık sorunlarını çözmelerinde destek oluyor ve bundan keyif alıyorum. Çünkü bakışlarında, Acaba sorularıyla karşıma ilk kez gelenlerin bile, iki üç hafta sonra parlayan gözlerini göreceğimi bilmenin güven duygusunu yaşıyorum.’
Pilates ile skolyoz sorununu çözmek;
Osteoporoz vakalarında kemik erimesinin önüne geçmek;
Sporcuysanız, başarı grafiğinizi yükseltmek;
Vücudunuzun her iki yanını eşit güçlendirmek;
Günlük performansınızı arttırmak;
Bilgisayar başında çalışmanın verdiği duruş bozukluklarını gidermek ve bunların yol açtığı ağrılardan kurtulmak;
Hücre yaşlanmasının önüne geçmek/geciktirmek isteyen her kese ısrarla Pilates tavsiye ederim.
Düzgün Kaya Pilatesin Özetle Faydaları
Çocukluğunu astım ve romatizma gibi hastalıklarla boğuşarak geçiren Joseph Pilates, tüm sorunlarına rağmen vücut geliştirmeye büyük ilgi duymuş ve boksörlük ve koruma eğitmenliği yapmış. Doğu formunda egzersizler üzerinde çalışmalar yapmış ve bu çalışmalarını fizyoloJi ve hareket bilimleriyle birleştirerek Pilates metodunu oluşturmuş.
Yatarak tedavi gören hastalar için geliştirdiği ve modern egzersiz ekipmanlarının öncüsü olan ekipmanlarla yatan hastalara yatakta egzersiz yapma imkanı sağlamıştır. Bu şekilde hastaların yaralı dokularının sabit kalması sağlanarak yatak istİrahati döneminde kendi kendini mobilize etme, kaslarını kuvvetlendirme imkanı ve bu sayede fiziksel uygunluk düzeyini koruyabilme imkanı oluşturulmuştur.
Bir grip salgınında İngiltere'de pek çok kişi hayatını kaybederken, kampta yaşayanların hiç etkilenmemesi üzerine "pilates" tanınmaya başlamış. Daha sonra kendi tekniğini geliştiren Pilates, 1926'da Amerika'ya göç etmiş ve New York'ta bir stüdyo açmış. Joseph Pilates "10 seansta farkı hissedeceksiniz. Yirmincide farkı görecek ve 30. seansta tümüyle yepyeni bir vücuda sahip olacaksınız" diyor.
-Pilates haftada 4 gün ve 30 dk düzenli uygulanarak, dayanıklılığı, vücutla ilgili farkındalığı ve kas kuvvetini arttırmaya yarayan bir egzersiz yöntemidir.
-Hareketler akıcı, nefes alıp vermekle kombine ve temel sutunu bozmadan yapılır.
-Dansçılarda, tenis, yüzme ve beyzbol gibi sporlarda çok faydalıdır.
-Kronik bel ve boyun problemi olan hastalarda ağrıların ciddi derecede azalmasını sağlar ve problemin nüks etmesini önler.
-Pilates egzersizleri, düzenli uygulandığında, gün içinde yaptıgımız aktivitelerde, omurgamıza yüklenmeden hareket etmemizi sağlar. Pilates egzersizlerinin bir diğer amacı da hareketin prensibini, vücudumuzun en derininde bulunan kasların bile farkına varıp onları kullanmamızı öğretmek ve temel sütunu kuvvetlendirmektir. Sonuçta tüm hareket açıklığı boyunca yardımcı olabilecek bir kontrol mekanizması geliştirilmiş olur.
Pilatesin prensipleri; konsantrasyon, kontrol (bedenin hareketler boyunca kontrollü olması), merkezleme ( bel, karın ve kalça çevresindeki en ufak kasın bile önemli olduğunu öğretir), hareketin akıcılığı, koordinasyonu, egzersiz sırasında nefes alıp vermenin önemidir.
