KİMLER SOROS'TAN PARA ALIYOR?

Uluslar arası para spekülatörü Soros’tan para alanların Genelkurmay Başkanlığı tarafından andıçlandığı iddia edildi. İddiaya göre listede çok tanıdık isimler var. İşte o isimler…

Genelkurmay Başkanlığı'nın yeni bir andıç listesi ortaya çıktı. son günlerde yaptığı haber ve dosyalarla gündem oluşturan Taraf Gazetesi'nin ortaya çıkardığı andıç listesinde yok yok.

Ünlü işadamı Rahmi Koç'u ve sanatçı Sezen Aksu'yu bile andıçlayan Genelkurmay'ın listesinde, Bülent Eczacıbaşı ve Kemal Derviş gibi isimler yer alırken, TOBB, TÜSİAD; Adalet, Dışişleri ve Eğitim bakanlıkları, TESEV, Arı hareketi, Sabancı Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Liberal Düşünce Topluluğu, KADER, KAMER, SODEV, ENKA okulları, Umut Vakfı, Robet Koleji, İstanbul Kültür ve Sanat vakfi gibi, vakıf ve STK'lar var.

Türkiye'de faaliyet göstweren yerli ve yabancı STK'ların, hangi yabancı vakıf ya da kurum tarafından desteklendiğinin belgelendiği andıç listesinin başında ise TESEV ve kurucusu Bülent Eczacıbaşı geliyor.

TÜRKİYE'DEKİ STK'LARIN BAĞLANTILARI

Genelkurmay Başkanlığı tarafından 2006 yılında hazırlanan 73 sayfalık andıçta, ABD, AB ve Musevilerin Soros Vakfı üzerinden sivil toplum örgütlerine rejimi değiştirmek ve ülkeyi bölmek için yardım ettiği ileri sürülürken, ünlü spekülatörün Açık Toplum Fonu aracılığı ile desteklediği dünyadaki örgütler, Gürcistan darbesine verdiği destek, Kıbrıs'daki faaliyetleri yer alıyor.

MUSEVİ SOROS İLE PARA AKTARIMI

Türkiye'de Soros'dan para alan kişi ve kurumlarda tablolarla gösteriliyor. Türkiye'deki STK'lara maddi desteği gösteren tablonun en üstünde ABD'de başkana bağlı dış politika konularını koordine eden Ulusal Güvenlik Konseyi yer alıyor.

Rapora göre mali destek buradan Soros Vakfı ve National Endowment For Democracy gibi vakıflara aktarılıyor. Bu vakıflarda Türkiye'deki STK'lara parayı dağıtıyor.

Raporda diğer bir tabloya göre ise Soros Vakfı'nın üzerinde hiyerarşik olarak Museviler var. Soros'un da bir Macar Musevisi olduğu hatırlatılıyor.

TÜRKİYE'DE KİMLERE PARA VERİLİYOR

Tabloda bu kurumlarla ilişki içinde olan ve mali destek alan Türkiye'deki kurumlar da sıralanıyor. En başta ise TOBB, TÜSİAD; Adalet, Dışişleri ve Eğitim bakanlıkları, TESEV, Arı hareketi, Sabancı Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Liberal Düşünce Topluluğu, KADER, KAMER, SODEV, ENKA okulları, Umut Vakfı, Robet Koleji, İstanbul Kültür ve Sanat vakfı yer alıyor.

KİM NE KADAR PARA ALIYOR?

Askerin raporunda Amerika ve Soros'dan para alan kurumlar ile ne kadar para aldıkları da not edilmiş.

CIA bağlantı merkezlerinden proje bedeli adı altında para alan kurumlar şöyle sıralanıyor;

*TOSAV (Doğu Ergil) : 92 bin dolar/ 6 bin 250 paund (Türk-Kürt sorununun çözümü için verilmiş)

*ANSAV (Gökhan Çapoğlu) : 189 bin 604 dolar (Parti örgütlenmesi için)

*Stratejik Araştırmalar Vakfı : 190 bin 193 dolar

*Türk Demokrasi Vakfı (Bülent Akarcalı) : 106 bin 100 dolar...

*Liberal Düşünce Topluluğu: 11 bin 500 dolar

*Türk Ekonomi ve Sosyal Etüdler Vakfına: 1 milyon 111 bin dolar.

*Arı grubu: (IRI -Uluslararası Cumhuriyetçiler Enstitüsünden para alan kurum olarak geçiyor): 278 bin 500 dolar...

