Enton Beton Enerji Nak. San. ve Ticaret A.Ş

About us

Operating in Eskisehir organized industrial zone, our company has contributed to numerous important projects in Turkey and continues to do so primarily by centrifuge concrete pole and vibre concrete crossarm production under the brand name of "ENTON". Long lasting concrete poles which are safely used in Turkish State Railways Electrification premises, city utilities and energy transmission lines, highways and street lighting facilities are preferred because they require no maintenance.

Concrete poles and crossarms are manufactured in our factory which is established in Eskişehir organized industrial zone, on an area of 38,000 m2 and 9,000 m2 of closed area.

Almost all the concrete poles utilized in the TCDD electrification projects are manufactured by our company and are safely utilized in operation lines. The railway poles offered to TCDD electrification projects have reached approximately 75,000 units in the year 2015. As a company, we will continue to contribute to the production of high quality concrete poles for these projects. Realizing the highest concrete pole production in Turkey, our company has met almost fifty percent of the Turkish demand by 100.000 tones of production in 2014. The ENTONstaff and our workers consist of experienced individuals who have worked for many years in this industry whereas our investments on the latest technology as well as a work dicipline that never compromises quality has brought us this success and made us an acclaimed brand. ENTONwill continue its investments in energy sector. By ENTON's system of values ​​and unwavering principles which brought the company its present success; ENTON makes use of the resources in the right production areas and continues to contribute to the development of the country. Our company aims to be the honest, innovative and human, environment and quality friendly leader of the energy industry by using technology in the contemporary level and designing every investment as an infrastructure of the next.


Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren firmamız, “ENTON” markasıyla başta santrifüj beton direk ve vibre beton travers üretimi ile Türkiye’deki birçok önemli projeye katkı sunmuş ve sunmaya devam edecektir. Uzun ömürlü olmaları ve bakıma ihtiyaç göstermemeleri nedeniyle tercih edilen beton direkler, TCDD Elektrifikasyon Tesislerinde, şehir şebekeleri ve enerji nakil hatlarında, otoyol, cadde ve sokak aydınlatma tesislerinde güvenle kullanılmaktadır.

 

Beton direk ve traversler, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulan 38.000 m² alan üzerine kurulu 9.000 m² kapalı alanı olan fabrikamızda üretilmektedir.

 

TCDD elektrifikasyon projelerinde kullanılan beton direklerin tamamına yakını firmamız tarafından üretilmekte ve işletmeye alınan hatlarda güvenli bir şekilde kullanılmaktadır. Firmamızca TCDD elektrifikasyon projelerinin kullanımına sunulan demiryolu direkleri 2015 yılı itibari ile yaklaşık olarak 75.000 adettir. Firma olarak bu projelere kaliteli beton direk üretimi ile katkı vermeye devam edeceğiz. Türkiye’de en fazla beton direk üretimini yapmakta olan firmamız, 2014 yılında 100.000 ton üretimle yurdumuz ihtiyacının yaklaşık yüzde ellisini karşılamıştır. ENTON’da çalışan personel ve işçilerimizin bu sektörde uzun yıllar görev yapmış, tecrübeli insanlar olmaları, yeni teknolojiye yaptığımız yatırımlar ve üretimde kaliteden asla ödün vermememiz bu başarıyı getirmiş ve tercih edilmemizi sağlamıştır. ENTON bundan sonrada enerji sektöründe yatırımlarını sürdürecektir. ENTON’un değerler sistemi ve bugünkü başarıya ulaştıran sarsılmaz ilkeleri; ülke kaynaklarını doğru üretim alanında değerlendirerek kalkınmaya katkı sağlamaktadır. Firmamız; çağdaş düzeyde teknolojiyi kullanarak sektöründe söz sahibi olmak, her yatırımı, bir sonrakinin altyapısı olarak tasarlamak, enerji sektörünün dürüst, yenilikçi, insana, çevreye ve kaliteye saygılı lideri olmayı amaçlamaktadır.


Show more