Hastalıklarda pilates egzersizlerinin kullanım amacı; karın ve sırt bölgelerini dengeli güçlendirip, sağlam bir duruş sağlamaktır.. Pilatese göre vücut merkezi, derindeki kaslarla omurgaya yakın kaslardan oluşur. Klasik egzersizlerde zayıf kaslar zayıflama, güçlü kaslar güçlenme eğilimindedir. Bu da dengesiz adale yapısına, kronik bel ağrısı, yaralanmalar ve mevcut patolojinin artmasına yol açar. Pilateste kas yapısı bir bütün haline getirilir. Daha doğru nefes alma, doğru duruş ve kasların doğru kullanımını öğretir. Bel ve sırt ağrılarının gidermeye ve oluşmasını önlemeye önemli ölçüde katkısı olup, fizyoterapistler tarafından önerilmektedir. Vücuda faydasının yanısıra stresten uzaklaşmak için idealdir.
Egzersize başlamadan önce mutlaka önce doktorunuza sonra bir fizyoterapiste başvurun. Yapılan çalışmalar, bilinçsiz egzersizin faydadan çok daha ciddi yaralanmalara yol açtığını göstermiştir.
ABD’de son yıllarda adından en çok söz ettiren spor dallarından biri ‘Pilates.’ Bu yeni moda sporun dersleri ülkemizde Planet Spor Merkezi’nde Amerikalı Judy Ataman ve Nükhet Eczacıbaşı tarafından veriliyor.
Ataman, bale yaparken iki dizini incittiğinde tanışmış bu sporla. Amerika’da üç yıl çalıştıktan sonra da sertifika alarak uzman seviyesine gelmiş.
Yoga’dan esinlenerek ortaya çıktığı belirtilen Pilates için şunları söylüyor Ataman: “Bu sporda 5 değişik alet kullanılıyor. Önce ders almak isteyen kişinin vücuduna bakılıp uygun hareketler saptanıyor. Amaç vücudu forma sokmak ve duruşu düzeltmek. Hareketler genelde çok ağır. Yoga ve stretch de içeriyor.”
Devamlılık şart
Pilates’in en önemli özelliği, tüm vücudu esneterek omurların arasını açması. Böylelikle vücutta zamanla meydana gelen yığılmaları yok ediyor ve boyu uzatıyor.
Haftada en az iki kez Pilates yapan bir kişinin boyu, 3 haftada 2 santimetre uzuyor. Omurganız ne kadar açılabiliyorsa o kadar uzayabiliyorsunuz. Formunuzu korumak ve tekrar yığılmayı engellemek için bu spora devam etmek gerekiyor.
Ünlülerin sporu
Ataman, hiçbir tehlikesi olmayan Pilates’i, vücut gelişimini tamamlamış 16 yaşından büyük herkesin yapabileceğini söylüyor. Amerika’da yaşadığı dönemlerde Hillary Clinton ve Andre Agassi’ye de ders verdiğini belirtiyor. Bu sporu yapanlar arasında Madonna, Jeniffer Lopez gibi ünlüler de bulunuyor.
Pilates’in 1.5 saatlik ders ücreti ise 40 dolar + KDV. Bunun için ayrıca Planet Spor Merkezi’ne üyelik ücreti ödemeniz de gerekmiyor.
Nereden nereye?
Bu spora adını veren ve 1900’lerin başında doğan Alman Josep Pilates’in, çocukluğunda geçirmediği hastalık kalmamış. Bu nedenle vücudunu güçlendirecek, direncini arttıracak her sporu yapmış. Pilates, savaş sırasında hapse girmiş. Aynı dönemde bir çok insanın hayatına malolan ‘influenza’ salgını çıkınca, zayıf kalan arkadaşlarına yardım için kendince bir spor yöntemi geliştirmiş. Savaştan sonra ABD’ye yerleşen Pilates, bu yöntemi yeni dünyaya tanıtmış. İlk etapta bu sporla ilgilenenler, daha çok balerin ve mankenler olmuş
platesle beraber altarnatif tıp olarak bakılan dogal içerikli boy uzamasına yarayan jmexy ürünü kullanan kişiler çogunlukla boy uzaması konusunda baya etkileri oldugunu söylüyor.bu durum boy uzatma ameliyatlarının riskleri göz önünde bulundurursak 0 risk ameliyatlarda risk oldukça fazla diye yorumlar var aynı zamanda çok büyük paralar söz konusu bu riski göze alanlarda var demek.