*Ulusal Demokrasi Enstitüsü'nün ise Yeni Forum Dergisi'ne 150 bin dolar artı 11 bin 766 dolar aktardığı yazılıyor. Bu enstitünün Türkiye'deki diğer STK'lara ise 824 bin 900 dolar verdiği not ediliyor.

ANDIÇ 1. BÖLÜM

Genelkurmay Başkanlığı Bilgi Destek Daire Başkanlığı�nın 2006 yılı Mart ayında yayımladığı Andıç başlıklı belgede STK'lar fişlenmiş. İşte ilk bölüm..

Genelkurmay Başkanlığı Bilgi Destek Daire Başkanlığı'nın 2006 yılı Mart ayında yayımladığı Andıç başlıklı belgeyle Türkiye'de Sivil Toplum Örgütleri'nin Faaliyetlerini tek tek sıralanıp, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den, Rahmi Koç'a, Sabancı ailesinden, Eczacıbaşılara, Can Paker'den Oktay Ekşi'ye, TÜSİAD'dan TESEV'e kamuoyunca bilinen birçok isim ve derneğin fişlendiği ortaya çıktı.

Andıçta yer alan kişi ve kurumlar "Türkiye'yi bölmek isteyen ABD ve AB'nin projelerini Türkiye'de yürütmek için birçok fondan yardım almakla" suçlanıyor.

Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, Genelkurmay Harekat Başkanı Bekir Kalyoncu ve Bilgi Destek Daire Başkanı Tümgeneral N. Baykul'a gönderilen ve altı bölümden oluşan Andıç'ın konu bölümünde şu çarpıcı ifadeler var: "Bu andıç, ABD ve AB'nin kendi amaçlarına uygun olarak yönlendirdiği sivil toplum örgütlerinin faaliyetleri hakkında bilgi vermek ve bu kapsamda alınabilecek karşı tedbirler hakkında onay almak maksadıyla hazırlanmıştır."

"Sivil Toplum Örgütleri ( STÖ'ler) her geçen gün gelişmekte ve yurtdışı bağlantıları önem kazanmaktadır. İnsan hak ve hürriyetlerinin uluslararası bir hüviyet kazanarak güçlü ülkelerin elinde siyasi bir koz haline gelmesi STÖ'lerin etkinliğini artırmaktadır"denen Andıç'ın değerlendirme bölümünde ise sivil toplum örgütlerinin yaptığı organizasyonların "ABD, Almanya gibi ülkelerin hedeflerine uygun bir kamuoyunun oluşturulmasına hizmet ettiği" iddia ediliyor.

73 sayfadan oluşan Andıç, ünlü spekülatör George Soros'un kim olduğu ve dünyada hangi organizasyonların içerisinde bulunduğunun anlatıldığı bölümle başlıyor. Soros'un başkanlığını yaptığı Açık Toplum Fonu'nun desteklediği dünyadaki örgütler, Gürcistan darbesine yaptığı destek, Kıbrıs, Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu'ndaki faaliyetleri anlatıldıktan sonra, Soros Vakfı'ndan Türkiye'de parasal destek alan kişi ve kurumlar tablolarla gösteriliyor.

Türkiye'deki STK'lar, kişi ve diğer kurumlara mali desteği gösteren tablonun en üsütünde ABD'de Başkan'a bağlı dış politika konularını koordine eden resmi bir bürokratik yapı olan Ulusal Güvenlik Konseyi'nin (National Securitiy Council) konulması dikkat çekiyor.

Andıça göre mali destek buradan Natıonal Endowment For Democracy, Soros Vakfı gibi kuruluşlara geliyor ve oradan da Türkiye'deki kurumlara dağıtılıyor. Andıçtaki başka bir tabloya göre ise Soros Vakfı'nın hiyerarşik olarak üzerinde Musevilik var. Zaten George Soros tanıtılırken de Macar yahudisi olduğu kanlın karakterlerle yazılmış.

Tablolarda bu kurumlarla ilişki halinde olan ve onlardan mali destek alanlar arasında TOBB, TÜSİAD, Adalet, Dışişleri ve Milli Eğitim Bakanlıkları, TESEV, Arı Hareketı, Sabancı Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Enstitüsü, Liberal Düşünce Topluluğu, KADER, KAMER,SODEV, Umut Vakfı, ENKA okulları, Robert Koleji, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı gibi birçok vakıf, kurum, okul ve üniversiteyi görmek mümkün.

