Probleme beim Einloggen
Pelin Bal Kudret Narı (Momordica charantia)
Kabakgillerden, bir otsu, sarılıcı bitkidir. Çok eski çağlardan beri bütün dünyada ampirik ilaçların yapımında kullanılmaktadır.Bitkinin bütün parçaları acıdır.
Tohumdan üretilir.Üretilmesi çok kolaydır. Tohumlar doğrudan yetiştirilecek yere toprağa ekilir.Tam güneş veya yarı gölge yerleri tercih eder.Zengin humuslu topraklardan hoşlanır.aşırı sudan zarar görür.
Yaprakları 5-7 lobludur, 10-12 cm uzunluğundadır.Sarı,1.5-2 cm çapında korolla tipi çiçeklidir.
Meyveleri uzun silindirik, üzeri girintili çıkıntılı, sivri uçludur.Sarıdan koyu turuncuya kadar değişen rengi vardır.
Tohumları 12-16 mm uzunluğunda ve siyahtır, ancak üzerinde kırmızı ,ince bir zar bulunur.
Doğal hayatta meyvelerini yiyen kuşlar ve diğer hayvanların tohumları dağıtmasıyla yayılır ve ürer.
Yurdumuzda özellikle mide ve cilt ülserleri için kullanılmakta ise de tıbbi bitki olarakçok geniş kullanım alanı vardır.
Kanser tedavisinde etkili olduğu yönünde bulgular vardır.MAP-30 ismiyle patent alan prostat tümörü tedavisinde kullanılan bir proteini bulunmaktdır.
Hodgkin tedavisinde kullanımı ile ilgili klinik çalışmaların sürdüğü bildirilmektedir.
Bizde sadece meyvesi kullanılsa da bitkinin diğer parçaları da geleneksel tıpta kullanılmakta.
Brezilya halk tıbbında tümörler, yaralar, romatizma,malarya, vajinal rahatsızlıklar, inflamasyonlar,diabet, kolik,menstural problemler ve barsak parazitleri tedavisinde kullanılmakta. Bütün bitkiden faydalanılmaktadır.
Bitkinin orjini Afrika’ dır. Güney Asya,Amazon,Peru, Nikaragua,Çin,Küba,Malezya, Haiti,galapagos adaları,Yeni Gine ampirik tıbbında da kullanılmaktadır.
Alkaloidler, charantin, charine, cryptoxanthin, cucurbitin, cucurbitacin, cucurbitanlar, cycloartenol, diosgenin, elaeostearik asit, erythrodiol, galacturonik asit, gentisik asit, goyaglykosidler, goyasaponinler guanylate cyclase inhibitorleri, gypsogenin, hydroxytryptamin, karounidiol, lanosterol, laurik asit, linolenik asit, momorcharasideler, momorcharinler, momordenol, momordisilin, momordisn, momordicinin, momordicosides, momordin, multiflorenol, myristik asit, nerolidol, oleanolik asit, oleik asit, oksalik asit, pentadecan, peptidler, petroselinik asit, polipeptitler, proteinler, ribosome-inactivating proteinleri, rosmarinik asit, rubixanthin, spinasterol, steroidal glycosides, stigmasta-diol, stigmasterol, taraxerol, trehalose, trypsin inhibitorleri, uracil, vacine, v-insulin, verbascoside, vicine, zeatin, zeatin riboside, zeaxanthin, ve zeinoxanthin hepsi kudret narında bulunmaktadır.
Bitkiden elde edilen droglar kapsüller şeklinde alternatif tıpta kullanılmaktadır.
Bunların genel kullanımı,
Diabet,kan yağları düşürme,mide rahatsızlıkları, özellikle ülser, gaz, şişkinlik, barsak parazitleri ve bakteriyel enfeksiyonları önleme üzerinedir.
Muzun iki katı potasyum içerir, A ve C vitaminlerince de zengindir.Besin olarak da kullanılır.Acı tadı ile makbul olduğu mutfaklar vardır (Örneğin, Surinam mutfağında favoriymiş,Hindistan’da da yeniliyormuş.)
kudret narı kremi
http://www.mucizekrem.net
Dieser Beitrag kann nicht mehr kommentiert werden.
Harun Kelebekoğlu Antioksidan (antioxidant) nedir ?
