Probleme beim Einloggen?
Necmettin Türkoğlu Dünyanın en zor problemini çözen Rus matematikçi, ödülle ilgili kararını verdi 1 milyon doları elinin tersiyle itti mi?
1 milyon doları elinin tersiyle itti mi?
Dünyanın en zor problemini çözen Rus matematikçi, ödülle ilgili kararını verdi
01 Temmuz 2010 Perşembe, 20:06:59
Rus haber ajansı RIA Novosti'nin bildirdiğine göre, ödülü vadeden Clay Matematik Enstitüsünün (CMI) internet sayfasında yayımlanan açıklamada, "Dr. Perelman, bir milyon dolarlık para ödülünü almayacağı konusunda bizi bilgilendirdi. CMI, bu paranın matematik yararına nasıl kullanılacağına bu yıl sonbaharda karar verecek" denildi.
Perelman, önceki ay kendisini arayan gazetecilere, ödül konusunda son kararını vermediğini, nihai kararı verdiğinde ilk olarak Clay Matematik Enstitüsüne bildireceğini ifade etmişti.
Rusya Matematik Enstitüsünden 2005 yılında ayrıldıktan sonra bilim insanı annesiyle kaldığı evinden pek çıkmayan Perelman, hayatını annesinin emeklilik maaşı ve özel derslerden elde ettiği gelirle sürdürüyor.
Matematikçilerin 100 yıldır çözemediği Poincare Varsayımı problemini çözen Perelman, çözümü de internette yayımlamıştı. Bu problemin çözümünün, evrenin şeklinin belirlenmesine yardımcı olabileceği kaydediliyor.
ABD'deki Clay Matematik Enstitüsünün koyduğu bir milyon dolarlık ödülü önce reddeden Perelman, "Meşhur olmak istemiyorum. Kahraman falan değilim" demişti.
Perelman'ın komşusu Vera Petrovna da gazetecilere daha önce yaptığı açıklamada, "Bir kere dairesine girdim ve şoke oldum. Sadece bir masası, bir klozeti ve daha önceki oturanlar tarafından bırakılmış kirli bir yatağı vardı. Apartmandaki hamam böceklerinden kurtulmaya çalışıyoruz, ama onun dairesinde saklanıyorlar" diye konuşmuştu.
Dr. Grigoriy Perelman, ABD'deki bir üniversitenin matematik hocalığı yapma teklifini de geri çevirmişti.
Kaynak: AA
Grigori Perelman işte bu teoremi 2002 yılında ispatlayarak dünyanın en zor matematik problemi olan poincare varsayımının çözümünü bulmuş oldu.
Bende bu haberi 1 kaç saat önce duydum magazin makle vs okudum anlamaya calıştım şimdi anladım. anladımki benimde yıllardır düşündüğüm zeze benzer bir şey
Bende 2 boyut yoktur diyordum herşey en az 3 boyutludur ve de daha fazlası olabilir.bir çizginin 2 boyutlu olmasından bahsetmek anlamsızıdır. sadece geçicibir kabullenmedir.mutlaka bir kalınlıgı vardır.
Sevgili fransız felsefeci poincare de bundan bahsediyor. Onu andım ve anladım. hissettim. Sevgili Grigory Perelman ise bunu görebilmiştir.gördüğü sey çözdüğü problemiin cevabı hep olmuş hiçlikile hiç olmamış arasındaki farkı anlamakla alakalıdır.Bu durum onun için bu ödül ün hiçbir anlamı olmadığını ifade eder ve uygular.