Dört sayfadan oluşan belgenin en dikkat çekici bölümü ise TESEV, Nafis Can Paker başlığının altında ise şu isimler var. "Nebahat Akkoç, Murat Belge, Osman Kavala, Ömer Madra, Eser Karakaş, Neşe Düzel "Sabetaylar" başlığıyla oklarla gösterilen isimler.TESEV Başkanı Can Paker'in adının en ortada ve büyük olarak ayzdılığı bu ilişkiler içinde adı geçen isimlerden bazıları şöyle " Bülent/Nejat Eczacıbaşı,Sabancı Holding, Mehemt ve Canan Barlas, Ahmet İnsel, Nabi Avcı, Ömer Dinçel, Salim Uslu, Oktay Ekşi, Sezen Aksu, Zülfü Livaneli, Taha Akyol, Özdem Sanberk, Şahin Alpay, Kürşat Bumin, Hakan Altınay, Ali Bulaç, Nadire Mater, Eyüp Can." Bu isimlerin karşısında irtibatlı oldukları kurumların isimleri ya da çalıştıkları üniversite ve gazetelerin isimleri bulunuyor.

Listede en dikkat çeken isimlerden biri ise Rahmi Koç. Rahmi Koç tabloda Yunan-Türk Forumu eş başkanı olarak bulunuyor. Forumun kurucusu Costas Carras'ın ilişkileri de yine Soros Vakfı'na ulaşıyor.

Genelkurmay Başkanlığı'nca hazırlanan ve altı bölümden oluşan 73 sayfalık Andıç'tan bazı bölümler şöyle:

Rahmi Koç: Yunanlı bir Bilderbergci olan Costas Carras'ın büyük ağırlığı bulunan Grek-Turkish Forum'da da TESEV Üstün Ergüder temsil ediyor. Ergüder adı, Soros'un enstitüsü OSI'nın Türkiye yapılanmasında da karşımıza çıkmıştı. Carras'a Southeast Europian Cooperative İnitistive'de (SECİ) de rastlıyoruz. Bilderbergci Carras, Rahmi Koç ile birlikte SECİ'nin Başkanlığı'nı yapıyor.

Annan Planı ve Can Paker: Rum Yunan ikilisinin de büyük katkılarıyla hazırlandığı bilinen Annan Planı, Ali Erel başkanlığındaki Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Soros Vakfı yöneticilerinin yönetiminde bulunan TÜSİAD ile birlikte bu planın savunuculuğunu üstlenmiştir. Bu ilişkileri organize eden kişi Can Paker'dir. Paker TESEV Başkanı olup, TÜSİAD Haysiyet Divanı üyesidir.

'Kıbrıs İçin Annan Planı- Vatandaşın El Kitabı': Kitapçığı tanıtmak için Can Paker 4.12.2003'te medyanın üst düzey yöneticilerinin katıldığı yemekli bir toplantı düzenledi. Kitap Oslo Barış Araştırmaları Enstitüsü tarafından hazırlandı. İlter Türkmen ve Yalım Erez bu toplantıda hazır bulundu. Yapılan konuşmalarda plana övgüler düzüldü.

Şahin Alpay: KKTC'ye ve Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a karşı yıkıcı faaliyetlerde bulunan ve bu faaliyetleri organize edip destekleyen AB yöneticilerinden Karen Fogg ile çok yakın ilişkiler içerisinde olup, KKTC'de Denktaş karşıtı basını ve gazetecileri yönlendiren kişidir.

Gül'le Soros ne görüştü? Mahalledeki Horoz, Soros: dünyayı kasıp kavuran 1998 borsalar krizinde başroldeydi. Gariptir ki, Türkiye de Soros'la yakından ilgili. Dışişleri Bakanımız Abdullah Gül'ün eylül ayı içerisinde ABD'ye gerçekleştirdiği ziyarette görüştüğü isimlerden biri Soros'tur. Kendisiyle uzun bir görüşme yaptı. Soros, karanlık bir adam. Öyle ki adı bile gerçek değil. Ancak gerçek adı bilinmiyor. Şaşırtıcı olan soru ise şu: �Böylesi karanlık bir adamla Dışişleri Bakanı sıfatıyla Abdullah Gül ne görüşmüş olabilir?�

Sabancı Üniversitesi: Soros, İstanbul'a gelip, TESEV Başkanı Can Paker'in evinde akşam yemeği yerken ünlü Türk gazetecisi köşe yazarlarına ve ertesi gün de Türkiye'nin Harvard Üniversitesi olacak diye kurulan Sabancı Üniversitesi'nde öğrencilere �Sizim en önemli ihraç ürününüz ordunuzdur� diye altın akıllar verirken Afganistan'da gövdeler başsız dolaşıyordu.