Sıkı ve kuvvetli karın kasları sağlar.
Kuvvetli ve esnek kaslar oluşturur.
Vücut duruşunu destekler.
Kas kontrolünü sağlar.
Dolaşım sistemini etkileyerek rahatlamayı sağlar.
Fiziksel uygunluk düzeyini arttırır.
Sakatlanma riskini azaltır.
Konsantrasyon gücünü arttırır.
Atletik performansı arttırır.
Kendine güveni geliştirir.
Düzgün Kaya Pilates Egzersizlerini Kimler Yapabilir
Pilates egzersizleri her yaştan insanın rahatlıkla uygulayabileceği bir egzersiz sistemdir. Ayrıca
Pilates egzersizleri engelli bireyler adapte edilebilir böylece fiziksel ve zihinsel rahatlama,
uyum ve vücut farkındalığı sağlanabilir. Dansçılar ve sanatçılar tarafından özellikle tercih edilmektedir çünkü kas gelişimini sağlarken kasları kalınlaştırmadan sıkı bir görüntü sağlamaktadır.
Ayrıca Pilates duruş bozukluklarının tedavisinde, esneklik kazanmada ve denge gelişiminde, sakatlık rehabilitasyonunda etkili olarak kullanılabilmektedir.
Hamile kadınlarda konsantrasyon ve nefes çalışmalarından programlı olarak yararlanabilirler.
Düzgün Kaya Pilates Metodu
Pilates, Doğu ve Batı felsefelerini barındıran yoga, dans, dayanıklılık-kuvvet antrenmanlarından ve jimnastikten parçalar taşıyan bir metottur. Joseph Pilates tarafından 1920 yılında zihni ve vücudu ilişkilendirmek, çalıştırmak amacıyla geliştirilmiştir.
500’ e yakın kontrollü hareketler içeren egzersiz yöntemi dayanıklılık, esneklik ve kas gelişimi ile vücudun hareket kabiliyeti ve vücut duruşu (posture) geliştirilmektedir.
“10 seans sonunda kendinizi iyi hissedecek, farkı hissetmeye ve vücudunuzu tanımaya başlayacaksınız.
20 seans sonunda yeni bir vücuda sahip olmaya başlayacak, farkı görecek ve fiziksel uygunluk
düzeyini arttıracaksınız.
30 seans sonunda tamamen yenilenmiş bir vücuda, özellikle de sağlıklı, sıkı karın ve sırt kaslarına sahip olacaksınız.”
Pilates’in diğer egzersizlerden farkı yöntemi ve uygulama biçimidir. Pilates, zihni vücut
hareketlerine, karın-sırt bölgesini geliştirmeye, vücut koordinasyonu kazanmaya odaklamaktadır.
“Pilates sizi asla yarı yolda bırakmaz”
Pilates’te tüm vücut çalıştırılmaktadır. Karın-sırt (core) bölgesini çalıştıran, omurganın dayanıklılığını arttırmaya ve eklemlerin hareket kabiliyetini geliştirmeye yönelik hareket zincirlerinden oluşur.
“Bu egzersiz sistemi ile zihinsel ve fiziksel olarak yenilenmiş hissedersiniz”
Özetlemek gerekirse Pilates core bölgesini geliştiren, kasların dayanıklılığını arttıran, vücut duruşunu düzelten mükemmel egzersizleri içerir.

Moderatoren

Infos zu den Moderatoren

Über die Gruppe "Pilates"

  • Gegründet: 27.07.2009
  • Mitglieder: 54
  • Sichtbarkeit: offen
  • Beiträge: 7
  • Kommentare: 0