Antioksidan en kaba tabirle oksidasyonu engelleyen, yavaşlatan madde anlamına gelir. Peki nedir bu oksidasyon? Oksijeni bünyesine alma, yanma ve ya yükseltgeme olayıdır. Bu kimyasal faaliyet, canlılarda her an devam eder ve serbest radikal dediğimiz atıklar ortaya çıkar, bu adres tanımaz ve yılışık çöpler belirli belirsiz her hücreyle reaksiyona girmeye meyillidir. Serseri kurşun gibi bir oraya bir buraya saldırabilirler. Hayati önem taşıyan antioksidan maddeler serbest radikallerle reaksiyona girip, onları daha kararlı hale getirirler. Böylece tümör oluşumunu engeller, yaşlanma belirtilerini geciktirir ve genel olarak metabolik enerji düzeyimiz yükselir.
Dieser Beitrag kann nicht mehr kommentiert werden.
Harun Kelebekoğlu Motor Nöron Hastalıklarda Beslenmenin Önemi
Kilo kayıpları Amiyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığında en sık rastlanan problemlerden biridir. Beslenme bozukluğu ve bunu takiben kilo kaybı hastalığın seyri ile ilgili en önemli göstergelerdir. Beslenme desteklerinin erken dönemde kullanımı hastalığın seyri, yaşam kalitesi ve sağkalım oranına olumlu yönde etkileyebilir.
BESLENME DESTEKLERİNİN AMİYOTROFİK LATERAL SKLEROZDA KULLANILMA NEDENLERİ
Oksidatif hasar:
Motor nöron ölümüne neden olan en önemli faktörlerden biri oksidatif hasardır. Süperoksit, hidrojen peroksit , hidroksil serbest radikalleri ve nitrik oksit gibi reaktif oksijen türevleri lipid, protein ve DNA ile etkileşime geçerek hücresel hasar oluşturmaya eğilimlidirler. Glutatyon peroksidaz, katalaz ve süperoksit dismutaz (SOD) reaktif oksijen türevlerinin zararlı etkilerine karşı endojen antioksidanlardır. SOD’ın neen olduğu toksisite doğrudan ALS’nin patofizyolojisinde rol oynar. ALS’li hastalarda oksidatif hasara neden olduğu bilinen maddelerin sağlıklı insanlara göre daha belirgin olduğu saptanmıştır. Bu yüzden dışarıdan antioksidan beslenme desteğinin alımı hastalığın seyrini olumlu etkileyebilir.
Eksitoksisite:
Glutamat merkezi sinir sisteminde primer uyarıcı nörotransmiterdir. Glutamatın sinaptik alımında (uptake) oluşabilcek disfonksiyon (bozukluk) serbest radikal oluşumuna ve böylece doğrudan hücresel zarara yol açabileceği bilinmektedir. ALS’li hastalarda serebrospinal sıvıda glutamat düzeylerinde artış gözlenmiştir. (FDA tarafından ALS tedavisinde onaylanmış tek ilaç olan Riluzole glutamat salımını bloke eder) Glutamat salımını bloke eden(engelleyen) besin destekleri medical tedaviye yardımcı olabilir.
Mitokondriyal disfonksiyon:
Motor nöron hastalıklarında mitokondriyal disfonksiyon varlığı kanıtlanmıştır. ALS’li hastalarda mitokondride morfolojik (şekilsel) değişikler tanımlanmıştır. Elektron taşıma zincirindeki (enerji üreiminde) yapısal anormallikler ve mitokondriyal DNA’daki mutasyonların ALS hastalığının oluşumunda rol oynar. Serbest radikal zararlarını önleyen, mitokondriyal zarını stabilize eden besin destekleri hastalığın kontrolünde faydalı olabilir.
AMİYOTROFİK LATERAL SKLEROZ TANISI KONMUŞ HASTALARDA SIKLIKLA KULLANILAN BESLENME DESTEKLERİ
E Vitamin
ALS tedavisinde alfa-tokoferol (vitamin E izomeri) kullanımı 1940’lı yılara dayanmaktadır. Yeterli kontrollü klinik çalışmada Vitamin E’nin faydaları gösterilmemiş olmasına karşın, vitamin E bu hasta grubunda en çok tercih edilen besin suplemanı olma özelliğini korumakta. Bir çalışmada düzenli olarak 10 veya daha fazla yıl E vitamini kullanan ALS’li hastalarda, kullanmayanlara göre mortalite(ölüm oranı) oranının %62 daha az olduğu gösterilmiştir.