Kemal Derviş: Soros Türkiye'de Hilton Oteli'nde kaldı. Aynı günlerde Kemal Derviş de oteldeydi. Soros ve Derviş buluşup Türkiye ekonomisini ve geleceğini tartıştılar. Soros kadar ünlü bir para sihirbazını Derviş, Amerika'dan tanıyordur nasıl olsa. İyi şeyler de konuşmuşlardır. Derviş sıradan biri değil. Dünya Bankası çalışanlarından. Dünya Bankası adı üstünde para demek, borç demek, kredi demek. Bizim gibi ülkelerin korkulu düşü demek. Ama yine de insan Türkiye'nin kaderine etken olmak için gönderilen Derviş'le, ünü paraya endeksli adamın ne işi olabilir demeden edemiyor.

Bilgi Üniversitesi:Soros'un İstanbul Bilgi Üniversitesi ili olan ilişkisine da bakmak gerekiyor. Anna Planı'na bu üniversitenin sıcak bakması ve kamuoyunu bu yönde etkilemeye çalışması da boşuna değil.

AKP'ye Eleştiriler:Ortaya çok karmaşık ilişkiler zinciri çıkıyor. Kıbrıs konusunda Kıbrıs Rum Kesimi ile Yunanistan'da kamuoyu tek ses olurken, Türkiye ve KKTC'de insanların ikiye bölünmüşlüğünü işte bu lobi ile izah etmek mümkün. Malum çevreler ile AKP iktidarı, Rum kesiminden gelenlerin araçlarıyla, muhalefet konvoylarına katıldığı, muhalefete büyük paralar akıtıldığı seçimlerin sonuçlarını ne kadar da doğal karşılıyor.

Türkiye'deki Alman Vakıfları: Türkiye'de yaşayan 100 bin Alman emeklisinin haricinde bilmediğimiz bir grup Alman var; her türlü etnik, dinsel-mezhepsel ajitasyon faaliyetleri gerçekleştiren... kısaca stratejik öneme sahip birimlerde "etki ajanı" ve "Alman sempatizanı" yetiştiren, şeriatçı yapılanmalardan çevreci örgütlere, bölücü yapılanmalardan terör örgütlerine, yasal derneklerden siyasal partilere uzanan çizgide; Türkiye'ye, Atatürk ilke devrimleri ile Cumhuriyetin tüm değerlerine karşı olan, ulus-devletin parçalanmasını isteyen tüm rejim karşıtlarına lojistik destek vererek bu ülkeyi alttan oyan bir grup Alman istihbaratçı.

ANDIÇ 2. BÖLÜM

Genelkurmay Başkanlığı tarafından hazırlanan "Sivil Toplum Örgütlerinin Faaliyetleri" konulu "gizli" andıçta, "Planan Faaliyetler" başlıklı bölümde, kamuoyu oluşturma, TSK'nın halkla bütünleşmesi, TSK lehine kamuoyu oluşturma, genel ve yerel medyanın izlenmesi gibi konularda yapılması gerekenler sıralanıyor.

"Planlanan Faaliyetler" başlığıyla yayımlanan ve andıçın "EK-E", "E-1 ve E-2" sayfalarında yer alan değerlendirmeleri imla hatalarıyla birlikte olduğu gibi yayımlıyoruz.

KAMUOYU OLUŞTURMA

"1- Kamuoyu oluşturma ve karar süreçlerinin ülkemizin amaç ve hedeflerine uygun olarak etkilenmesi maksadıyla;

a. İlk aşamada, halen iletişim içinde bulunulan ve Listesi EK-D'de sunulan Türk Silahlı Kuvvetleri kökenli dernek ve vakıflarla, soydaş federasyon ve dernekleri,

b. İkinci aşamada, TSK ile yönetsel ve ekonomik ilişkileri ve bağları bulunan ve binlerce eğitilmiş personelin görev yaptığı şirket ve vakıflar ( OYAK, ASELSAN, MKE gibi )

c. Üçüncü aşamada, faaliyet alanları ve yönetim kadrosundaki kişilerin ülkesini ve milletini seven tutum ve davranışları nedeniyle kendisini TSK'ne yakın hisseden dernek, vakıf ve kuruluşlar (KIZILAY, AKUT ve TEMA gibi),