perelmenın hayatı yaşam tarzı incelendiğinde bir adım ötesini görmektedir.Matemetik olarak hesapladıgında yaşamdaki yapılanların hiçe eşit olduğunu bilmektedir. Hiç bir şeyin yok tan farkı olmadığı mesajını anlatmaktadır.ödü lü alması anlamsızıdır. ödülüaldığı zaman yaşamının degişeceginide zannetmeyin. Sevgili perelmanı anlıyorum. Sevgili ALBERT Einstein de gazetecile dil çıkararak bunu anlatmaya çalışmadımı.Hayati Bingöl ise bunu gördüama tam yorumlamadı bence . Veya tercihi bir şey degiştirmeyecekti.Ömrü yetmedi.
Necmettin Türkoğlu
+2 weitere Kommentare
Letzter Kommentar:
Necmettin Türkoğlu
Sekar Deklerasyon
http://www.turklider.org/TR/EditModule.aspx?tabid=1&mid=2598&ItemID=16608&itemindex=0
Sekar devrim ;decimal devrim. ,10 lu taban matematiği devrimi.
decimal devrim geçikmiş olan bir devrimdir. Hayatın amacı gayesi ve 3 boyutlu ifadesi matematik bir modeldir.Matematik model henüz evrimini tamamlamamıştır. Bir çok insan 3 boyutlu göremez veya 3 boyutlu düşünemez.Dogada herşey 3 boyutlu iken insanlar hep 2 boyutlu gibi davranır.Aslında 2 boyut diye bir şey yoktur. xyz ekseninde 2 boyuttan bahsediliyorsa 3 durumun sıfır olma durumudur. Bu durumda hangi sıfırdan bahsediliyor.
Grigori PERELMAN Rus matematikçi 3 BOYUTLU DÜŞÜNEBİLEN matemetigi anlayabiilen bir matematik müstesna . 100 yıldır çözülemeyen topoloji sorusunu çözdü.1 milyon dolar ödülü reddeetti.Field ikazımadı bile.Kendisine gıbta ediyorum.
Sekar devrim; hilkatın gayesi nin uygulanış seklinin matematik modeline verilen sistemin adıdır.Bu sisteme; Sistem 19 denir. Sistem ondokuz aritmetik nagatiifli decimal dir. Yani 10 lu taban sistem matematiginin doğayla uyuşumudur. Bu uyuşumda tüm sayılar negatifli simetri oluşturur.Bu simetrile 19*19 şeklinde birbirini tamlayarak gider. Yani bir sayı ekseni içerisinde sağa doru pozitifler sola dogru negatifle şeklinde degildir.
Sayı dogrusu 3 bouyutlu simetrik 1 er birim olarak iç içe merkezden sonsuza dogru büyürler.Sekar devrime hayat veren can budur. "Hayati Bilgöl teorisi:" Sekar prizma adı verilemn bu 3 boyutlu matematik model ,başta topoloji olmak üzere matematikte açılımlar ve saçılımlar yapar . Bu saçılımdan çıkan azmanlıkta , tıp ,genetik , resim ,iletişim, gibi alanlarda tüm bilimler sil baştan yeniden olgunlaşır.başta aşagı bilgiler 2 boyutlu olmaktan 3 boyuta çıkar.
Bu 3 boyutluyu görme ve düşünme insanlıga tarihin en büyük devrimini getircektir.
Bu bir deklerasyondur. Buna sekar deklerasyon DENİR
SEKAR DEKLERASYON evrensel doğasal matemetiğin gerçek anlamda uygulanması ve bu uygulanmadan çıkan felsefe ye verilen addır. Bu felsefe ile evrensel bir hukuk düzeni kendisini var edecrek kendini yenileyecektir.Ve İnsan olmanın veya olamamamnın keyfiyeti ortaya çıkacaktır.
Necmettin TÜRKOĞLU
Sekar Aktarmanı.
07.07.2010
ANKARA SAAT 22 01
linkteli 27 lisabır küpühatalı ternary olan evrensel yanlış algıkalam
dogruya yakın olan sekar ptizmaya benzeyen ise bu

Moderatoren

Infos zu den Moderatoren

Über die Gruppe "Poşete son! Pamuklu file kullan, çevreni koru!"

  • Gegründet: 02.11.2009
  • Mitglieder: 26
  • Sichtbarkeit: offen
  • Beiträge: 24
  • Kommentare: 34