B Vitaminleri(folik asit, B6, B12)
ALS’li hastalarda B vitaminlerinin plazma homosistein düzeylerini etkildeiği ve sinirsel fonksiyonları geliştirdiği gözlenmiştir. Mutlak faydasının ispatlanması için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Ancak olası faydaları için biyoyararlanımlarının yüksek yan etki profillerinin düşük olmasından ötürü B vitamini bileşenleri ALS’li hastalarda kullanılmaktadır.
Çinko
Çinko desteği, antioksidan aktivitedeki etkinliği nedeniyle ALS’li hastalarda kullanılabilmektedir. Ancak verilerin çoğu hayvan çalışmasına dayanmaktadır.
Creatine
Creatine hem ön klinik çalışmalarda hem de anekdot olarak en fazla raporlanmış destektir. ALS’ de motor nöronların kaybına neden olan mekanizmalarla ilintili etki gösterdiği düşünülmektedir. Mitokondri de enerji üretimini desteklemesi ve hücrenin glutamate alışını sınırlaması nedeniyle nöroprotektif etkileri olduğu düşünülmektedir.
Aynı zamanda Creatine mitokondri çeperini stabilize ederek antioksidan gibi de davranmaktadır. Celecoxib ve rofecoxib ile de beraber kontrollü denemelerinde, artmış motor performans, nöron kaybında azalma her iki grupta da görülmesine rağmen, creatine kullanımında daha yoğun bir sonuç görüldüğü tespit edilmiştir.(79)
Yapılan çalışmalarda olumlu veri toplanmaya devam etmekle birlikte henüz kesin bir sonuç bulunmamaktadır.
Coenzyme Q 10
Mitokondri (hücrenin enerji ürettiği organel) elektron transfer zincirinde kritik önem taşır. Yapılan çalışmalarda ALS hastası ve sağlıklı bireylerde Coenzyme Q10 miktarı aynı görülmekle birlikte, ALS hastalarında okside olmuş Coenzyme Q10 oranı çok daha yüksek çıkmıştır. Bu durum serbest radikal üretimini tetikleyebilmektedir.
Alpha lipoic acid
Hem bir antioksidan hem de mitokondrial enzimlerde kofaktör olan Alpha Lipoic Acid ile yapılan bazı çalışmalarda, başlangıç aşamasındaki bozulmuş motor performansında gecikme tespit edilmiştir. Ayrıca kilo kaybında azalma ve sağkalım (hayatta kalma) oranında anlamlı bir artış tespiti mevcuttur.
L- Carnitine
L- Carnitine uzun zincirli yağ asitlerinin mitokondriye taşınmasında temel görev yapar. Yapılan çalışmalarda L- carnitinin mitokondri hasarını ve hücre ölümlerini azalttığı ortaya konmuştur Bir kısım çalışmalarda ise, ağız yoluyla carnitinine alımının, erken dönem ALS vakalarında belirtileri geciktirdiği belirtilmektedir. Diğer çalışmalarda ise enfeksiyon yolu ile Carnitine kullanımı karşılaştırması yapılmış ve l- Carnitine kullanımının sağkalım oranı üzerinde olumlu etkinlik gösterdiği tespit edilmiştir.
L- Glutatione
ALS hastalarında plazmada ve beyin omurilik sıvısında bulunan Glutatyon peroksidaz aktivitesinin azalma olduğu tespit edilmiştir. Bu konuda yapılan çalışmalar devam etmekle birlikte, henüz anlamlı veri bulunamamıştır.
Bitkiler
Yapılan çalışmalarda ginseng kullanımının nöronlara kalsiyum akışını yavaşlatabileceği öngörülmektedir. Ginseng (panax quiquefolium) kullanılan çalışmalarda başlangıç semptomlarında anlamlı gerileme ve sağkalım süresini uzatmıştır.
Çalışmalarda antioksidan özellik gösterdiği belirtilen Ginkgo Biloba’ nın kullanımı ise, omurilikteki motor nöronların kaybında azalma ve sağkalım süresini uzatmıştır.