ç. Daha sonraki aşamada, ekonomik ve sosyal bir nedenle TSK ile irtibat tesis etmek isteyen sivil toplum örgütlerinden; yapılacak araştırma sonucunda iletişim kurulmasında sakınca bulunmayanlar ve okul aile birlikleri ile iletişim kurmak,

d. Bahse konu organizsayonların bazı faaliyetleri icra etmesi için cesaretlendirmek ve onların icra edeceği bu faaliyetlerin bilgi desteğini sağlamak,

STK'LARI YÖNLENDİRELİM

2- Medyada ve üniversitelerde görev yapan ve bir Listesi EK-D'de sunulan emekli TSK personeli ile kamuoyunun bilgilendirilmesi kapsamında iletişim kurmak,

3- TSK'nin Halkla Bütünleşmesinin Geliştirilmesi ve Toplumsal Gelişime Destek Faaliyetleri kapsamında; sivil toplum örgütleri ile iletişim ve işbirliği içinde bulunmak, bu kapsamda yürütülecek faaliyetlerde sivil toplum örgütlerini ön planda tutmak, halkın beklentilerine cevap verecek şekilde bu organizasyonlarda birlikte hareket etmek,

4- Halkla Bütünleşmenin Geliştirilmesi ve Toplumsal Gelişime Destek Faaliyetleri kapsamında TSK mensuplarının uygun görülen sivil toplum örgütlerine üye olmalarını teşvik etmek, özellikle TSK'den emekli olan personelin sivil toplum örgütlerinde aktif olarak görev almalarını, bu örgütlerin yönetimi ve yönlendirilmesinde etkin olmalarını desteklemek,

BUNLARI DA DESTEKLEYELİM

5- Milli bayramlarda ve özel günlerde katılımı ve çoşkuyu arttırarak planlanan faaliyetlerin hedeflerine ulaşmasını, aynı günlerde TSK'leri tanıtım ve bilgilendirme faaliyetlerini desteklemek,

6- Türkiye'nin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğü, laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olan anayasal düzenine yönelik tehditler hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesi ve bu değerlere yönelik tehditlerin etkisiz hale getirilmesi mücadelesinde, sivil toplum örgütleri ile işbirliği yapmak,

7- Halkta ve organizsyonlarda; laik, demokratik ve sosyal toplum değerlerini benimseyen ve destekleyen, toplumsal sorumluluk düzeyi gelişmiş, duyarlı ve çevre bilincine sahip insanların desteklenmesine yönelik faaliyetlerin planlanarak icra edilmesini sağlamak,

8- TSK'leri tarafından icra edilen harekat, tatbikat, tören ve diğer faaliyetlerin kamuoyuna olumlu olarak yansıtılması maksadıyla yapılan bilgi destek faaliyetlerinin etkinliğinmin arttırılmasına yardımcı olmak,

MEDYAYI İZLEYELİM

9- Türkiye ve TSK'nin amaçları ve hedeflerini olumsuz olarak etkileyen tutum ve davranışlara karşı kamuoyunu bilgilendirme faaliyetlerini icra etmek,

10- Genel ve yerel medyanın izlenmesi ve bilgi toplanması, olumsuz yayınların etkinliğinin önlenmesi ve olumlu yayınların etkinliğinin arttırılması maksadıyla icra edilen faaliyetleri desteklemek,

11- Yurtiçi ve yurt dışında Türkiye ve TSK'leri lehinde kamuoyu oluşturulmasını sağlamak, Türkiye ve TSK'leri aleyhinde kamuoyu oluşturma hayretlerine karşı yapılan mücadeleyi desteklemek,

12- Sivil toplum örgütlerinin kuruluş amaçlarına ulaşmaları ve etkinliklerinin artması konusunda onların bilgi desteğini sağlamak,

13- Başta İnternet yayınlarının izlenmesi, bazı sitelere bilgi desteğinin sağlanması, sitelerde yapılan bazı araştırma ve anketlere iştirak edilmesi gibi konularda işbirliği ve koordinasyon içinde bulunmak,

14- İştirak edilen her türlü ortam ve faaliyetlerde; Türkiye ve TSK aleyhine yapılan bilgilendirme çabalarını etkisiz kılmak ve karşı bilgilendirme çalışmalarının yapılmasını sağlamak."

ANDIÇ 3. BÖLÜM

Genelkurmay'ın yeni ortaya çıkan andıçında emekli asker olup medya içinde desteklenmesi gerekenlerin isimleri yeralıyor. İşte o isimler..

Andıçın "EK-D" bölümünde medyada ve üniversitelerde görev yapan, desteklenmesi ve yararlanılması gereken emekli TSK personelinin yer aldığı iki liste yayımlandı.

Medyada yazıları yayımlanan emekli askerler listesinde aralarında Necdet Timur (Ulusal Strateji Dergisi), Kemal Yavuz (Akşam gazetesi) , Çevik Bir (Ulusal Strateji Dergisi), Armağan Kuloğlu (Stratejik Analiz Dergisi), Erol Mütercimler (M 5 Dergisi), Ercan Çitlioğlu (Referans gazetesi), Tevfik Diker (Gözcü gazetesi) bulunduğu 25 isim yer alıyor.

Yine aynı bölümde aralarında Rıza Küçükoğlu (Yeditepe Üniversitesi), İsmet Görgülü (Başkent Üniversitesi), Erol Mütercimler (Yeditepe Üniversitesi), İskender Pala (İstanbul Üniversitesi), Nihat Özcan (Akdeniz Üniversitesi) gibi üniversitelerde görev yapan 24 emekli askerin adı bulunuyor.

This post is only visible to logged-in members. Log in now
Re^2: KİMLER SOROS'TAN PARA ALIYOR? YUGOSLAVYA'DA AYAKLANMA Gazeteci-yazar Atilla İlhan, "Sivil Küreselleştirme" başlıklı ve 10 Ocak 2001 tarihli yazısında Yugoslavya'da düzenlenen ayaklanmayı ve bu ayaklanmanın yöntemleri ile para kaynaklarını söyle açıklamaktadır: "Sırbistan'da 'hayati' seçimler yaklaşırken 'bağımsız' (siz 'Amerikancı' anlayabilirsiniz) televizyonların baş kaygısı; önceki seçimlerde, sandıktan uzak duran kırsal seçmenleri; nasıl edip de oy vermeye razı edebilecekleri imiş! Eğer seçime katılırlarsa, 24 Eylül 'de sonuç değişecek! Çare kolay: Batı'dan gizlice aktarılan dolarlarla, -bu kanallar ki aşağı yukarı Sırbistan'da otuz kadarmış- her şeyi bırakıp; önce Meksika'dan ya da başka bir ülkeden 'pembe diziler'i satın alıyorlar; sonra, 'kırsal' ekranlara sokuyorlar; arkasından da, 'oy verme hakkını' savunan belgeseller gösterip sonuçları etkiliyorlar. Soros Vakfı'nın (Fondation Soros), Yugoslav media'larına yardımlarını örgütleyen Gordanna Yankoviç, konuyla ilgili olarak ne demiş biliyor musunuz; aynen şunları: "-bu yardımlar olmasaydı sonuçlar farklı olurdu!" Bu da, 'Küreselleşmenin bir türü, ama şehirlerarası uygulaması, daha ilginç görünüyor: 'Muhalefet'in elindeki bazı şehir belediyeleri de, BM'nin ambargo koyması yüzünden sıkıntıdalar mı; Miloşeviç'e karşı oy verirse, ne avantajlar sağlamış olacağını ahaliye anlatabilmek için; Avrupa Komisyonu, 1999 sonbaharında, bunlardan yedisine 20.000 ton fuel-oil tahsis ediyor; operasyonun adı ilginç, "Energy for Democrasi - Demokrasi İçin Enerji". Almanlarla Norveçliler, daha da uyanık, onların operasyonları farklı: "Asphalt for Democracy - Demokrasi için Asfalt". Yani düzinelerce kamyon, NATO bombardımanlarında yıkılmış köprüleri ve yolları onarabilsinler diye, 'muhalif belediyelere, zift ve katran taşıyor. Şu anda İçişleri Bakanı olan Zoran Zivkoviç, bu konuda ne demiş, bakar mısınız: "-...bu operasyonlar, 'muhalefet'in ve Kostunica'nın aldığı oyları yüzde 20 arttırdı; zaten 5 Ekim'de Parlamentonun işgali sırasında, Belgrad'a yığılan kalabalık, Avrupa'nın destek verdiği şehirlerin belediyelerinden gönderilmişti; bana inanınız." 'Cunta' ve 'darbe' değil, belediyelere, 'sivil toplum kuruluşlarına, partilere ve medialar'a 'yardım'; Yeni Dünya Düzeni'nin 'küreselleştirme' de tercih ettiği yeni yöntem bu! Alntı:http://www.supermeydan.net/forum/forum32/thread35488.html Yazının tamamını aktarmadım, fakat arzu eden foruma girip okuyabilir, oldukça fazla bilgi içeriyor. Sevgiler.