Etkili Yiyecekler
Kırmızı şarap tüketimi antioksidan özelliği nedeniyle araştırılmaya değer bulunmuştur.
Yeşil çayın içerdiği EGCG etken maddedir. EGCG antioksidan, anti- inflamatuvar (iltihap dağıtıcı) ve demir emilimini arttırıcı özellik göstermektedir. EGCG’ nin kullanımı ile (10mg/kg) uzatılmış sağ kalım ve başlangıç semptonlarında gecikme sağladığı, buna ilaveten nöronlardaki iltihap ve oksidatif stres belirtilerini azalttığı gözlemlenmiştir.
Yapılan diğer çalışmalarda ise 2,9 ve 5,8 mcg/ g kullanım ile hücre yaşamı ve ölümü ilintili bulunan hücre sinyallerini koruyucu etki gösterdiği belirtilmiştir.
Özet
Vakalar ve sağ kalımlardaki beslenme desteklerinin faydaları güvenli bir şekilde belgelenmiştir. Çalışmalar göstermiştir ki, erken vakalarda destekler daha belirgin artılar sağlamaktadır.
Bununla birlikte kullanımın faydaları henüz kanıtlanmış değildir. Gelecekteki araştırmalar, özellikle ilaçlarla birlikte beslenme desteklerinin de kullanılmasını işaret edecektir.
Rosenfeld J, et al. Nutrition and Dietary Supplements in Motor Neuron Disease Phys Med Rehabil Clin N Am. 2008;19(3): 573.
Dieser Beitrag kann nicht mehr kommentiert werden.
Harun Kelebekoğlu Yaşam Sizin Grubumuz Açıldı !
Merhaba arkadaşlar !
Öncelikle grubumuza hoş geldiniz.
Hepimiz biliyoruz ki büyük şehirlerde çalışma temposu yoğun,
pozisyonumuz ne olursa olsun beklentiler her zaman ortalamanın üzerinde.
Bu durum beraberinde her gün performans yapmamızı ve sıkı çalışmamızı gerektiriyor.
Bu ekstra hayat tarzı için sağlığımıza ekstra dikkat etmek zorundayız.
Yorulan bedenlerimizin, stressle savaşan zihinlerimizin bir çok ihtiyacı bu tempoda tamamlanamıyor, eksik kalıyor.
Unutmayalım ki en değerli kaynağımız sağlığımız, ne kadar yetenekli olursak olalım, bunu iyi kullanabilmenin ilk faktörü sağlıklı olmaktır.
Bugün yapılan basit ihmaller 20 - 30 yıl sonra çok önemli sıkıntılara yol açabiliyor.
Yine aynı şekilde bugün aldığımız küçük önlemler, emeklilik döneminde hayal ettiğimiz hayatı bize sunabilir.
Peki Yaşam Sizin Grubu bize neler sunacak;
Bu yüksek tempoda günlük ihtiyacımız olan vitamin ve minerallerin, yaşlanma karşıtı beslenme desteklerinin takibini yapacağız.
Mevsim mevsim bedensel arınma programlarını işleyeceğiz. Sağlıklı olmak için, yıllara sağlıkla meydan okumak için, paylaşımlarda bulunacağız.
Bu filmde hepimiz başroldeyiz. Tüm set bizim için mesai yapıyor, güneş her gün bizim için tekrar doğuyor...
Lig boyunca gölü atan da olsak, top taşıyan da olsak, hatta stadyumun çimlerini biçen görevli de olsak,
bu yaşam sizin, ve siz sağlıklı bir yaşamı hak ediyorsunuz !
Tekrar görüşmek üzere.
Harun Kelebekoğlu
Ein weiterer Kommentar
Letzter Kommentar:
Selim AKMAN
Merhabalar.
yeni grubumuz hayırlı olsun diyorum öncelikle.
Burada sağlıklı daha verimli,aktif bir yaşamak adına,pek çok keyifli ve verimli olacağına inanıyorum. aktarımların tüm insanlığa yararlı olması temennilerimle. SELİM AKAMAN
Dieser Beitrag kann nicht mehr kommentiert werden.

Moderatoren

Infos zu den Moderatoren

Über die Gruppe "Yaşam Sizin"

  • Gegründet: 28.05.2010
  • Mitglieder: 56
  • Sichtbarkeit: offen
  • Beiträge: 5
  • Kommentare: 2